Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Výbuch benzinky v Gomě: 50 mrtvých

  10:16aktualizováno  10:16
Konžské město Goma, které ve čtvrtek zalila láva po erupci sopky Nyiragongo, zažívá další šok. Víc životů, než si vzal vulkán, si totiž vyžádala exploze místní benzínové pumpy. O život přišlo nejméně padesát lidí, kteří se v okolí vroucí lávy pokoušeli natankovat do kanystrů benzín z poškozené cisterny.

Podle agentury AP se rozžhavená láva, která se stále valí z vulkánu Nyiragongo, dostala do kontaktu s cisternou.

"Lidé křičeli a utíkali na všechny strany," řekl fotograf agentury Reuters George Mulala, který viděl rabující obyvatele, jak si odnášejí naplněné kanystry na hlavě. Jejich smrt potvrdil i Lukoroza Lwaboshi z blízké garáže.

Výbuch otřásl celou budovou a nad město se vznesl sloup dýmu. Erupce sopky, která vychrlila velké množství lávy, přitom už koncem minulého týdne zabila 45 lidí.

Výbuch sopky vyhnal 500 tisíc lidí
Z oblasti již uprchlo do sousední Rwandy na půl milionu lidí. Humanitární pracovníci, čelící ve střední Africe rostoucí krizi, pro ně přichystali uprchlické tábory. Lidé, kteří naléhavě žádají o jídlo a vodu, se jim však vyhýbají. Chtějí se vrátit do lávou zničené Gomy.

Lidé nesou jen věci na spaní a balíky s jídlem. Většinou ale postižení nic nejedli a nepili od začátku erupce vulkánu.

"Spíme venku, nemáme jídlo ani pití. Potřebujeme pomoc od mezinárodního společenství," uvedla dvaatřicetiletá Sylvia Mbulaová s dvouletým dítětem v náručí. Mluvila za dav obyvatel, kteří tráví už třetí den bez střechy nad hlavou.

"Situace na hranicích mezi Rwandou a Kongem je mimo kontrolu. Tisíce lidí opuštějí místo zkázy," uvedl pracovník britské křesťanské charity. OSN letecky evakuovala 350členný personál z mírové mise.

Přes 300 tisíc lidí uteklo již ve čtvrtek, většinou do rwandského města Gisenyi. Dalších asi 180 tisíc obyvatel láva odřízla v západní a jihozápadní části Gomy, kde nemají pitnou vodu ani elektřinu. Další pluli v lodích do města Bukavu ma jižním konci jazera Kivu.

SOPKA POHROZILA
NOVÝM KRÁTEREM

Jasně červená láva znovu vytéká směrem k městu Goma z místa, kde se dnes na sopce Nyiragongo otevřel nový kráter. Město je již rozděleoi na poloviny proudem lávy, který sopka vychrlila ve čtvrtek. Druhý proud jasně červeného vyvřelého magmatu vytéká z nového kráteru u paty sopky.

V Gomě není přístup k vodě či elektřině. Přesto uprchlíci nechtějí zůstat ve Rwandě, kam utekli v obavách před sopkou. Ani tady totiž nemají co jíst a pít.

 "Radši umřu tady, než být uprchlíkem ve Rwandě," říká sedmadvacetiletý student Wamos Mubibya. "Můžeme město znovu postavit, pokud se nám dostane pomoci," podotýká nezaměstnaný Nzamwita Ngarua.

Zkázu přinesla velká lávová vlna
Čtvrteční výbuch sopky Nyiragongo přinesl zkázu do města Goma. Domy zcela zničil proud žhavé lávy. O život přišlo nejméně 45 lidí, které zabila dvoumetrová vlna žhavé lávy široká několik set metrů. Zalila benzínová čerpadla a natekla i do skladišť paliva na letišti. Tři mohutné proudy lávy zničily i dalších čtrnáct vesnic severně od Gomy.

"Je to šokující zkáza. všechny části města pokrývá černá láva. Zbytky budov stále doutnají ale oheň už přestal řádit," uvedl o víkendu kameraman Themistocle Hakizimana, který letěl nad úbočími sopky v helikoptéře.

DESÍTKY MRTVÝCH

Bilanci sopečné erupce zatím ještě nikdo nezná. Při první erupci ve čtvrtek zemřelo nejméně 45 osob. Nemocnice v Gisenyi uvádí, že ošetřila desítky lidí, kteří utrpěli popáleniny. Šestnáct osob včetně dvou dětí svým zraněním podlehlo.

Oblast potřebuje pomoc ze zahraničí
O mezinárodní pomoc již požádalo Povstalecké Konžské demokratické sdružení RCD, které dosud Gomu kontrolovalo. "Potřebujeme vodu, potraviny, léky, stany," řekl  telefonicky generální tajemník RCD Azarias Ruberwa. "Jde o nevídanou katastrofu, škody jsou obrovské, celé čtvrti byly spáleny," dodal tím, že je situace kritická. "Nevěřili jsme, že dojde k nejhoršímu, ale stalo se," prohlásil.

Mluvčí Světového programu pro výživu (WFP) v keňském Nairobi Brenda Bartonová oznámila, že WFP již vyčlenil 200 tun potravin na pomoc obětem katastrofy, a slíbil zajistit další potraviny v sousední Ugandě. "Nemáme starost o zásoby, znepokojuje nás spíš, kde se uprchlíci usadí a jak dlouho tam zůstanou," prohlásila Bartonová.

Pomůže i Evropská unie
Evropská komise aktivovala systém své rychlé pomoci. Ten je zařízen tak, aby pomoc na místo dorazila jen v několika málo hodinách. Dva odborníci EK s kolegy z OSN a humanitárních organizací již na místě mapují situaci a vypracovávají přehled potřeb pro postižené lidi. Teprve pak bude možné vyčlenit nezbytné peníze a spustit konkrétní pomoc.

V OBLASTI JE OSM
SOPEK, DVĚ AKTIVNÍ

* Vulkán explodoval v Konžské demokratické republice, která se dříve jmenovala Zair, má hlavní město Kinshasu a jde o bývalou belgickou kolonii. Tato země sousedí s Kongem, které má hlavní město Brazaville a bývala to francouzská kolonie.
* Nyiragongo je jednou z osmi sopek na hranicích Rwandy, Konga a Ugandy, které pokrývají tropické lesy obývané vzácnými horskými gorilami. Aktivní jsou pouze dva vulkány, kromě Nyiragonga ještě Nyamuragira. Její loňský výbuch se obešel bez obětí. Poslední velká erupce sopky Nyiragongo zabila v roce 1977 desítky lidí.
* Erupce sopek ve světě nejsou řídkým jevem, k velkým ztrátám na životech však již nedochází tak často jako v minulosti. Na Zemi se nachází asi 1500 známých sopek a přibližně 600 z nich je považováno za aktivní. Podle některých odhadů za posledních 500 let zahynulo v důsledku sopečných výbuchů na 200 tisíc lidí.

Bruselské sídlo systému rychlé pomoci je v úzkém kontaktu s delegacemi Evropské komise ve Rwandě a Kongu. Do oblasti jede i specialista, který se má zabývat kvalitou vody v oblasti. Mobilizovalo také letku, která bude od soboty převážet personál a materiál OSN a dalších humanitárních organizací mezi Rwandou a Kongem.

Sopka, z níž stále vytéká láva, se uklidňuje
Z 3469 metrů vysoké sopky Nyiragongo se stále valí láva, která stéká do jezera Kivu. V ulicích města její proud vytvořil téměř dva metry vysokou černou stěnu.

Třásla se i země
Otřesy půdy různé intenzity byly zaznamenány na severu Rwandy a ve východní části Konga. Otřesy, které se periodicky opakovaly v asi pětiminutových intervalech, jsou podle vulkanologů znamením, že sopečná aktivita Nyiragonga pokračuje, píše agentura AFP.

Konžský vulkanolog Dieudonné Waffula ovšem uvedl, že "přímé nebezpečí nové erupce v bezprostřední době nehrozí".

"Zásoby lávy nahromaděné v sopce, kterých bylo odhadem 200 milionů krychlových metrů, už vytekly," prohlásil. "Láva vytéká dál rychlostí asi pět kilometrů za hodinu, tedy stejně rychle jako v noci," upřesnil. Dodal, že existuje i nebezpečí výronů metanu do jezera Kivu. V něm jsou přitom tohoto plynu obrovské zásoby.

Podle britských vulkanologů bylo těžké, ne-li nemožné, erupci sopky předpovědět.
Nyiragongo patří k nejaktivnějším africkým sopkám a je součástí vulkanického pásu Virunga.

"Tato sopka vybuchuje v častých intervalech, a proto se erupce dají předpokládat, ale ne přesně předpovědět," cituje agentura Reuters Godfreye Fittona z Edinburghské univerzity.

NEJVĚTŠÍ VÝBUCHY
SOPEK V DĚJINÁCH

* Zřejmě nejničivější v moderních dějinách lidstva se odehrál 5. dubna 1815 na indonéském ostrově Sumbawa, kde výbuch sopky Tambora zahubil asi 100 tisíc osob.
* V minulém století, 8. května 1902, byla nejtragičtější erupce vulkánu Mont Pelée na ostrově Martinik. při ní zemřelo na 40 tisíc lidí. 

Narozdíl od sopek, jako je americká Hora Svaté Heleny nebo filipínská Pinatubo, které před erupcí vychrlí tuny vulkanického popela vysoko do ovzduší a varují tak před možným nebezpečím, Nyiragongo chrlí pouze proudy žhavé lávy.

Zničena byla asi polovina Gomy
Čtyři čtvrti města byly zcela zdevastovány. Mezi zničenými budovami jsou i centra řady humanitárních organizací včetně Oxfamu či Mezinárodního výboru Červeného kříže a administrativní
budovy povstaleckého Konžského demokratického sdružení. Ušetřena nezůstala ani gomská katedrála, z níž zbylo pouze několik zdí tyčících se uprostřed lávového pole.

Jednou z mála částí města, které vyvázly bez úhony, je luxusní čtvrť Himbi položená na mírném kopci. Podle agentury Reuters chtěli konžští vojáci v opuštěné Gomě rabovat. V tom jim zabránili rwandští vojáci.

Erupce s největším počtem obětí od začátku 20. století 

8. května 1902 - Výbuch sopky Mont Pelée na ostrově Martinik zahubil 40000 osob a zcela zničil město St. Pierre.
říjen 1902 - Sopka Santa María v Guatemale připravila o život na 6000 lidí.
leden 1911 - Výbuch sopky Taal na Filipínách; zahynulo 1300 osob.
1919 - Výbuch sopky Kelud v Indonésii si vyžádal smrt 5500 lidí.
18. ledna 1920 - Výbuch sopky San Miguel v Mexiku. Počet ztrát na lidských životech odhadnut na 6000.
prosinec 1931 - Erupce sopky Merapi na Jávě usmrtila 1300 osob.
1937 - Výbuch dvou sopek Tavurvur a Vulcan u přístavu Rabaul na ostrově New Britain v Papui-Nové Guinei si vyžádal 507 obětí.
leden 1951 - Výbuch sopky Mount Lamington na Nové Guinei; zahynulo skoro 3000 osob.
1951 - Výbuch sopky Hibokhibok na Filipínách si vyžádal 500 lidských životů.
15. března 1963 - Po výbuchu sopky Agung v Indonésii zahynulo 1685 osob. Erupce se opakovaly i 19. března a 16. května 1963.
27. září 1965 - Výbuch sopky Taal na Filipínách; zemřelo 2000 lidí.
26. dubna 1966 - Výbuch sopky Kelud v Indonésii si vyžádal 1000 mrtvých.
13. listopadu 1985 - Výbuch sopky Nevado del Ruiz v Kolumbii, při kterém zahynulo 22940 osob.
22. srpna 1986 - Výbuchu sopky Nyos v Kamerunu padlo za oběť 1746 lidských životů.
9.-24. června 1991 - Následkem výbuchů sopky Pinatubo na Filipínách zahynulo 674 osob včetně těch, které zemřely v uprchlických táborech.
25. června 1997 - Erupce sopky Soufriere na karibském ostrůvku Montserrat si vyžádala 19 obětí.
17. ledna 2002 - Nejméně 45 lidí zahynulo po výbuchu konžské sopky Nyiragongo, statisíce obyvatel byly před žhavou lávou nuceny uprchnout.

Chlapec prochází okolo hořící lávy, která po výbuchu sopky Nyiragongo zčásti zničila východokonžské město Goma, 18. ledna 2002

Obyvatel východokonžského města Goma si prohlíží proud hořící lávy, která zaplavila ulice města po výbuchu sopky Nyiragongo. Erupce sopky si vyžádala životy nejméně 45 lidí, z okolí uprchly statisíce obyvatel, 18. ledna 2002

Nejméně 50 lidí přišlo o život při výbuchu ve skladu pohonných hmot v konžském městě Goma, které bylo v minulých dnech zaplaveno lávou z blízké sopky, 21. ledna 2002

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...



VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...



Další z rubriky

Mezi nebezpečné islamisty v Německu patří ženy i děti, tvrdí úřady

Německá policie posílila hlídky i v Berlíně (31. 12. 2015)

Německé úřady řadí mezi nebezpečné islamisty i několik desítek žen a mladistvých, od nichž hrozí, že by mohli spáchat...

Rodina zdědila milion mincí německé marky. Spočítat je trvalo půl roku

(Ilustrační snímek)

Řidič nákladního automobilu odkázal své rodině německé marky v hodnotě asi 8 000 eur (200 tisíc korun). Hotovost ale...

Kurz představil Rakousku novou koaliční vládu, má být proevropská

Šéf rakouských lidovců Sebastian Kurz a lídr Svobodné strany Rakouska...

Šéf rakouských lidovců (ÖVP) a budoucí rakouský kancléř Sebastian Kurz v sobotu představil novou koaliční vládu, na níž...



Najdete na iDNES.cz