Straně Věci veřejné nestačí premiérova nabídka křesla v čele Legislativní rady vlády. Na jednání šli Radek John a spol. s tím, že budou požadovat i odvolání ministrů Ivana Fuksy a Alexandra Vondry z ODS.

Straně Věci veřejné nestačí premiérova nabídka křesla v čele Legislativní rady vlády. Na jednání šli Radek John a spol. s tím, že budou požadovat i odvolání ministrů Ivana Fuksy a Alexandra Vondry z ODS. | foto: ČTK

VV marně žádaly Fuksovu a Vondrovu hlavu, Nečasovu nabídku nepřijaly

  • 176
Snaha Věcí veřejných prosadit na jednání o změnách ve vládě odvolání ministrů za ODS Alexandra Vondry a Ivana Fuksy byla marná. Jednání skončilo bez výsledku. Premiérova nabídka, že VV mohou získat pozici předsedy Legislativní rady vlády nebo obsadit Radkem Johnem uvolněné křeslo vicepremiéra pro boj s korupcí, stranu neoslovila.

"Dnes žádná shoda, všichni jsou zakopaní na svých pozicích. Musíme všichni do svých poslaneckých klubů. Jediná shoda je na tom, že se musíme znovu sejít," sdělil iDNES.cz po jednání jeden z vyjednavačů VV, exministr dopravy Vít Bárta.

"Jednání budou pokračovat o víkendu, zatím jsou přerušena," potvrdil první místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek.

Podle dvou zdrojů z VV strana neustupuje od svého požadavku, že by z kabinetu měli odejít ministr zemědělství Ivan Fuksa kvůli hospodaření ve státních lesích a ministr obrany Alexandr Vondra kvůli kauze ProMoPro, předražené zakázce během evropského předsednictví. Právě kolem nich se točilo čtvrteční jednání.

"Premiér nám i veřejnosti už v dubnu jednoznačně slíbil, že do června proběhne zásadní rekonstrukce vlády," řekl už před jednáním s ODS a TOP 09 John.

Stejně jako první místopředsedkyně strany Karolína Peake není ani John přesvědčený o tom, že by křeslo šéfa Legislativní rady vlády, které mají VV šanci dostat, bylo pro Věci veřejné tím správným ternem. "Jde nám o plnohodnotné ministerstvo, kde bychom mohli uplatňovat protikorupční strategii," uvedl zdroj blízký Johnovi.

Premiér Petr Nečas jednoznačně vyloučil, že by John mohl znovu získat vnitro, a vyjednavači VV se od něj ve středu dozvěděli, že nikoho z ministrů za ODS obětovat nechce. V takovém případě ale hrozí, že se vládní strany nedomluví. Otazník pak zůstává nad přítomností VV ve vládě i nad schvalováním reforem, které má začít příští týden ve Sněmovně.

Kdo monitoruje paka, sám je pako, vtipkoval Kalousek

Věci veřejné požadují dohodu o rekonstrukci vlády ještě před úterním začátkem schůze Sněmovny. Na jednání o změnách ve vládě do Strakovy akademie dorazily strany v posílených sestavách.

Ač mělo jít o jednání ve formátu K9, tedy po třech z každé strany - Věci veřejné dorazily ve čtyřech (John, Bárta, Peake a nově zvolený místopředseda Milan Šťovíček), stejně jako ODS (dorazila také šéfka Sněmovny a první místopředsedkyně Miroslava Němcová).

TOP 09 chyběl na jednání předseda Karel Schwarzenberg, který je v zahraničí, místo něj přijel jednat místopředseda Jaromír Drábek. Šéf poslanců Petr Gazdík zdůraznil, že TOP 09 je se svými ministry spokojena a k žádné změně nevidí důvod.

Kalousek si před jednáním utahoval z jednajících lídrů i z novinářů, kteří čekají na výsledky jednání. "Kdo monitoruje paka, sám je pako," prohlásil Kalousek a zmizel za jednacími dveřmi. Navázal tak na Schwarzenbergův bonmot, že "bohudík už je to tak dávno, co jsem byl naposled v Praze, že už si na ty paka nepamatuju".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video