Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Blažek zatím Bradáčovou nejmenuje. Konkurz byl jen varianta, říká Nečas

  9:07aktualizováno  17:20
Nástup Lenky Bradáčové na post pražské vrchní žalobkyně se odkládá. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek se na ní zatím neshodl s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem. Ten odmítl, aby nový vrchní žalobce vzešel z výběrového řízení. Podle premiéra Petra Nečase to byla pouze jedna z variant.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (vlevo), státní zástupkyně Lenka Bradáčová a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman | foto: Koláž - iDNES.cz

Na čtvrteční schůzce Blažka se Zemanem byla i samotná Lenka Bradáčová. Neformální schůzka proběhla podle Blažka v přátelské atmosféře.

"Rozhodně nezaznělo, že zamítám návrh pana doktora Zemana na jmenování paní doktorky Bradáčové vrchní státní zástupkyní v Praze. Toto řízení o jmenování vrchního státního zástupce v Praze na základě návrhu pana doktora Zemana stále běží a já o něm v řádu týdnů rozhodnu," uvedl Blažek.

Potvrdil, že padla slova o případném výběrovém řízení. S tím by však musel souhlasit i Zeman, a ten nesouhlasil. "Ano, na schůzce jsem navrhl, zda by k odpolitizování jmenování vrchního státního zástupce v Praze nepřispělo výběrové řízení. Pan doktor Zeman však vyjádřil pochybnost ryze právnické povahy, že se obává, aby takovýto postup - nepředvídaný přesně zákonem - neohrozil legalitu celého jmenování," popsal rozhovor ministr Blažek.

Jak to vidí Jiří Pospíšil

Podle exministra spravedlnosti Pospíšila je škoda, že jeho nástupce Lenku Bradáčovou doposud do čela Vrchního státního zastupitelství v Praze nejmenoval. "Lidsky mě to samozřejmě mrzí. Nicméně stále doufám, že tady ta šance stále je."

Výběrové řízení, které by si Pavel Blažek na tento post představoval, sice Pospíšil hodnotí kladně, nikoliv ale za současné situace. "Je to možný postup. Tady je to ale komplikované tím, že už byl podán návrh. A ve chvíli, kdy s tím zákon nepočítá, je potřeba, aby se na tom dohodl ministr s nejvyšším státním zástupcem." To se ale, zdá se, patrně nestane. "Pokud výběrové řízení udělá jenom ministr, tak by to podle mého názoru mohlo přinášet faktické problémy," konstatuje exministr.

"Výběrové řízení na obsazení toho postu navrhl pan ministr. Já s takovým postupem nesouhlasím, není to standardní. A obávám se, že takto jmenovaného pražského vrchního žalobce by mohl někdo později napadnout a zpochybnit to výběrové řízení," potvrdil pro iDNES.cz Pavel Zeman.

 Nejvyšší žalobce připomíná, že už navrhl jmenování Lenky Bradáčové a ministr by měl návrhu buď vyhovět, nebo ho zamítnout. Přesně takový postup je totiž v zákonu o státním zastupitelství. "Na jejím jmenování nicméně stále trvám," vzkazuje Zeman.

Nečas v pátek pozdě odpoledne uvedl, že to byl informační šum. "S Pavlem Blažkem jsem hovořil a ujistil mne, že případné výběrové řízení bylo jednou z variant, na které by se musely shodnout obě strany," prohlásil premiér. Předpokládá, že Blažek o nástupci Vlastimila Rampuly rozhodne po dohodě se Zemanem.

Sama Bradáčová nechce výsledek čtvrteční schůzky příliš hodnotit. "Postup pana ministra nebudu komentovat, je na něm a panu Zemanovi, aby se spolu domluvili. Jsem ale každopádně připravena funkci vrchní státní zástupkyně vykonávat," řekla iDNES.cz Bradáčová.

Výběrové řízení je nezákonné, upozorňuje advokát

Podle spekulací jmenování Lenky Bradáčové vadí části ODS a mohlo být i důvodem, proč musel skončit předchozí ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

To ale Nečas odmítá. "Musím zásadně odmítnout opakující se lži, že by důvodem odvolání bývalého ministra Jiřího Pospíšila byl návrh na případné jmenování paní Lenky Bradáčové. Tyto spekulace jsou stejně nepřípustné jako politický tlak na její jmenování ze strany TOP 09 a ČSSD," uvedl v pátek premiér.

Nečas reagoval například na vyjádření šéfa poslaneckého klubu TOP 09 Petra Gazdíka, podle kterého rozhodnutí ministra spravedlnosti, že by na post měl být konkurz, potvrzuje podezření o důvodech náhlého odvolání Pospíšila. Blažkův návrh Gazdík pro agenturu ČTK označil za lidovou tvořivost, kterou by ovšem koaliční politici měli řešit.

Známý pražský advokát Jaroslav Ortman je nápadem ministra Blažka na "tendr" překvapen. "Takový postup je naprosto nezákonný. Je to stejné, jako kdyby prezident vypsal výběrové řízení na předsedu vlády," myslí si advokát. Podle něj to ukazuje neznalosti nového ministra spravedlnosti.

"Pan Blažek prostě nezná zákon, který říká jasně, že vrchního žalobce jmenuje ministr na návrh nejvyššího státního zástupce," říká Ortman. "Amatérské" chování ministra podle něj vyvrací argumenty premiéra Petra Nečase, který Blažkovo jmenování odůvodnil právě jeho znalostmi a zkušeností.

Autoři: , , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...Najdete na iDNES.cz