Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

VV mohou oslabit véčkaře, ve stanovách upraví internetová referenda

  11:23aktualizováno  11:23
Koaliční Věci veřejné sepisují nové stanovy. Zabývají se i návrhem na změnu jednoho ze základních principů fungování strany - referend. Nově by nemusela být závazná, ale jen doporučující. Vliv véčkařů by tak citelně oslabil.

Referendum na internetových stránkách Věcí veřejných.

Nové regule připravuje čtrnáct zástupců krajů společně s místopředsedkyní Karolínou Peake, která je jejich garantem, uvedl portál Aktuálně.cz.

"Padl návrh, aby referenda nebyla závazná, ale jen doporučující," potvrdila serveru místopředsedkyně Peake. Podle ní takovou změnu chce hned několik krajů a ve straně silně rezonuje.

Pokud by se změna do stanov dostala, znamenalo by to výrazné oslabení pravomocí registrovaných příznivců - véčkařů. Ti v minulosti v referendech rozhodli například o vstupu VV do vlády. Kdyby bývali hlasovali proti, mohla dnes vládnout zcela jiná koaliční sestava.

Podle Peake je zájem hlavně o to, aby člen strany měl více pravomocí než registrovaný fanoušek. Nyní má jedinou - může se stát členem orgánů partaje.

Variant proto je několik, například ta, že by členská referenda byla závazná a véčkařská nikoliv. Také se může stát, že strana se bude rozhodovat o závaznosti každého jednotlivého referenda. Jihomoravský poslanec Michal Babák zase doporučuje ponechat referenda závazná, ale dělat jich méně a jen o nejdůležitějších věcech.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Zeman nepřekvapil, potvrzuje se jeho pakt s Babišem, říká TOP 09 i ODS

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a...

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že i když neuspěje při volbě prezidenta, jmenuje premiérem znovu Andreje Babiše,...

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Najdete na iDNES.cz