Simulaci atomového výbuchu v televizi sledovalo v neděli ráno v 8:16 asi 45 tisíc lidí.

Simulaci atomového výbuchu v televizi sledovalo v neděli ráno v 8:16 asi 45 tisíc lidí. | foto: iDNES.cz

Výbuch pro televizní Panoramu chystali tři roky

  • 41
Nedělní virtuální "jaderný útok na Českou televizi" a její pořad Panorama nebyl prvním pokusem skupiny Ztohoven, jak takto narušit vysílání stanice. Jeden jejich předchozí nápad však ztroskotal.

Skupina performerů se o víkendu připojila do ranního vysílání Panoráma na ČT2 a mezi záběry na krkonošské horské středisko vložila malý šot s atomovým výbuchem, tedy typickým kouřovým "hřibem" stoupajícím mezi svahy.

"Mohu potvrdit, že jsme to zkoušeli už jednou předtím, ale nepovedlo se to. Objevily se technické potíže," řekl v úterý mluvčí umělců Zdeněk Dostál. Šot vytvořili performeři v počítači v grafickém programu překrytím dvou záběrů, které měli k dispozici z dřívějška.

Panorama – nejslabší místo
Příprava akce však podle Dostála trvala tři roky. "Když jsme jednou viděl i ten ranní pořad, napadlo nás, že to je nejslabší článek vysílání televize, který se dá napadnout. Hledali jsme také dlouho nejvhodnější místo," popisuje přípravy Dostál.

Ten ani s odstupem několika dnů nelituje uskutečnění akce. Kolik stála, nechtěl prozradit. "Byli jsme jen překvapeni vyvolaným zájmem," doplnil Dostál.

Podobné kousky připravují lidé ze Ztohoven i do budoucna a jejich filozofií je, že každá akce musí intenzitou překonat tu předchozí. V minulosti třeba z neonového srdce výtvarníka Jiřího Davida nad Prahou vytvořili otazník.

Vloupání i poplašná zpráva
Česká televize v úterý odeslala Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, která ji kontroluje, zprávu o nedělní události. "Během hodin nebo dnů odešleme trestní oznámení na lidi, kteří se připojili do našeho vysílání," uvedl mluvčí České televize Martin Krafl.

Performeři se budou muset bránit hned na několika frontách. Televize na ně podá trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy, ale také pro neoprávněné užívání cizí věci a poškozování cizích práv. Problematické také je, že při připojování vnikli v Krkonoších na cizí pozemek.

Veřejnoprávní televize podle Krafla počítá stále, jaké škody jí vysílání způsobilo, i když ani žádné vzniknout nemusely. Pokud by však ČT dostala od rady pokutu, jistě by ji po "pirátech" požadovala. Zdeněk Dostál se k otázkám, zda na zaplacení mají, nechtěl vyjadřovat.

Policie zatím nevyslýchá
Rada podrobí událost vlastní analýze a podle místopředsedy Petra Pospíchala se jí bude věnovat možná na zasedání příští týden. I když za pirátské vysílání hrozí pokuta až deset milionů, v praxi ji ještě nikdo nedostal.

"Pokuty jsme zatím udělovali zanedbatelné ve srovnání s touto částkou," sdělil Pospíchal. Nemohl si vzpomenout na výši, ale odhadl, že mohly činit asi sto tisíc korun.

Policie, která věc začala sama vyšetřovat, zatím performery nevyslechla. "V této fázi se nedá nic nového říci," řekl mluvčí trutnovské policie Radek Schovánek.

Detonace v 8:16 hodin
Simulaci atomového výbuchu v televizi sledovalo v neděli ráno v 8:16 asi 45 tisíc lidí. Skupina Ztohoven se s notebookem připojila na jednu z kamer, která sleduje nepřetržitě krajinu v krkonošském Černém Dole. Prostě na chvíli vyměnili kabel.

Z kamery šel signál do pořadu Panorama. Pořad nevyrábí přímo Česká televize, ale firma Sitour, která po performanci posílila ostrahu kamer. Záznam trval pár sekund. Pod hřibem si mohli diváci navíc přečíst v tomto kontextu hodně provokativní nápis "živě".

"Hřib" není jediný vtip, který může vyjít performery draho. Dnes už bývalý člen Ztohoven Roman Týc v dubnu vyměnil skla na pražských semaforech za vlastní, takže to vypadalo, že panáčci na nich se pohybují.

Pražský magistrát je musel vyměnit zpět a od Týce chce za tuto nápravu sto tisíc korun. - více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video