Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Výbuch sopky ohrožuje statisíce Indonésanů

  15:02aktualizováno  15:02
Indonéská sopka Mount Kelud dnes zřejmě vybuchla. Oznámili to seizmologové, kteří sledují otřesy tohoto aktivního vulkánu na ostrově Jáva. Celou oblast, kde žije tři sta padesát tisíc lidí, zahalila hustá mlha.

Sopka Mount Kelud ohrožuje více než tři sta tisíc lidí. | foto: Reuters

Podle Sauta Simatupanga z indonéského Střediska pro vulkanologii a zmírnění rizik geologické činnosti středisko v sopce zaznamenalo neustávající otřesy, které naznačují, že Mount Kelud začal soptit.

Nad kráterem ale není možné pozorovat ani sloup sopečného popela, ani vytékající lávu, protože celou oblast zakrývá hustá mlha, píše agentura Reuters. 

Indonéské úřady sledovaly sopku na hustě obydleném ostrově Jáva několik týdnů a opakovaně vyzývaly místní obyvatele, aby se evakuovali, protože hrozba erupce je na nejvyšším stupni.

Dnes seizmologové zaznamenali v kráteru několik set otřesů a teplota uvnitř dosáhla nejvyšší hodnoty za posledních několik týdnů.

Dnes svá kontrolní stanoviště na svazích sopky opustili i vulkanologové a obyvatelé, kteří se dlouho nechtěli vzdálit ze svých domovů prchali do bezpečí na korbách policejních nákladních aut.

Od čtvrtka obcházela domy obyvatel policie a vyzývala vesničany, aby se evakuovali. Ti, kdo odmítli odejít, museli podepsat prohlášení, že nebudou žádat odškodnění, pokud při erupci budou zraněni či přijdou o někoho z příbuzných.

Mount Kelud leží asi devadesát kilometrů jihozápadně od druhého největšího indonéského města Surabayi a v jejím kráteru je sopečné jezero. Naposledy vybuchla v roce 1990, kdy zabila desítky lidí.

V roce 1919 byla silná erupce sopky slyšet stovky kilometrů kolem. Zničila desítky vesnic a vyžádala si 5160 obětí.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Indiánský sjezd, odjezd věřících a ptačí migrace

PŘÍPRAVA K ODLETU. Účastník mezinárodního srazu horkovzdušných balónů, který...

Japonci vítali nový rok koupelí v ledové vodě. Španělští jezdci na koních se v rámci svátečních oslav neohroženě vrhali...

OBRAZEM: Američanky demonstrovaly za práva žen, hlavním terčem byl Trump

Tisíce lidí se v sobotu  po celých Spojených státech účastnilo druhého pochodu...

Desetitisíce lidí se v sobotu po celých Spojených státech účastnily pochodu za práva žen, který byl uspořádán v rámci...

Izraelští rabíni se inspirují Anne Frankovou, velí k ukrývání migrantů

Většina žadatelů o azyl žije v detenčním zařízení Holot v Negevské poušti.

Skupina izraelských rabínů v čele se sestrou slavné americké komičky Sarah Silvermanové vytáhla do boje proti vyhoštění...

Najdete na iDNES.cz