Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vůdci Rudých Khmerů mají klidné stáří

  11:42aktualizováno  11:42
Skrytí před zraky světa žijí hluboko v džungli u thajských hranic ve městě Pailin dva nejvyšší představitelé jednoho z nejkrvavějších režimů minulého století - bývalý kambodžský prezident Khieu Samphan a jeho nohsled Nuon Chea. Ačkoli svět vyvíjel značné úsilí, aby byli postaveni před soud, vraždící maniaci v poklidu vegetují ve svých dřevěných domcích v hlubokém pralese.

Kdyby ještě žil bývalý největší komunistický despota v Asii 20. století Pol Pot, který se snažil starobylou Kambodžu změnit na základě učení čínského maoismu v chudou, zemědělskou zemi, rozhodně by souhlasil s tím, jak jeho stoupenci podle jím nařízené nauky skromně žijí.

Prohlédněte si fotografie vůdců Rudých Khmerů

Khieu Samphan a Nuon Chea nadále tiše rozvíjejí teorii krutých marxismem posedlých Rudých Khmerů, kteří koncem 70. let zavedli hrůzovládu teroru, založenou na nesmyslné teorii o nadvládě rolníků i za cenu nesmírného utrpení a lidských obětí.

Pro Kambodžany, jichž Rudí Khmerové během své vlády od roku 1975 do 1979 umučili téměř dva miliony, jsou zprávy o tom, jak si jejich katani idylicky žijí, přímo k nesnesení.

Zatímco obyvatelé Kambodže zápasí s chudobou, se zničením rodinného systému a s pocitem morálního bankrotu, které způsobila polpotovská genocida, vedou bývalí katani život zajímavý jen tím, že je zcela normální.

Oba bývalí komunisté se zároveň v Pailinu snaží nadále realizovat své nenormální sny. "Jsem velice spokojený s tím, že tady žiji. Vůbec si na nic nestěžuji. Mohu žít poklidný život se svou rodinou," říká 71letý Samphan v "obýváku" pohodlného domku.

Dřívější intelektuál, který získal vzdělání v bývalé koloniální metropoli Paříži, je nyní zešedivělý muž v bílé košili a s bosýma nohama. Po chvíli rozhovoru vstane a říká: "Promiňte, že s vámi už nemohu dál mluvit, poněvadž se blíží oběd a musím pomoci manželce zapnout elektrický vařič."

Oba muži, chránění kdysi v úkrytu v západní Kambodži neproniknutelnou linií stráží se samopaly a poli s nášlapnými minami, mají k dispozici jen hrstku mladých spolubojovníků, přesvědčených o jejich nehynoucí pravdě a pár pečlivě udržovaných záhonů s květinami.

"Tohle všechno nic neznamená. Komunističtí Rudí Khmerové se nezměnili. Jejich ideje s Pol Potem nezahynuly. Nadále jsou aktivní, stále mají své kádry a jsou hrozbou společnosti," říká Youk Chhang, šéf Kambodžského dokumentačního střediska, které pečlivě shromažďuje materiály o zvěrstvech polpotovců.

Stejně jako Samphan a Chea si žije blahobytně i další nepotrestaný zločinec, bývalý ministr zahraničí Ieng Sary, který byl vždy považován za finanční eminenci hnutí Rudých Khmerů. Nyní pokojně obývá honosnou vilu v hlavním městě Phnompenhu.

Sarymu zjevně nevadí bývalá ideologie o nadvládě prostých rolníků. Dostal amnestii za to, že se přidal na stranu nynějšího režimu. Kambodžský premiér Hun Sen je totiž sám bývalý střední Kádr Rudých Khmerů, který včas změnil barvu.

"Zdá se, že všichni ti darebáci mají pocit, že je chrání vláda. Každý den, který v klidu prožijí, je dalším dnem vítězství Rudých Khmerů," tvrdí smutně Chhang.

Bodyguardi pomáhají Nuon Cheovi, bývalému Rudému Khmerovi, po příjezdu do hotelu v Phnom Penhu. (29. prosince 1998)

Kambodžký premiér a bývalý Rudý KhmerHun Sen vystupuje z vojenského nákladního auta čínské výroby. (9. prosince 1998)

Bývalý ministr zahraničí Ieng Sary, číslo tři mezi Rudými Khmery, mluví na kongresu v Pailinu. (15. srpna 1999)

Bývalý kambodžský prezident a vůdce Rudých Khmerů Khieu Samphan vesele gestikuluje před hotelem v Phnom Penhu. (31. prosince 1997)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Medvěd na Sibiři ukradl lovci dvě pušky, muž teď musí zaplatit pokutu

Chalupa uprostřed sibiřské tajgy, z které nezbedný medvěd ukradl 57letému lovci...

Pokutu v neznámé výši musí zaplatit sibiřský lovec, kterého ruské úřady potrestaly za ztrátu dvou střelných zbraní....

U japonského pobřeží ztroskotala dřevěná bárka s rybáři z KLDR

Osm Severokorejců ztroskotalo na japonském pobřeží poblíž města Yurihonjo.

U japonského pobřeží ztroskotalo osm mužů, kteří mluví korejsky a tvrdí, že jsou z KLDR. Při rybolovu prý ztratili...

I muslim musí před soudem povstat, rozhodl německý ústavní soud

Ilustrační foto

Před německým soudem musí povstat i muslim. K takovému závěru dospěl v konkrétním případu německý ústavní soud, když se...Najdete na iDNES.cz