Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vy to nevíte? školil moderátor Klaus řečníka na přednášce

  18:04aktualizováno  18:04
Prezident Václav Klaus se představil v netradiční roli moderátora. Posluchače prováděl přednáškou o úsporných domech, kterou uspořádalo v metropoli Klausem založené sdružení Centrum pro ekonomiku a politiku.

Prezident s úsměvem na rtech dorazil do sálu deset minut po avizovaném začátku akce a ihned se ujal u pultíku řečnického slova.

"Právě jsem se dozvěděl, že někteří vychází nahoru s tím, že se tam smí kouřit. Tak to jsem opravdu netušil," poznamenal Václav Klaus na adresu reprezentativních prostor obkroužených ochozem.

Energeticky neutrální domy

Směrnice o energetické náročnosti budov europarlamentu říká, že všechny veřejné budovy postavené po 31. prosinci 2018 budou muset produkovat tolik energie, kolik spotřebují. O rok později bude stejné pravidlo platit i pro novostavby rodinných domů. Směrnice vznikla v roce 2002.

Klaus poté vyjádřil obavy, aby evropská legislativa nevedla k tomu, že celé Česko bude zavřeno do jedné hliněné bašty. "Tématem jsou domy s nulovou spotřebou energie. Kdo chodíme do restaurace Hliněná bašta, jestli ji znáte, tak tam to avizují taky. Ale celý ten dům, to je vlastně hliněný bunkr. Jestli nám to tady chtějí zavést, tuto hliněnou baštu do každé rodiny, tak to byl opravdu zajímavý projekt," uvedl seminář Klaus.

Mlčky navrch nezůstal dlouho. "Počkejte, to tam hezky zůstaňte," vyzval hned prvního přednášejícího Pavla Gebauera z ministerstva průmyslu a obchodu. Nebyl s jeho závěry vůbec spokojen, respektive žádal vysvětlení, zda je správný termín "nulová spotřeba energie".

"Čekal jsem, že se dozvím, zda je název s nulovou spotřebou popisem věrným, nadsázkou, zkomoleninou, karikaturou... Vy jste se k tomu nevyjádřil. Vy ten název schvalujete? Je správný a adekvátní, ano?" Gebauer v odpovědi poněkud plaval.

Moderátor Klaus vzápětí položil další "smrtící" dotaz: "O kolik je to snížení standardu proti dnešní době? Vy to nevíte?" Já to nevím, odpověděl rezignovaně Gebauer.

Fotogalerie

To, že Klaus nad novou úpravou zákonů nejásá, bylo jasné ve chvíli, kdy uvedl druhého přednášejícího, europoslance ODS. "Ivo Strejček, Evropský parlament. Ten nám to celé přikazuje. Vy říkáte, že airbagy jsou povinné, ale ony nejsou povinné, to vy jste to nařídili," rýpl si krátce Klaus. Přednáška se pak opět nesla v duchu rozverných pauz.

U pultíku se vystřídali čtyři řečníci. Strejček upozornil, že ačkoliv europarlament chce po lidech stavět energeticky neutrální domy, sám sídlí v budově, kterou musí vytápět a chladit za pomocí elektřiny, kterou bere zvenčí.

Karel Kabele ze stavební fakulty Českého vysokého učení technického zase poukázal, že pojem "budova s nulovou spotřebou energie" je nesmysl. "Někdo přišel a řekl, že budeme vyrábět budovy bez spotřeby energie. Pak přišel druhý a řekl, že to ve skutečnosti nejde. Proto máme dneska terminus technicus 'budova s téměř nulovou spotřebou energie'," řekl Kabele.

Řeč nakonec přišla v závěrečné diskusi i na unijní zákaz klasických žárovek. Václav Klaus tuto problematiku promptně glosoval poznámkou ze života: "My s manželkou jsme si nakoupili několik set starých dobrých žárovek a musíme věřit, že nám zásoby vydrží do konce života," vzkázal pobavenému auditoriu.

Klause vítalo před přednáškou potleskem v sále přes 250 posluchačů. Mezi nimi seděl i zpěvák Ondřej Hejma. "Jsem pravidelný účastník takových akcí. A samozřejmě velkým lákadlem je i přítomnost pana prezidenta," řekl Hejma s lehkým tónem v hlase, proč si přišel přednášku vyslechnout.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Končící pruh nebo červená mnohé nezastaví

Jízda na červenou

Tresty od soudu na mnoho let do vězení za agresivní jízdu na silnici či dálnici jsou dnes téměř pravidelností. Je to...

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz