Stanislav Huml (VV)

Stanislav Huml (VV) | foto: Michal Sváček, MAFRA

VV si pozvaly rebela Humla na kobereček. Přijde, víc ale neslíbil

  • 119
Chování Stanislava Humla zburcovalo vedení Věcí veřejných. Strana svolala na 1. září grémium i radu, kde chce se svým neposlušným poslancem promluvit. Huml vypověděl VV smlouvu, ve které každý uchazeč o křeslo ve Sněmovně slíbil, že bude hlasovat a vystupovat v souladu s názory partaje.

"Pan Huml říká, že mu tato smlouva zavání totalitou a možností vydírání a její podpis zdůvodňuje tím, že se to událo tři dny před volbami. Toto však nejsou relevantní argumenty a vše musíme důkladně prodiskutovat. Proto se sejde vedení strany a s panem Humlem bude celou věc řešit," uvedl předseda VV Radek John.

Strana svolala grémium a radu, tedy své užší vedení. Stanislav Huml iDNES.cz potvrdil, že o schůzce ví a dorazí na ni. Zda svůj postoj změní, ale nechtěl komentovat. "Zatím bych k tomu víc říkat nechtěl," dodal.

Smlouva zapovídá poslancům hlasovat v rozporu se stanoviskem strany nebo veřejně vyjadřovat odlišný názor. Pokud ji poslanec poruší, hrozí mu pokuta ve výši až sedmi milionů korun.

SMLOUVA VĚCÍ VEŘEJNÝCH S KANDIDÁTY

Zvýraznění některých pasáží je redakční.

Huml smlouvu vypověděl, když předseda Radek John chválil bratry Mašíny a zúčastnil se pohřbu mašínovce Milana Paumera. (více o rebelování Stanislava Humla čtěte tady)

Huml s postojem Johna nesouhlasí a domnívá se, že Mašínové a jejich nedávno zesnulý společník Paumer se dopustili vražd nevinných lidí. (čtěte rozhovor s poslancem o jeho názorech na Mašíny)

"Smlouvu považuji za protiústavní. Pokud sedím ve Věcech veřejných, které odsuzují totalitu, nemůžeme podepisovat smlouvu, která totalitou těžce zavání," řekl minulý týden poslanec Huml iDNES.cz.

ODBOJÁŘI MAŠÍNOVÉ

Bratři Mašínové v Československu v 50. letech vedli ozbrojený odboj proti komunistickému režimu. Jejich odpor vygradoval v roce 1953, kdy se spolu s Milanem Paumerem, Václavem Švédou a Zbyňkem Janatou rozhodli utéci na Západ.

Pětičlennou skupinu tehdy stíhalo 20 tisíc ozbrojených mužů u nás i ve východním Německu. Janat a Švéda byli nakonec dopadeni a popraveni. Přežít se podařilo pouze Paumerovi a oběma bratrům Mašínům. Po měsíci dramatického útěku dorazili do Západního Berlína.

Mašínové a Paumer nebyli nikdy v Československu odsouzeni, jejich stíhání bylo přerušeno a komunistické úřady několikrát marně žádaly Spojené státy o jejich vydání. V polovině 90. let pak státní zastupitelství stíhání bratrů i Milana Paumera kvůli promlčení odložilo.

Názory veřejnosti na odboj bratří Mašínových se různí. Někteří je považují za hrdiny protikomunistického odboje, jiní pochybují o tom, zda byly oprávněné jejich ozbrojené akce, při kterých zemřelo šest lidí. Lidé nejvíc kritizují, že Mašínova skupina zabila při přepadení policejní stanice dva policisty a pokladníka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video