Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vtipy, hluk, zmatky a urážky. I tak vypadá práce poslanců

  15:01aktualizováno  15:01
Sledovat jednání Sněmovny může být někdy k smíchu, jindy k pláči. Od řečnického pultíku a z lavic občas zaznívají vtipy, ale i sprostá slova. To pak agentura ČTK upozorňuje na to, že zpráva obsahuje vulgarismy. Čas od času se některý ze zákonodárců projeví jako případ pro doktora Chocholouška.

Předseda dolní komory Miloslav Vlček měl někdy dost práce poslance uklidnit. | foto: René VolfíkČTK

"Vy jste teď řekl: běž do prdele," obvinil v říjnu 2007 stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath poslance ODS Radima Chytku. Terčem sprostých slov nebyl jedinkrát. Zhruba o půl roku později mu tehdejší ministr práce Petr Nečas s poslankyní zelených Kateřinou Jacques pro změnu nadávali, že je dobytek.

Rath se totiž předtím pustil do tehdejšího premiéra Mirka Topolánka a obvinil ho z toho, že "instaloval" svou partnerku Lucii Talmanovou do funkce místopředsedkyně Sněmovny. Naznačoval také, že stejně uvažuje vicepremiér Martin Bursík a snaží se poslankyni Jacques obstarat ve Sněmovně také významnou funkci.

Opálený Obama, Bursíkův bobr

Politické hlášky, které pobavily i pobouřily

Při jiné příležitosti použil Rath ve sporu s vládou jméno bývalého poslance ODS Petra Kotta, kterého strana vyloučila ze svých řad za to, že se opil a zmeškal hlasování. Exministr financí Miroslav Kalousek toho ale hned využil proti Rathovi. "Nicméně pan poslanec Kott se z toho do rána vyspal a potom vyléčil. To vám se, pane doktore, nemůže stát, kdybyste spal půl roku," prohlásil.

Stačí i gesta

K vzájemným urážkám někdy politici ani nepotřebují slova. Nejznámějším gestem ze Sněmovny je vztyčený prostředníček expremiéra Topolánka. Jednoznačné gesto vysvětloval jako vzkaz Kalouskovi, že je jednička. Právě Kalousek později gesto zopakoval, prostředník ukázal Davidu Rathovi.

Rozpravu řídí z vyvýšeného místa předseda Sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) a pět místopředsedů. Udělují poslancům slovo a například při interpelacích sledují, zda řečník nepřekročil povolený čas k položení dotazu.

V krajním případě můžou vypnout řečnícímu poslanci mikrofon. To se stalo i Rathovi, kterému ho vypnul sám předseda Vlček. Domníval se totiž, že Rath se hlásí s technickou poznámkou, a odmítl mu udělit slovo, protože se právě chystal vyhlásit hlasování.

Řídící schůze také sleduje, kdo z poslanců se do debaty hlásí. "Ptám se pana poslance Jeronýma Tejce, zdali se jenom opřel o tlačítko, protože mi tady bliká, že se hlásí s faktickou poznámkou?" otázal se z místa předsedajícího lidovec Jan Kasal. O faktickou poznámku zřejmě nešlo. "Takže si ho odmažu ze své tabule, nikoli ze svého srdce," prohlásil Kasal.

Předsedající také často napomínají poslance, aby v sále nehlučeli a řečníka bylo slyšet. Exministr Kalousek proto zvolil formu malé herecké etudy: návrh zákona o zrušení Zajišťovacího fondu družstevních záložen obhajoval pohnutě zastřeným hlasem s důrazem na pointu.

zahrál divadlo a sklidil potlesk

Poslechněte si, jak Kalousek rozesmál poslance

Při jiné příležitosti, v reakci na nabídku předsedy Vlčka, že se mu pokusí obstarat klid v sále, odpověděl: "Není třeba, pane předsedo, já to zkusím přeřvat." A vzápětí se pustil do představování státního závěrečného účtu za rok 2006.

Poslanci mají právo na začátku schůze navrhovat pevné zařazení projednávaných bodů na některý den a hodinu. I to může být někdy složité. Karel Sehoř z ODS požadoval pevně zařadit novelu měnící dopravní předpisy na následující týden. Jak ale řekl, je mu jedno, na kdy to má být.

Místopředsedkyně Sněmovny a stranická kolegyně Miroslava Němcová ho ale vzápětí přerušila: "Takhle to neumím zařadit: je mi jedno, kdy to bude." "Tak to bude v úterý po pevně zařazených bodech," navrhl Sehoř.

Nedílnou součástí poslanecké práce je hlasování. Pokud hlasovací zařízení ohlásí něco jiného, než co poslanec zamýšlel, má právo hlasování zpochybnit. Tak se rozhodl učinit i poslanec ODS Jiří Janeček:

"Vážení kolegové, hlasoval jsem pro, na sjetině jsem měl křížek. Omlouvám se, zpochybňuji hlasování. Teda na sjetině mám křížek, hlasoval jsem. Hlasoval jsem ne, mám tam křížek. Já se omlouvám. Mám tam ano, zpochybňuji hlasování," sdělil poslancům. Parlamentní stenografický záznam uvádí, že jeho slova doprovázela "veselost v sále".

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Další z rubriky

V tělocvičně policie se šířil černý kašel. Čelím šikaně, tvrdí nakažený

(Ilustrační snímek)

Vrchní komisař Marian Janoušek se loni v listopadu nakazil černým kašlem v policejní tělocvičně. Poté, co se snažil...

Hrad se chlubí originálem rukopisu od Putina. Je to opis, míní historici

Prezident Ruska Vladimir Putin (vpravo) přijal 21. listopadu ve své černomořské...

Hrad se pochlubil historickým dokumentem, který Miloš Zeman získal darem od ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle...

Vedení radnic zřejmě čeká příští rok zemětřesení, napověděly letošní volby

(Ilustrační snímek)

Pokud budou příští rok na podzim výsledky komunálních voleb kopírovat ty letošní sněmovní, čeká většinu radnic velkých...

Nadívaný krocan a dýňový koláč
Nadívaný krocan a dýňový koláč

Recepty ke Dni díkuvzdání zpestří podzimní jídelníčekNajdete na iDNES.cz