Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vstup jen v oděvu bez kapes. Tiskárnu maturitních testů střeží jako Pentagon

  7:32aktualizováno  7:32
Dát si ruce do kapes, telefonovat nebo si během pauzy přečíst e-mail, to vše je v přísně střežené tiskárně v Praze zakázané. Právě tu odstartoval tisk maturitních testů. Zaměstnanci musí mít oblečení bez kapes, sledují je kamery a testy se tisknou bezkontaktně, aby si je nikdo nemohl prohlížet.

Jedno patro v budově v pražských Holešovicích je od pondělí střeženější než ta ostatní. Jen tak někdo se sem nemá šanci dostat a už vůbec ne si odsud něco odnést. Tisknou se tu totiž testy pro státní maturitu, které se na jaře dostanou premiérově do rukou studentů čtvrtých ročníků.

STÁTNÍ MATURITA

Na jaře roku 2011 budou studenti poprvé povinně skládat státní maturitu z češtiny a pak buď z cizího jazyka, nebo z matematiky. K tomu si mohou zvolit zkoušku z dalších předmětů, jako je biologie nebo fyzika. Zkouška bude mít dvě části - kromě společné (státní) ještě profilovou, kterou si každá škola zorganizuje sama. Navíc bude mít dva stupně obtížnosti. Maturitní testy má do škol rozvážet auty firma se zkušenostmi s distribucí v bezpečnostním režimu. Potrvá to několik dní (viz Utajení státních maturit počítá s hromadou pečetí i bombou ve škole).

Každé ráno v šest dorazí do tiskárny pět zaměstnanců, kteří musí odevzdat mobily, na ruce nesmí mít nikdo z nich hodinky, pracovat mohou jen v oděvu bez kapes.

S sebou si berou jen jídlo, popřípadě léky, a se světem se opět spojí až poté, co jim skončí směna. Ve dvě je střídá druhá směna, která pokračuje v tisku testů do desíti.

Při práci je neustále snímá šestatřicet kamer. Počítače tu jsou, ale bez internetu. "Jsme odříznutí od světa, máme tady pouze vlastní server, který není zapojen na nějaký vnější komunikační kanál, na další sítě," vysvětluje mi při prohlídce tiskárny Pavlína Kottová, která má tisk testů na starosti.

A bezpečnostní režim tu bude platit až do 20. května, kdy se vytiskne poslední maturitní test. Státní maturita čeká téměř 106 tisíc studentů z více než 1 270 škol. Pro každou školu se tu musí vytisknout dvě sady testů - ostrá a záložní.

"Po 20. květnu se začnou testy rozvážet do škol," upřesňuje Pavel Zelený, ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), které zajišťuje přípravu státních maturit. Písemné testy čekají maturanty mezi 30. květnem a 7. červnem.

Testy se tisknou na čtyřech tiskárnách. Na dvou balicích linkách se pak jednotlivé sady bezkontaktně zabalí. Cermat si nechal zařízení za 62 milionů vyrobit na klíč, tvrdí, že jinde ve světě takové není.

Kromě klasických tiskáren je tu i jedna speciální na Braillova písmo a také tiskárna, kde se testy tisknou ve větším rozlišení - místo na A4 na A3 - pro studenty, kteří mají zrakové postižení.

Každý maturitní balík má čárový kód

Na konci vycházejí z linky různě velké balíčky v plastové fólii. "Sada je vždy pro jednu učebnu, kde může sedět maximálně sedmnáct žáků," upřesňuje Kottová. V jedné sadě je tedy třeba matematika ve vyšší úrovni (maturanti měli možnost vybrat si základní, nebo obtížnější verzi).

Na vrchní straně každého balíku je uvedený název školy a učebny, kam mají testy doputovat, i jméno konkrétního žáka. "Testy jsou personifikované, na každém z nich je IP žáka," potvrdila Kottová.

Lehčí verzi maturity volí 86% studentů

Jako druhý předmět vítězí cizí jazyk nad matematikou

Jednotlivé balíky s testy z českého jazyka, matematiky, angličtiny, chemie či dějepisu (podle toho, co si studenti navolili) putují do školy v jedné velké modré přepravce. Úkolem zaměstnanců tiskárny je, aby v každé přepravce byly komplet všechny testy.

Aby měli jistotu, že na něco nezapomněli, každá zabalená sada testů má čárový kód. Zaměstnanec čárové kódy načítá a v okamžiku, kdy má v přepravce všechny sady pro jednu školu, vyjede mu z tiskárny štítek. Přepravka pak může být uzavřena a štítkem se přelepí.

Právo balíky otevřít má pouze učitel, a to před zraky studentů těsně před tím, než se pustí do vyplňování. Do té doby nesmí testy nikdo vidět.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...

VIDEO: Další lávku přes Vltavu ráno zavřeli, první chodci přelézali

Dva roky se budou opravovat lávky přes železniční most mezi pražskou Výtoní a...

Od pátečního rána měly být uzavřeny lávky pro pěší na železničním mostě přes Vltavu z pražské Výtoně. Jenže opačným...

Poslanci nezvolili Ondráčka do čela komise pro GIBS, chybělo mu 9 hlasů

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček při jednání sněmovny (25. září 2014)

Poslanci nezvolili komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu Generální inspekci...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz