Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vybodovaným šoférům řízení prochází, úřady se po nich nepídí

  3:02aktualizováno  3:02
Po silnicích zřejmě jezdí více řidičů, kteří měli odevzdat řidičák a neudělali to. Jako ten z ­Prahy, který ve čtvrtek u­ Ostravy srazil ze silnice sanitku. Nikdo totiž nehlídá, kdo by kvůli většímu počtu přestupků neměl za volant sednout. Úřady jen pošlou šoférům oznámení o tom, že dosáhli dvanácti bodů a měli by odevzdat řidičák. Pokud to neudělají, většinou jim to projde.

Řidičům jízda bez řidičáku obvykle dlouho prochází. Pokud vybodovaný průkaz sami neodevzdají, úřady se po nich nepídí. Ilustrační foto | foto: MD ČR

Řidič tak může nadále jezdit, a dokud jej nechytí policie nebo nezpůsobí dopravní nehodu, nikdo moc neřeší, že měl vrátit průkaz. Jak jinak by mohl zmíněný pražský řidič jezdit osm měsíců po celé zemi s kamionem? Hlídka při běžné kontrole řidiče nelustruje, zda náhodou neměl kvůli dvanácti bodům odevzdat průkaz.

Mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka si však nemyslí, že by úřady byly bezmocné, když jim vybodovaný šofér odmítne vydat řidičský průkaz. "Úřad může nechat, a často to i dělá, dotyčného hříšníka předvést policií," uvedl Hanzelka.

Praxe je však mnohde jiná. Úřady tvrdí, že na předvolání všech takových lidí nemají čas a nechtějí tím zatěžovat policii.

"Řidiče, který na výzvu o odevzdání řidičského průkazu nereagoval, vyzveme znovu a pohrozíme mu pokutou," řekla například mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová. Dodala, že úřad nevolá policii k obyčejným řidičům.

"Na to nemáme dost času. Jiné je to u profesionálních šoférů – tam jsme to nedávno jednou udělali. Jenže tady by pomohla jednoduchá změna zákona, aby mohl do karty profesionálního řidiče nahlížet jeho zaměstnavatel."

To dosud není možné, podle zákona na ochranu osobních údajů je i informace o řidičových přestupcích informací osobní. Šofér tedy jen podepíše svému zaměstnavateli čestné prohlášení, že je způsobilý řídit.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz