Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Američtí diplomaté v Praze si lámou jazyky s češtinou

  16:36aktualizováno  16:36
Zajímavým způsobem se chtěli představit američtí diplomaté v Česku. Zaměstnanci ambasády USA v Praze proto natočili video, v němž se snaží na kameru vyslovit několik českých jazykolamů.

"Tři sta třicet tři stříbrných stříkaček, stříkalo přes tři sta třicet tři stříbrných střech" a další jazykolamy se na videu, které se objevilo ve středu na stránkách americké ambasády, s většími či menšími obtížemi snaží vyslovit američtí diplomaté.

"Natáčeli jsme v létě, na různých místech v Praze. Většinu lidí se nám podařilo natočit za necelé dva týdny, museli jsme se samozřejmě přizpůsobit jejich pracovnímu kalendáři," popsal iDNES kulturní atašé americké ambasády Nicholas Von Mertens. "Pokaždé šlo zhruba o dvě, tři hodiny. K tomu je potřeba připočíst několik hodin úprav a různého kontrolování," dodal.

Jazykolamy bez přípravy

Podle Mertense mluvili diplomaté prakticky spatra. "Když přijeli na místo, tak jsme jim ukázali, co mají říkat, u delších jazykolamů jsme měli připravené i kartičky. Následně se řeklo "Jedeme!" a točilo se," uvedl atašé.

Zaměstnanci velvyslanectví, kteří se ve videu potýkají se záludnostmi češtiny, jsou zčásti diplomaté, kteří v Praze působí delší dobu, zčásti jde o nové pracovníky. Diplomaté se inspirovali u kolegů v Polsku, kteří podobné video natočili letos a u našich sousedů se setkalo s dobrým ohlasem. Pražská ambasáda proto chtěla také představit své zaměstnance i v jiné rovině, než pracovní.

"Jedním z cílů také bylo, abychom ukázali, že se snažíme učit se česky. Mnoho z diplomatů ještě před svým odjezdem do Prahy chodí na intenzivní kurzy, někteří dokonce jedenáct měsíců," připomenul Von Mertens s tím, že to pracovníkům velvyslanectví pomáhá dobře vykonávat jejich práci. "Mluvit trochu česky je velmi důležité," ukázal atašé, že sám základy češtiny zvládá.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Najdete na iDNES.cz