Petr Tluchoř, bývalý poslanec ODS

Petr Tluchoř, bývalý poslanec ODS | foto: ČTK

VV na mě spustily frontální útok, říká Tluchoř o svém konci v čele klubu

  • 98
Petr Tluchoř při vládních turbulencích přišel o křeslo šéfa poslaneckého klubu ODS. Připisuje to tomu, že se postavil proti vládě s Věcmi veřejnými. Část strany to ale neskousla, stejně jako Věci veřejné. Na otázky iDNES.cz Tluchoř odpověděl písemně.

Petr Tluchoř

Členem ODS je od roku 1996, téměř pět let stál v čele poslaneckého klubu. V politických kuloárech je považován za vlivného politického vyjednavače.

Odchod z pozice předsedy klubu Tluchořovi hrozil už před třemi lety, kdy ho k tomu vyzvali členové ODS Jan Schwippel a Juraj Raninec kvůli aféře Morava.

Odejít ale nakonec musel po schůzkách s poslankyní Kristýnou Kočí a po zveřejnění tajně pořízené nahrávky, na níž Kočí tvrdí, že se Tluchoř podílel na získání politických přeběhlíků z Věcí veřejných.

Petr Tluchoř se narodil v roce 1968, je podruhé ženatý, z prvního manželství má syna Matěje. Od narození žije v Brandýse nad Labem - Staré Boleslavi.

Proč se vám minulý týden nepodařilo obhájit funkci předsedy poslaneckého klubu?
Neobhájil jsem funkci o jediný hlas, to se v demokracii stává. Je zřejmé, že některé poslance překvapil a odradil ostrý distanc premiéra, který on dopředu nijak neavizoval. Takže asi 15 z nich nakonec v prvním a druhem kole nehlasovalo pro žádného kandidáta. Podle pravidel klubu ODS musí předseda navíc získat nadpoloviční většinu všech zvolených poslanců.
Říkám naprosto otevřeně, že po skandálu s uplácením poslanců a zejména po odhalení plánu Víta Bárty na infiltraci státní správy prostřednictvím ABL a její politické divize Věcí veřejných se pro mě osobně hlavní variantou stal odchod VV z vlády. Nedokázal jsem si představit, že by ODS mohla nadále plnit své priority ve vládě s přímou účastí této sekty. A upřímně řečeno, od té doby se situace posunula k horšímu, a to o hodně.
Respektuji právo premiéra trvat na vládní spolupráci s VV za všech okolností, za každou cenu. Respektuji i jeho právo žádat, aby předsedou klubu nebyl Petr, ale Pavel. Moje osobní pocity v tom nehrají roli. Jsem profesionál. Ale právě proto je mi líto, že to Petr Nečas neřekl přímo a že prostě nepostavil včas protikandidáta. Já jsem měl pouze jiný názor.

Připisujete neúspěšnou volbu také nahrávce se slovy poslankyně Kristýny Kočí?
Co se týká oné nahrávky ze Segafreda, ale i jakékoli jiné takto pořízené nahrávky, pak pokládám za neslušné a hloupé, aby byl kdokoli hodnocen na základě toho, co o něm říká někdo jiný nad kávou se svým blízkým kamarádem, který to vše tajně nahrává.

Kristýna Kočí v ní naznačila, že jste se podílel na štěpení Věcí veřejných. Jak to bylo?
Věcně k tomu jen tolik: Představa, že bych já chystal puč ve Věcech veřejných, je úplně stejně absurdní jako představa, že prezidenta Václava Klause řídí Vít Bárta. On to ovšem o sobě tvrdil, já ne.

Úlitba VV? Nesmysl

Petr Tluchoř tvrdí, že jeho odchod z čela klubu je úlitbou ODS Věcem veřejným. Tím ale některé kolegy rozčilil.
"Je to naprostý nesmysl a fabulace, která má být pouze pokusem o zvedání politické váhy pana poslance Tluchoře," reagoval na Tluchořova slova poslanec ODS Michal Doktor. Ve volbě předsedy se postavil proti Tluchořovi. Funkci mu ale nakonec "vzal" Zbyněk Stanjura. "Obecně platí, že ODS nikdy v žádné volbě nevolí podle přání jiné politické strany," odmítá Tluchořova slova Stanjura.

Řekl jste, že váš odchod z čela klubu byl úlitbou ODS Věcem veřejným. Proč to tak vnímáte?
Neřekl jsem, že to tak vnímám. Tak se to prostě pro veřejnost objektivně jeví. Všichni přece jasně viděli a slyšeli, že Věci veřejné proti mně spustily frontální útok, protože potřebovaly na někoho svalit vinu za své skandály. Nebyl prakticky den, aby někdo z jejich vrcholných představitelů nepronesl větu typu: "Kdy už konečně ODS zařízne toho obludného Tluchoře?" Pokládám proto poněkud za nešťastné, že Petr Nečas mi svou nedůvěru nevyjádřil už při našem osobním rozhovoru. Ale až poté, co ho přes média Vít Bárta naprosto neomaleným, arogantním způsobem vyzval, aby se mě zbavil. Doslova řekl, že si Petr Nečas "má zamést před vlastním prahem".

Proč volba předsedy byla dříve než v řádném termínu?
Na termínu volby předsedy jsme se dohodli v předsednictvu klubu, souhlasil i Petr Nečas. Šlo o to, zbytečně neoddalovat rozhodnutí, uklidnit emoce. Neměl jsem žádné signály, že by mělo dojít k takto nervózní a vyhrocené situaci.

Jaká bude vaše budoucnost v ODS. Zůstanete "jen" poslancem, nebo byste se rád v budoucnu vrátil do čela poslaneckého klubu, či měl jinou funkci v ODS?
Rozhodně se chci dále aktivně podílet na tvorbě politiky ODS. My nyní musíme být silní, musíme být aktivní, musíme být jednotní, musíme bránit naše hodnoty, náš program a vůbec standardní styl politiky. Jen tak překonáme všechny ty problémy, které vládě a zejména ODS coby její nejsilnější složce působí eskalující krize Věcí veřejných. Já jsem k ODS vždy byl a vždy budu loajální, vždy budu hájit její zájmy. Stále jsem přesvědčen, že v zájmu ODS, v zájmu její pozice v kabinetu a v zájmu její budoucnosti je dále neustupovat nesmyslným požadavkům Víta Bárty, včetně personálních. Budu tento názor nadále prosazovat. Ostatně myslím, že vývoj událostí mi dává za pravdu. Na mém názoru, že pokračovat ve vládě s přímou účasti VV-ABL je škodlivé nejen pro ODS, ale pro celou ČR, se nic nemění.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video