Spolupráce byla příkladná, chválí se vzájemně všechny složky záchranného systému. | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Zásah u výbuchu nám může Evropa závidět, shodli se záchranáři

  • 112
Pondělní výbuch plynu u Národního divadla prověřil schopnosti Integrovaného záchranného systému v Praze. Hasiči, policisté i zdravotníci se shodli na tom, že spolupráce byla perfektní, i když zásah komplikovaly přecpané ulice historického centra města.

Od exploze v Divadelní ulici uplynulo už několik dní, a tak lze s dostatečným odstupem zhodnotit práci hasičů, policistů a zdravotníků. Jak fungovala vzájemná spolupráce těchto tří složek v rámci Integrovaného záchranného systému (IZS)? Ukázaly se nějaké slabiny, které je nutné do budoucna zlepšit?

"Naopak, všechno fungovalo jak má. Všechny složky byly na místě do pěti až osmi minut od výbuchu. Spolupráce fungovala perfektně," tvrdí Pavlína Adamcová, mluvčí pražských hasičů, kteří při zásahu převzali velení.

Na místě vznikl do čtvrt hodiny koordinační štáb, který se scházel jednou za hodinu a později, kdy už byla situace klidnější, v delších časových intervalech.

K velitelům hasičů, policistů a zdravotníků se posléze přidali třeba i plynaři.

"Když si představíte, jak má IZS obecně fungovat, tak pondělí ukázalo, že nám může Evropa v lecčems závidět," říká Adamcová.

Ačkoliv mohutná exploze si naštěstí nevyžádala žádný lidský život a ani vážně zraněných překvapivě nebylo mnoho, mluví zasahující jednotky o modelové situaci, která dostatečně prověřila, jak systém funguje.

Zásah v centru bývá komplikovanější, tvrdí záchranáři

"Ukázalo se, že dotčené složky spolu dokážou výborně komunikovat. Už na místě velitel štábu při koordinačních poradách hovořil o dokonalé spolupráci. Všechny složky integrovaného systému si vycházely vstříc," podotýká mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Přitom zásah záchranářů v historickém jádru Prahy bývá velmi často nepoměrně těžší než kdekoliv jinde ve městě. Staré Město je pověstné úzkými uličkami, pohybuje se tu mnoho lidí, projíždí zde desítky tramvají v krátkých intervalech a navíc u chodníků stojí dlouhé řady zaparkovaných aut.

To vše příjezd techniky i samotný zásah velmi komplikuje. "Centrum Prahy je jedno velké parkoviště, náklaďák tam pořádně neprojede. A když se stane takováto mimořádná událost, všichni zasahující k místu najedou a my pak nemůžeme se sanitkami odjet. To je ale prostě normální," podotýká ředitel záchranky Zdeněk Schwarz.

Nicméně tato skutečnost ani vzdáleně nevyvolala nějakou krizi.

Zdravotníci to mají samozřejmě mnohdy o to těžší, že musí ke zraněným nejen přijet, ale také je co nejrychleji odvézt. Avšak v tu chvíli už doprava v okolí kolabuje. Tramvaje i auta se v ulicích štosují a blokují odjezd sanitek. Ale tehdy už jim pomáhají policisté.

"Jediným zádrhelem je, že nemáme moderní vysílačky. Nemůžeme tak s policisty či hasiči navzájem komunikovat v rámci jednoho systému. Ale to už víme 10 let a příští rok bychom je měli dostat," říká Schwarz.

Podle hasičů i policistů je nahradila osobní komunikace přímo ve štábu, což je podle nich přínosnější.

Divadelní ulice a blízké okolí krátce po výbuchu

29. dubna 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video