Nekontrolovatelná jízda Škody Felicie skončila v bariéře rondelu ve Frýdku-Místku. | foto: Policie ČR

Vůz se řítil přes rondel, řidiči v bezvědomí zachránili život policisté

  • 18
Zcela nekontrolovatelně se v pondělí okolo šestnácté hodiny, tedy v době dopravní špičky, řítila Škoda Felicie velmi frekventovanou Místeckou ulicí na okraji Frýdku-Místku. Řidič dostal infarkt a když s vozem narazil do bariéry uprostřed rondelu, život mu zachránila rychlá pomoc dvou policistů.

Čtyřiapadesátiletý řidič upadl po infarktu do bezvědomí a škodovka jela doprostřed rondelu blízko Teska. Felicie naštěstí nikoho netrefila, zastavila se ale až o bariéru ve středu rondelu.

"Průběh celé nehody viděli dopravní policisté, kteří jeli zrovna okolo. Okamžitě zastavili provoz a spěchali muži na pomoc. Pouhým pohledem bylo zřejmé, že situace je vážná. Řidič vozidla byl v bezvědomí a začínal promodrávat," popsal frýdecko-místecký policejní mluvčí Vlastimil Starzyk.

Zatímco ostatní řidiči si údajně nehodu fotili a nahrávali na mobily, policista s kolegyní nejprve řidiče vytáhli z vozu, mužův dech i tep byly takřka neznatelné. Začali s první pomocí. Uvolnili dýchací cesty a zahájili masáž srdce.

Řidič dostal infarkt

V pomoci pokračovali až do příjezdu sanitky. "Muž nedýchal a selhal mu krevní oběh. Posádka neprodleně zahájila kardio pulmonální resuscitaci, a to včetně nepřímé srdeční masáže a defibrilačních výbojů. Zajistila dýchací cesty postiženého a jeho připojení k přístrojem řízené ventilaci. Záchranáři také začali nitrožilně podávat nezbytné léky," popsal mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Nakonec se jim podařilo obnovit srdeční činnost. Během transportu však muži opět selhal krevní oběh, záchranáři ho proto opět defibrilovali. Nakonec byl pacient v kritickém stavu předán do Městské nemocnice v Ostravě-Fifejdách. 

Ve vážném stavu zůstával i v úterý. "Ale díky včasné první pomoci poskytnuté na místě nehody muž přežil. Lékařům se podařilo pacienta stabilizovat. Je napojen na přístroje podporující životní funkce a v umělém spánku," sdělila mluvčí nemocnice Darina Majková.

Dodala, že tento případ ukázal, jak je včasná pomoc důležitá. "Každá minuta při započaté resuscitaci může znamenat život pacienta. Nepřímá nepřetržitá srdeční masáž, vedená do příjezdu záchranářů, v optimálním rytmu asi stokrát za minutu a v dostatečné intenzitě vede k podpoře, obnovení nebo udržení základních životních funkcí a nahrává postiženému k jeho brzkému návratu do plnohodnotného života," popsala Majková.


Video