Komunisté Vojtěch Filip a Alexander Černý ve Sněmovně

Komunisté Vojtěch Filip a Alexander Černý ve Sněmovně | foto: Petr Topič pro iDNES.cz

Vy jste církve okradli, referendum o vyrovnání nebude, slyšeli komunisté

  • 1469
Komunisté ve Sněmovně neuspěli s návrhem ústavního zákona na referendum o vrácení majetku církvím. Snažili se tak zmařit vládní plán navrátit 56 % majetku a 59 miliard korun. Kolem hlasování s očekávaným výsledkem se strhla hádka, v níž se koaliční poslanci divili "drzosti" komunistů.

O tom, zda stát vrátí církvím 56 % někdejšího majetku a během třiceti let též 59 miliard korun - částku, která by s inflací mohla činit přes 90 miliard - měli podle návrhu komunistické strany rozhodnout lidé v referendu.

A je možné, že lidé v Česku, jehož vláda nyní škrtá, kde může, by při účasti v referendu o desítkách miliard viděli rudě.

Církevní restituce

Kabinet chce napravit majetkové křivdy na církvích během komunismu a postupně dosáhnout finanční odluky státu a církví. Částka, kterou by stát měl církvím vyplatit, by s předpokládanou inflací mohla být 78,9 miliardy až 96,24 miliardy korun. Vyplácení by podle dohody vlády s církvemi mělo být rozloženo do 30 let.

Zdroj: ČTK

Ústavní zákon sice neměl šanci na schválení, protože bylo potřeba 120 hlasů (třípětinová většina) ze 143 přítomných poslanců. To ale zákonodárcům nezabránilo v ostré výměně názorů.

"Takovou drzost jsem tu ještě nezažil, aby ti, co majetek ukradli, přišli s návrhem referenda, jestli ho budeme vracet," prohlásil občanský demokrat Marek Benda s poukazem na zestátňování majetku a perzekuce církví po roce 1948. Komunisty označil za zloděje.

"Chcete-li někomu nakopat zadek, na výběr je vždy šlechta a církev. Přeji si, aby společnost našla sílu říci komunistům, že jsou věci, o nichž je jim diskutovat zakázáno," přisadil si nezařazený poslanec Michal Doktor, zvolený též za ODS.

Komunisté oponovali. "Za dob první republiky existoval právní názor, že církevní majetek je veřejný, že ho má jen ve správě," tvrdil Stanislav Grospič. "Uvědomte si, kdo ten majetek církvi vytvořil. Byli to obyčejní lidé!" připomněla slovníkem minulého režimu Marta Semelová.

A šéf komunistů Vojtěch Filip si vyprošoval "porušování ústavních principů" s tím, že nelze zakazovat, kdo smí o čem mluvit. "Necítím se jako Josef II. ani Tomáš Garrigue Masaryk. Já jsem nikomu nic neukradl," pustil se Filip do historického exkurzu.

"Nemá to co do činění s ústavností. Samozřejmě vám to nezakazujeme, ale jsou záležitosti, v nichž by komunisté mlčet měli," poznamenal šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Nakonec koalice pohodlnou většinou debatu uťala.

Hlasování o vyrovnání s církvemi bylo jedním z posledních pátečních počinů Sněmovny. Po několika dalších minutách zamířili v poledne poslanci domů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video