Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Výbor doporučil vydat poslance Vondrušku policii

  15:26aktualizováno  16:33
Imunitní výbor doporučil Sněmovně vydat poslance KSČM Josefa Vondrušku k trestnímu stíhání. Za totality prý jako dozorce týral politické vězně v Minkovicích. "Dělal jsem jen svou práci, tvrdí na svou obhajobu. Výbor vydal i poslance ODS Plašila, podle informací iDNES.cz byl proti poslanec ODS Marek Benda.

Dělal jsem jen svoji práci, tvrdí bývalý vězeňský dozorce Josef Vondruška. | foto: Bořivoj Černý

Bylo to jednoznačné a rychlé. Mezi poslanci mandátového a imunitního výboru se dnes nenašel jediný, který by zvedl ruku proti vydání komunistického poslance Vondrušky policii.

"Bude to mít ještě své pokračování, nic zlého jsem neudělal," reagoval na rozhodnutí samotný zákonodárce, který se bude ještě snažit naléhat také na celou Poslaneckou sněmovnu. Právě ta bude mít tento měsíc poslední slovo v tom, jestli se Vondruška ocitne v rukou policie a zřejmě i soudu.

"Věřím, že se bude Sněmovna držet našeho dnešního doporučení. Snažili jsme se věnovat celému případu velmi detailně," tvrdil předseda výboru Miloslav Kala ze sociální demokracie.

Ten, kdo by čekal, že se Vondruška bude vyhýbat médiím a nebude chtít o svém stíhání mluvit, by byl překvapený. I dnes stál totiž poslanec před objektivy kamer i fotoaparátů a neustále opakoval, že dělal jen a jen svou práci.

"Tisíckrát jsem vám to řekl, jenže vy pořád píšete něco jiného. Nemám důvod vyhovovat nátlakům různých skupin," stěžoval si Vondruška.

Až když se novináři otočili k předsedovi výboru Kalovi, Vondruška se pohnul z místa a nakonec jednací místnost opustil. "Vydali jsme ho především proto, že jeho stíhání nijak nesouvisí s jeho politickými názory," vysvětloval šéf výboru.  

Nynější poslanec KSČM působil v 70. a 80. letech minulého století jako dozorce ve věznici Minkovicích. Existují svědectví, podle kterých vězně velmi tvrdě trestal. Někteří političtí vězni ho už dříve vyzvali, aby sněmovní lavice opustil.

Chci být řešen, tvrdil poslanec Plašil, který řídil podnapilý
Kromě Vondrušky měl dnes mandátový a imunitní výbor na stole také případ poslance ODS Ondřeje Plašila. Případ, který se od toho předchozího hodně liší, Plašil totiž řídil auto pod vlivem alkoholu (více zde). A také projednání jeho případu bylo hodně odlišné, táhlo se kolem dvou hodin.

Před začátkem jednání stál Plašil nenápadně a ostýchavě na chodbě Sněmovny a tvářil se jako někdo, kdo skutečně něco špatného provedl. "Je tady poslanec Plašil?" vyhrkl parlamentní úředník, který vyhlídl ze dveří, kde jednání výboru probíhalo. Plašil vklouzl dovnitř a za chvíli z nich potichu opět vyšel.

"Požádal jsem, abych byl vydán šetření, chci být řešen jako každý občan. Jsem připraven nést odpovědnost za své chování, které jsem o dovolené udělal," soukal ze sebe.

Odmítl ale odpovědět na otázku iDNES.cz, co vypil před tím, než za volant usedl. "K tomuto se já už nebudu vyjadřovat, počkám na výsledek trestu a podřídím se," říkal. Kolik tedy vypil? Podle důvěryhodných zdrojů policisté do protokolu napsali, že nadýchal 1,24 promile alkoholu.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Najdete na iDNES.cz