Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

VV určí kandidáta na Hrad jako v USA. Šanci mají Švejnar, Fischer i Zeman

  11:42aktualizováno  11:42
Nejmenší vládní strana Věci veřejné uspořádá internetové hlasování a v něm vybere kandidáta, kterého bude podporovat v přímé volbě prezidenta. "Uděláme primárky jako v USA. Budou dva, tři nebo čtyři kandidáti," řekl iDNES.cz předseda Věcí veřejných Radek John. Ve straně mají podporu Jan Švejnar, Jan Fischer, ale i Miloš Zeman.

Do měsíce by mohlo začít referendum Věcí veřejných o kandidátovi na Hrad, míní předseda VV Radek John. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Uvnitř Věcí veřejných má podporu několik jmen - je to ekonom Jan Švejnar, s nímž strana konzultovala svůj ekonomický program a který už kandidoval v poslední prezidentské volbě, v níž těsně podlehl Václavu Klausovi. Tehdy ho podporovali sociální demokraté, zelení, část lidovců a nezařazených senátorů. Nominovat Švejnara do primárek VV chce šéf poslaneckého klubu Vít Bárta.

"Mně by se jako prezident líbil bývalý premiér Jan Fischer," přiznává John. Bude chtít, aby véčkaři hlasovali právě o něm. Sympatie k nestraníkovi Fischerovi, který MF DNES řekl, že bude chtít kandidovat jako člověk, který nasbírá potřebných 50 tisíc podpisů mezi občany, už dříve přiznala místopředsedkyně Věcí veřejných a Sněmovny Kateřina Klasnová.

Ve VV má podporu i Zeman. Tomu bude shánět podpisy jeho vlastní strana

Třetí jméno, které má uvnitř Věcí veřejných podle Bárty také podporu, je další bývalý premiér Miloš Zeman, dříve sociální demokrat, který si po rozchodu s vlastní stranou založil Stranu práv občanů.

I Zeman chce v přímé volbě kandidovat, zatím ale iDNES.cz řekl, že se rozhodne až podle toho, kolik se nasbírá podpisů pod petici s jeho kandidaturou. Předseda SPOZ Vratislav Mynář v úterý oznámil, že Zeman bude kandidovat a že mu jeho strana bude chtít sehnat potřebné podpisy. (více o Zemanově kandidatuře zde)

Pokud by Zeman uspěl v hlasování Věcí veřejných, mohla by ho ale teoreticky nominovat i nejmenší vládní strana, která má na to dostatek poslanců. Prezidenta může podle schválené změny ústavy navrhnout 20 poslanců, 10 senátorů či 50 tisíc lidí. (podrobnosti o schválené změně ústavy najdete zde)

Objevit se ale může ještě jiné jméno. "Dáme čtrnáct dnů na nominace a do měsíce by mohlo začít referendum," řekl v úterý předseda VV John.

Otázkou je, zda lidé, o nichž politici Věcí veřejných v souvislosti s volbou prezidenta uvažují, budou souhlasit s tím, aby o nich nejmenší vládní strana hlasovala. Obliba VV se totiž od voleb, v nichž se dostaly do Sněmovny, velmi propadla. Někteří z možných kandidátů by tak podporu právě od VV mohli vnímat i jako "polibek smrti".Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Kvilda obnoví hřbitov z 19. století zničený armádou, využijí jej místní

Kvildský hřbitov je za kostelem Nalezení těla sv. Štěpána.

Starý německý hřbitov chce letos znovu obnovit a připravit k pohřbívání Kvilda na Prachaticku. Areál kolem kostela, kde...

Sníh a vítr komplikují dopravu, silnice mohou klouzat. D1 je průjezdná

Kolona aut a kamionů zablokovala dálniční přivaděč na D1 u Jihlavy. (17. ledna...

Situace na dálnici D1, kde v uplynulých dnech kvůli počasí kolabovala doprava, se zklidnila, podle vysočinské policejní...

Najdete na iDNES.cz