Skalní město v Tisé na Ústecku

Skalní město v Tisé na Ústecku

Vstupné do Tiských skal zůstane, změnilo se na příspěvek na údržbu

  • 28
Za vstup do Tiských skal se bude i dál platit. Lidé však nebudou dávat peníze za vstupné do skal, ale budou přispívat na údržbu prohlídkové trasy a naučné stezky. Rozhodlo o tom zastupitelstvo města. Podle ministerstva vnitra Tisá vybírá vstupné nezákonně a úřad proto vyzval k jeho zrušení.

Zastupitelé zareagovali tak, že po poradě s právníky zrušili dvě sporné vyhlášky - č. 475 a 476 z roku 2006, podle kterých se vstupné do skal vybíral. Toto označení ale bylo moc obecné, proto město obratem přijalo vyhlášku novou, podle níž bude 15 až 30 vybíraných korun příspěvek na údržbu značených cest a naučené stezky.

Spor o vstupné se rozhořel po stížnosti jednoho horolezce loni na podzim, kdy ministerstvo vnitra Tisé oznámilo, že peníze od tisíců návštěvníků z Česka i Německa vybírá nezákonně. Přitom obec vstupenky prodávala minimálně od 60. let minulého století.

Spor o zákon

Zákon na ochranu přírody říká, že každý má právo na volný průchod přes pozemky ve vlastnictví státu.

Na druhé straně ale také říká, že lidé jsou povinni respektovat zájmy vlastníka či nájemce pozemku a obecně závazné právní předpisy.

Ministerstvo vnitra obci poslalo rozhodnutí, že od 16. března již peníze vybírat nesmí. "Tisá vstupné, z důvodu rozporu uvedených v paragrafu 63 o ochraně přírody a krajiny, vybírá protizákonně. Od 16. března by proto obec měla peníze přestat vybírat," sdělil mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Ministerstvo oznámilo, že pokud Tisá poplatky nezruší, podá návrh na jejich zrušení soudu. Kdyby ale Tisá nařízení ministerstva neposlechla, nehrozí jí žádný finanční postih. "Ministerstvo nemá žádné zákonné prostředky, jak by mohlo obec sankcionovat," oznámil Řepka.

Podle ministerstva Tisá porušuje zákon tím, že každý má právo na volný průchod přes pozemky ve vlastnictví či nájmu obce nebo jiné právnické osoby.

"My ale nikomu volný vstup neomezujeme, ve skalách nejsou žádné závory nebo turnikety. My vybíráme jen za prohlídkový okruh," oponuje starosta Tisé Jiří Jandásek.

Je to jako s věží na náměstí, tvrdí starosta

Přirovnává to ke vstupnému na vyhlídkovou věž na náměstí. "Za chůzi po náměstí neplatíte, ale za výstup na věž už ano. Kdo chce skalami jen projít a nemíří na vyhlídky, neplatil ani v minulosti," tvrdí starosta.

Podle zastupitelů by se měla oblast v první zóně CHKO chránit. Její pronajmutí městem, nazývané službou trvalého zpřístupnění, pak znamená právě to, že Tisá ohlídá, aby se lidé místem volně nepohybovali a nepoškozovali přírodu. Na to mají být vybírané peníze vynaložené.

Tisá má ze vstupného zhruba milionový příjem. Za to odváží odpadky, natírá zábradlí, udržuje cesty a kontroluje nebezpečné úseky.

"Paragraf říká, že ten, kdo do skal vstupuje, musí respektovat oprávněné zájmy nájemce tohoto území. My to území udržujeme a tím nám vznikají náklady. My nabízíme službu, a kdo ji chce využít, tak musí zaplatit," říká Jandásek.

Skály se mohou i uzavřít

Tiským stěnám, které jsou součástí CHKO Labské pískovce, hrozí kvůli sporu i uzavření. Zákon to umožňuje. Hrozí-li v národních parcích či chráněných krajinných oblastech třeba "nadměrnou návštěvností" poškozování území, orgán ochrany přírody může omezit nebo zakázat přístup veřejnosti.

"Nelze říci zavíráme pokladny, ať si ve skalách každý dělá, co chce. Kdyby to mělo takto dopadnout, tak pozemek vrátíme Lesům ČR a dál nás to nebude zajímat. Ať to zavřou," zlobí se Jandásek.

Problém se vstupným do skal nemá jen Tisá. Ministerstvo vnitra na jeho nezákonný výběr upozornilo i Teplice nad Metují či Adršpach. O jiných místech, kde města a obce za prohlídky přírodních památek vybírají, ministerstvo podle mluvčího Řepky neví.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video