Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

VV navrhují vyšší daň firmám i zarazit sázení do ciziny přes internet

  10:49aktualizováno  10:49
Věci veřejné už mají připravený celý vějíř návrhů, které by změnily k nepoznání vládní daňovou reformu. Navrhují nejen zachování daňového zvýhodnění stravenek, ale také třeba o jedno procento vyšší daně pro firmy či faktický zákaz sázení přes internet do zahraničí. O všech návrzích bude jednat vládní koalice.

Věci veřejné už připravily sérii pozměňovacích návrhů, které by překopaly daňovou reformu. V pátek o nich začnou tvrdá jednání mezi ODS, TOP 09 a Věcmi veřejnými. | foto: ČTK

V osmičce pozměňujících návrhů jsou takové, které se očekávaly, třeba ten, že by stravenky neměly přijít o daňovou výhodu. Či ten, že má být buď zachována superhrubá mzda s daní z příjmu 15 procent, nebo pokud se znovu bude danit hrubý příjem, tak sazbou 21 procent, a nikoli 19 procenty, jak navrhl ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09.

K tomu VV přidaly ještě návrh, aby firmy odváděly 20 místo dosavadních 19 procent a nepřeváděla se povinnost odvést část zdravotního pojištění (2 procenta) ze zaměstnavatele na zaměstnance. "Všechny tyto naše návrhy jsou motivovány tím, že si nepřejeme, aby daňová reforma znamenala propad příjmů státu o 20 miliard korun, jak je to nyní nastaveno. A pokud jde o zdravotní pojištění, aby změna nedopadla negativně na nejnižší příjmové skupiny," řekl iDNES.cz předseda poslaneckého klubu VV Vít Bárta.

Daňové návrhy Věcí veřejných

1. danit hrubou mzdu 21 procenty a zrušit převod z 2 procent zdravotního pojištění ze zaměstnavatele na zaměstnance
2. ponechání superhrubé mzdy se sazbou daně 15 procent a zrušení převod z 2 procent zdravotního pojištění ze zaměstnavatele na zaměstnance (alternativa k návrhu 1)
3. zvýšit daň z příjmu firmám z 19 na 20 procent
4. zachování daňového zvýhodnění stravenek
5. znemožnění sázek přes internet do zahraničí - zákaz převodu na účty firem, které provozují hazard bez povolení v Česku, blokování přístupu ke stránkám, které sázky umožňují
6. zavedení paušálního poplatku z provozovaných hracích automatů ve výši 20 tisíc korun
7. ponechání podpory pro firmy zaměstnávající zaměstnance s tělesným postižením
8. ponechat lhůtu, po kterou nelze prodat akcie, aby byl zisk osvobozen od daně z příjmu, na 6 měsících (ministerstvo financí navrhlo tuto lhůtu prodloužit na 5 let)

Jednání koalice o možných změnách daňové reformy má odstartovat v pátek odpoledne "na domácí půdě" ministra Kalouska, u něj v úřadě. "Daňová reforma byla ve vládě schválena. Je to koaliční návrh, který se může změnit jen po dohodě všech tří koaličních partnerů," reagoval už dříve na snahy VV "překopat" jeho záměry ministr financí a první místopředseda TOP 09. I podle premiéra Petra Nečase jsou změny možné, pokud se na nich shodne celá koalice.

Vrací se návrh, proti němuž vznikla i petice kvůli "cenzuře internetu"

Překvapivý ze série nových návrhů Věcí veřejných je především ten, jímž chce strana zabránit tomu, aby z Česka odtékaly stovky milionů korun na konto zahraničních sázkových firem.

Strana zatím ani náznakem neavizovala, že se o něco podobného pokusí. Když totéž nedávno navrhl poslanec Jan Farský z TOP 09, vznikla proti tomu dokonce na internetu petice, která obvinila autora návrhu z pokusu o cenzuru internetu. Po protestech, ve kterých se silně angažovala hlavně Česká pirátská strana, nakonec poslanci návrh odmítli.

"Musíme se to pokusit prosadit, aby mělo smysl zpřísnění pravidel pro hazard, které přinese daňová reforma," vysvětlil iDNES.cz Bárta smysl pozměňovacího návrhu, pod nímž je podepsán jeho kolega Michal Babák.

Daňová reforma má totiž přinést mimo jiné to, že firmy podnikající v hazardu budou stejně jako jiný byznys muset odvádět daň z příjmu právnických osob, což zatím nemusí. Firmy jako Fortuna, Tipsport, Chance či SynotTip ale mají konkurenční nevýhodu proti zahraničním společnostem, u nichž lidé také zatím sázejí, ale od těchto společností neuvidí český stát ani korunu.

Proto VV přicházejí s tím, že by banky nově nesměly umožnit peněžní převody ve prospěch firem, které nemají v Česku povolení k loteriím a sázkovým hrám a provozovatelé elektronických prostředků by se měli postarat o to, aby se zájemci o hazard v cizině vůbec nedostali ke stránkám, které to umožňují.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR proběhnou na podzim 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí dle krajů:

Volby do senátu

Přehled obvodů, kde se volí a seznamy kandidátů naleznete v příloze senátních voleb.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tohle hřiště je jen pro bílý! Ženy s dětmi jsou víc než dřív terčem rasistů

Ilustrační snímek

Přibývá žen s dětmi, které vyhledají pomoc kvůli tomu, že se staly terčem rasistických útoku. Musí snášet opovržlivé...

Česko zasáhla vichřice. Nejezdily vlaky, výpadky jsou v dodávkách elektřiny

Kvůli vichřici vyjížděli hasiči v Karlovarském kraji hlavně k popadaným...

Česko v neděli večer a v noci na pondělí zasáhla bouře Fabienne. Na desítkách míst kvůli popadaným stromům nejezdily...All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Macron: Potížisty v otázce migrace bychom měli vyhodit z Schengenu

Francouzský prezident Emmanuel Macron představil v Paříži plán na pomoc chudým....

Země, které v migrační otázce neprojevují solidaritu, by měly být vyloučeny z schengenského prostoru. Na summitu v...Další z rubriky

Spor o nemocenskou končí, od července se budou proplácet i první tři dny

Ilustrační snímek

Lídři ANO a ČSSD se v pondělí dohodli na obnovení proplácení náhrad výdělku v prvních třech dnech nemoci. Informovala o...

Česko zasáhla vichřice. Nejezdily vlaky, výpadky jsou v dodávkách elektřiny

Kvůli vichřici vyjížděli hasiči v Karlovarském kraji hlavně k popadaným...

Česko v neděli večer a v noci na pondělí zasáhla bouře Fabienne. Na desítkách míst kvůli popadaným stromům nejezdily...

Plzeň se přidala k metropolím swingu, jako první v ČR má klip I Charleston

Plzeň jako první v republice má videoklip I Charleston.

Kromě New Yorku, Říma či Tchaj-peje už má svůj klip I Charleston i Plzeň. Místní swingaři se připojili k celosvětovému...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.Najdete na iDNES.cz