Radek John

Radek John | foto: Michal Sváček, MAFRA

VV potřebují jednoho Johna v každém kraji, radí předseda Radek John

  • 139
Nevýrazné tváře musí být nyní více slyšet, chce to také více Radků Johnů, shodli se véčkaři o víkendu na svém sjezdu v Mikulově. Věci veřejné se sešly, aby si poradily s propadem preferencí. V květnu by je volilo jedenáct procent lidí, dnes jen pět. Partaj proto sestavila tabulku viditelnosti poslanců.

Věci veřejné se o víkendu v mikulovském hotelu Galant připravovaly na prosincovou ideovou konferenci. MF DNES přináší hlavní body, o kterých se za zavřenými dveřmi hovořilo. "Jednali jsme tak dlouho, že jsem poslancům nestihl ukázat ani svůj mikulovský vinný sklípek," posteskl si předseda VV a nadšený vinař Radek John.

1. Výzva Nečasovi: Věci veřejné chtějí zatlačit na premiéra Petra Nečase (ODS), aby se přestal scházet se svým neformálním poradcem, exministrem Ivanem Langerem. Ten v květnových volbách úplně vypadl z politiky.

"Máme informaci, že Ivan Langer chodí třikrát týdně za premiérem Nečasem. Je dobré, aby veřejnost věděla, že Langer zasahuje do policie," říká otevřeně ministr vnitra Radek John. Konkrétní příklady však uvést nechce.

"Langer se přes náměstka na vnitru Salivara, dosazeného ODS, snaží ovlivnit některé věci. Nečas by měl Salivara vyměnit. Také není možné, aby Langer byl jedním z Nečasových poradců. Možná, že dáme premiérovi i nějaké ultimátum," říká poslanec VV Michal Babák.

Nepopulárního Langera, který v minulosti lobboval třeba za zájmy lidí spojených s kmotrem podsvětí Františkem Mrázkem, VV před volbami označily za dinosaura.

Nečas včera reagoval na Johnova slova o Langerovi velmi ostře: "Nevěřím, že něco tak hloupého, dětinského a směšného mohlo zaznít a být míněno vážně. Pokud to opravdu zaznělo, považoval bych to za špatný vtip," napsal premiér.

Langer svůj "lobbing" skrze Salivara odmítá. "To je hloupost. Ale asi plyne z faktu, že nikdo vlastně neví, kdo ministerstvo vnitra řídí... Nicméně, bude-li mít pan ministr zájem, rád mu budu jako člen koaliční strany nápomocen při naplňování vládního programu v resortu vnitra," říká exministr.

2. Chceme Radka Johna v každém kraji: Vedení VV přivezlo na víkendové zasedání i tabulku úspěšnosti poslanců. V ní jsou zákonodárci bodováni podle toho, kolik nových zákonů připravili a kolikrát mluvili ve Sněmovně nebo v médiích.

"Na žurnalistice nás učili, že negativní popularita má třicetiprocentní úspěšnost. Nebojte se jít ven i s kontroverzními tématy," radil svým svěřencům předseda John.

"V každém kraji musíme mít viditelného člověka. Našich čtyřiadvacet poslanců má být čtyřiadvaceti Radky Johny," říká John, jehož popularita dostala VV do Sněmovny a pak začala prudce klesat.

"Nebojte se jít i do konfliktu s koaličními ministry. Musíte si najít svoje silné téma a na to se soustředit," hecoval své kolegy podle svých pozdějších slov další z poslanců, který nechtěl být jmenován.

"Mnoho poslanců píše hodně blogy, ale veřejnost je nezná. Musí se více prezentovat v médiích," říká k tomu poslanec Viktor Paggio.

3. Zvýhodníme rodiny s dětmi, ale zvýšíme daně: V dalším bodu ministři VV poslancům představili, co zatím stihli v Nečasově vládě udělat a co plánují. Expert VV Pavel Rusý představil návrh důchodové reformy (počítá se zvýhodněním rodin s dětmi), poslanec Michal Babák zase ty daňové.

"Kromě zvýšení daně z nemovitosti se asi nevyhneme ani zvýšení daně z příjmu, řekněme o dvě až tři procenta," navrhuje Babák, podle kterého jinak státní pokladna nebude mít dost peněz na zaplacení důchodové reformy.

4. Zklidnit zlobivého kolegu Humla: Řeč přišla i na "zlobivé dítě" VV Stanislava Humla, který často veřejně kritizuje svou stranu. "Takhle to dál není možné. Řekli jsme mu, že musí zachovávat aspoň základní loajalitu," říká jeden z poslanců.

"Jednání v Mikulově bylo vydařené. Ale pokud jde o mé chování, to bude pořád stejné, není co měnit," řekl MF DNES Stanislav Huml.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video