Výbuch v Kralupech zabil i mladého Čecha. Nijak nepochybil, míní jeho otec

  18:37aktualizováno  18:37
Při březnovém výbuchu v areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou zemřel kromě pěti rumunských dělníků i šestadvacetiletý Čech Ondřej M. Zjistila to MF DNES. Muž vedl opravu roky nevyužívané nádrže, ve které nastala exploze. Jeho otec se domnívá, že syn neporušil žádné bezpečnostní nařízení.

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné hmoty (na snímku). Šest dělníků zemřelo, další dva jsou zranění. (22. března 2018 ) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Bylo mu pouhých 26 let. Celý život prožil v Litvínově, kde jeho rodiče pracují v rafinérské firmě Unipetrol. A tak bylo přirozené, že i on pracoval v areálu této společnosti, i když zprostředkovaně přes firmu, která poskytuje údržbu a montáže. Dělal v ní asi tři roky. Až do letošního 22. března.

Ondřej M. byl právě na poklopu prázdné obří nádrže na benzin, když nastal výbuch. „Šli tam na demontáž pojistných ventilů,“ říká jeho otec Petr. Stojí ve dveřích svého bytu v pátém patře panelového domu na okraji Litvínova a hlas se mu chvěje. Každá připomínka tragédie je pro něj nesmírně bolestivá.

„Syn měl všechny potřebné certifikáty na nejrůznější práce. Jsem přesvědčený, že udělal všechno správně. Neporušil žádné bezpečnostní nařízení, měl samozřejmě i pípák, bez toho by to nešlo,“ zmiňuje zařízení, které signalizuje zvýšené koncentrace nebezpečných plynů. Jeden ze svědků televizi Prima řekl, že zařízení signalizovalo nebezpečí i v osudný den. Prý na to dokonce několikrát upozornil odpovědného člověka, ale ten údajně jen odvětil, že je to v pořádku.

Fotogalerie

„To jsou v tuto chvíli spekulace, které nemůžu komentovat,“ reagoval mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl. „Mimořádnou událost interně šetří náš tým i policie,“ dodal.

„Veškeré okolnosti se teprve zjišťují. Mohu ale sdělit, že případ vyšetřujeme jako obecné ohrožení z nedbalosti,“ reagoval mluvčí středočeské policie Pavel Truxa.

Ondřejovi rodiče jsou rozvedeni a každý už žije s novým partnerem. Ondřej M. v poslední době žil s přítelkyní Zuzanou. „Nezlobte se, ale pro mě je to obrovská rána a nechci se o tom bavit,“ uvedla. „Vím jen to, že nikdo z jeho firmy za to odpovědný nebyl. To je hlavní,“ doplnila.

Na schodišti firmy, pro kterou Ondřej M. pracoval, od 22. března plápolá svíce, vedle leží růže a parte, kolem se vine černá stuha. Šestadvacetiletý mladík bude mít pohřeb v pátek.

Nádrž byla roky prázdná

Neštěstí se stalo v distribuční části areálu, odkud se paliva ze skladovacích nádrží rozvážejí v cisternách na benzinky. Nádrž, na níž 22. března pracoval Ondřej M. s dalšími dělníky, chtěl Unipetrol opravit a po několika letech opět začít využívat. Dříve se v ní skladoval benzin Super, který se dnes už nepoužívá. Poslední roky proto byla nádrž prázdná.

Podle informací MF DNES na zakázce pracovalo dvanáct dělníků ze tří firem. Za externí společnost, kterou si Unipetrol objednal, byl na místě právě Ondřej M., jenž práce řídil. Jeho firma si dále najala subdodavatele, který poskytl deset lidí na mechanické práce. A další specializovaná místní firma dodala jeřáb s jeřábníkem.

Pět ze šesti obětí výbuchu v Kralupech jsou Rumuni, nádrž se nepoužívala

Ředitel Výzkumného ústavu bezpečnosti práce Stanislav Malý, jenž měl v Kralupech svoje lidi, tvrdí, že se na místě našel autogen a bruska. Podle firemních informací však dělníci měli mít s sebou jen ruční nářadí a provádět pouze mechanické práce.

Proč nastal výbuch, stále není jasné. S největší pravděpodobností se vznítily nahromaděné benzinové výpary. Exploze byla tak silná, že poklop rozpárala a dva dělníky odmrštila na ocelovou konstrukci vedlejšího zásobníku.

Kromě Ondřeje M. zemřelo pět Rumunů. Někteří v Česku žili trvale. Jeden z nich pracoval na montážích asi 12 let, dělal údržbu v Unipetrolu, ale i v dalších firmách a elektrárnách. V Litvínově byly v minulých dnech jejich rodiny. Specializovaná pohřební firma ve středu převezla rakve s ostatky dvou Rumunů, další dvě rakve odveze v pondělí, tělo posledního je pořád ještě v mrazicím boxu a čeká se na potvrzení jeho totožnosti.

Unipetrol odhadl, že výbuch způsobil škodu za zhruba 30 milionů korun. Firemní vyšetřovací tým nyní zkoumá, jestli byly dodrženy všechny bezpečnostní a pracovní předpisy. „I když všichni pracovníci, kteří se pohybují v areálu, jsou proškoleni, budou zintenzivněny kontroly na dodržování předpisů v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci,“ doplnil mluvčí Kaidl.

Problémy měla firma již dříve

Státní úřad inspekce práce provedl v Unipetrolu v posledních dvou letech šest kontrol zaměřených na dodržování bezpečnosti práce a ochrany zdraví. Při čtyřech úředníci nezjistili nedostatky, dvě byly reakcí na pracovní úrazy. Těch bylo ve firmě od roku 2014 do letošního března celkem 29, z toho tři vážnější. Například v roce 2016 dostala firma pokutu 95 tisíc korun za to, že jeden z dělníků spadl ze štaflí.

Mnohem větší sankce Unipetrolu hrozí kvůli explozi a požáru z roku 2015. Podle Richarda Kolibače, mluvčího Státního úřadu inspekce práce, byla příčinou výbuchu chybná manipulace při opravě chlazení. Kvůli tomu se přerušilo chlazení, což vedlo ke zvýšení tlaku a otevření pojistných ventilů, které začaly vibrovat, neboť nebyly správně upevněny. Propylen unikající z ventilů vytvořil výbušný mrak, který v kotelně začal hořet a následně vybuchl.

Inspektoři zjistili, že mimo jiné chyběly kontroly a revize ventilů, a zahájili správní řízení, které dosud neskončilo. Unipetrolu hrozí až dvoumilionová pokuta. Dva ze zaměstnanců navíc stojí před soudem.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...Další z rubriky

Teplé počasí končí. Ještě dnes bude až 20 stupňů, o víkendu může slabě pršet

Ilustrační foto

Teplé počasí zřejmě definitivně končí. Ještě ve čtvrtek očekávají meteorologové teploty kolem 20 stupňů, v dalších...

Ministerstvo nutí školy vykazovat počet romských dětí. Ředitelům to vadí

Ilustrační snímek

Ředitelé škol musí každý rok vykazovat, kolik romských dětí k nim chodí. Neví ale, jak si s evidencí poradit, a někteří...

Poche skončí jako tajemník na ministerstvu zahraničí k prvnímu listopadu

Europoslanec Miroslav Poche na ministerstvu zahraničí

Miroslav Poche skončí ve funkci politického tajemníka na ministerstvu zahraničí. Nově jmenovaný ministr Tomáš Petříček...

Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost
Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost

Děti jsou to nejdůležitější, co v životě máme. Pro mnohé z nás se staly motivací pro odpovědnější jednání. Jak napsal autor Malého prince, Antoine de Saint-Exupéry „Zemi nedědíme po předcích, ale vypůjčujeme si ji od našich dětí.“ Nadčasový citát krásně vystihuje základní principy, kterými se řídí břeclavská značka Feel Eco.Najdete na iDNES.cz