Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyberu si stranu podle barviček

  0:01aktualizováno  0:01
V květnu mě čekají první volby. A teď si nemyslete, že jsem nějaká opožděná, samozřejmě, že jsem již volila. Ale to byla volba typu „Kdo chce tohle, ať zvedne ruku“. Jenže nyní budu volit do parlamentu, a to bude teprve akce.

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

ODS má barvu modrou. Její psychologie je taková: Je to barva klidu, míru, uvolnění a rovnováhy. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Celý svůj neplnoletý život jsem si představovala, jak rozklepanou rukou vhazuji obálku do urny a pak nervózně vysedávám u televize, až vyhlásí jako vítěze moji stranu. Jenže je tu několik problémů: Stranu, která zatím vyhrává, nebudu volit na 150 %. Takže se nebudu radovat z výhry. Problém číslo dvě je, že nevím, koho budu volit.

A jako správná blondýna si budu vybírat podle barviček, podle www stránek apod.

ODS má barvu modrou. Její psychologie je taková: "Je to barva klidu, míru, uvolnění a rovnováhy. Uklidňuje, zjemňuje, ochlazuje, zlepšuje vnímání. Při meditaci podporuje schopnost zážitků a otevírá ducha intuici a dojmům, které jsou na vyšší úrovni."

To zní celkem dobře a jejich stránky vypadají hezky až na tu šedivou barvu. "Šedá barva je netečná, smutná, spojená s představou chudoby a pokory." Ale já chudá být nechci a smutná už vůbec ne.

Jedeme dál. KDU-ČSL má barvu modrou, o které již byla řeč, a žlutou. "Žlutá je symbol moudrosti, vysoké inteligence a myšlení. Svým pozitivním, magnetickým chvěním působí žlutá povzbudivě na nervy a ztělesňuje pocit svobodného, nezatíženého vývoje, uvolnění a osvobození." A tak bych mohla pokračovat donekonečna.

Samozřejmě nebudu volit podle toho, který politik má zářivější úsměv, za nímž se pravděpodobně skrývá milionový únik a miliardové zadlužení státu, a nebudu volit stranu, jejíž webové stránky se mi více líbí. Byla bych ráda, kdyby lidé slepě nedůvěřovali všemu, co politici naslibují.

Tak jak zní návod na výběr? Pročtěte si volební program, jestli vám vyhovuje a jestli je vůbec realizovatelný. Ale nejdůležitější je, aby politici byli slušní, protože slušnost je to, co v současné politice nejvíc chybí.

Eva Zvánovcová,
Gymnázium TřeboňHlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

STUDENTI: Obrana, nebo kulturní útok?

Potomci Mayů při katolické bohoslužbě v mexickém městě Xul (16. prosince 2012)

Kdysi dávno v exotických krajích Jižní Ameriky žily byly kulturně vyspělé civilizace – Aztékové, Mayové nebo Inkové....

STUDENTI: „Bojovat za mír“ zní stejně absurdně jako „solit cukrem“

Filipínští vojáci mise UNDOF na Golanských výšinách

Hlavním cílem OSN je celosvětový klid zbraní. Aby ho bylo možné zajistit, posílá organizace do světa své mírové sbory....

STUDENTI: Lidé nikdy nebudou dobro a zlo vnímat stejně

Ilustrační snímek

Globální morálka? Že všichni lidé mají stejně nastavené hodnoty? Že všichni musíme vnímat dobro a zlo stejně? Na světě...

Najdete na iDNES.cz