Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vstup do unie urychlí cestování

  0:01aktualizováno  0:01
Bude to jen malé zdržení a pak už budete v cizině. Právě tak popisují policisté režim, který nastane po 1. květnu na českých hranicích s okolními státy. Vstup Česka do Evropské unie by měl významně urychlit odbavování cestujících na hranicích.

Od května už nebudou cestující kontrolovat čeští a například němečtí policisté zvlášť.

"Lidé zastaví jen jednou a kontrola bude trvat několik vteřin," slibuje Milan Babičík, ředitel severočeské cizinecké a pohraniční policie. Do všech států unie také bude možné od května cestovat pouze na občanský průkaz.

Úřady však doporučují v prvních týdnech s sebou brát i cestovní pas. Kontroly na hranicích však nezmizí zcela. "Některé cestující podrobíme namátkové prohlídce jejich vozu jako doposud," říká ředitel Ředitelství cizinecké a pohraniční policie v Českých Budějovicích Miroslav Zídek.

Policisté se obávají v květnu a červnu přílivu nelegálních migrantů. "Kontrola cizinců ze zemí mimo unii bude nadále důkladná jako dosud. Posílíme hlídky," řekl zástupce referátu cizinecké policie ve Strážném František Zach.

Pro Čechy se také 1. května na letištích otevřou koridory určené výlučně pro občany EU. Vstup do unie znamená konec britských imigračních kontrol na pražském letišti, které Britové zavedli kvůli přílivu českých Romů na britské ostrovy.

Tranzit kamionů se na hranicích zase urychlí tím, že odpadnou celní kontroly. Neznamená to však, že hraniční přechody zmizí úplně, ještě minimálně tři roky zůstanou na svém místě.

Jak to bude již za pár dní na hranicích vypadat, zkoušeli v úterý na přechodu ve Strážném na Prachaticku. Řidič Jiří Novotný z Vimperka ukázal českému a vedle něj stojícímu německému policistovi pas i občanský průkaz, ale nakonec projel zcela bez kontroly.

"Jezdím denně do práce do Německa, takže takový průjezd by byl bezchybný. Už se ho nemůžu dočkat," chválil si Novotný. Ne každý bude mít po vstupu Česka a dalších devíti zemí do unie tak hladký průjezd hranic.

"Kvůli bezpečnosti, snaze zabránit trestným činům, neoprávněným vstupům či krádežím motorových vozidel nemůžeme volný pohyb osob zavést hned a některé vozy budou kontrolovány důkladněji," řekl vedoucí pohraniční policie ve Freyungu Siegfried Schreindl.

Rychleji by Češi měli projít také imigrační kontrolou na evropských letištích. Dříve zapovězené koridory určené jen pro občany EU se od 1. května otevřou i pro ně. Na pražském letišti v Ruzyni už stojí speciální průchod určený "jen pro EU".

Češi také nebudou muset při překračování hranice dokazovat, že mají dostatek peněz na pobyt v zahraničí. Odpadne i celní kontrola, která na území společného trhu nemá smysl.

Každý bude moci bez přihlášení pobývat v jiném členském státě po dobu tří měsíců, teprve pak bude třeba se přihlásit k pobytu, popřípadě prokázat dostatek finančních prostředků k zajištění důstojného živobytí pro sebe a svou rodinu.

Řidiči si také nebudou muset před cestou třeba do Itálie narychlo vyřizovat mezinárodní řidičský průkaz. Postačí ten stávající, národní. Vstup do EU by měl být také garancí, že při cestě po Evropě každé zdravotnické zařízení v případě zranění poskytne občanovi unie příslušnou péči.

Nicméně půjde jen o okamžité ošetření. Kdo se tedy nechce dostat do problémů, měl by si před odjezdem na zahraniční dovolenou v Evropě vyzvednout ve své pojišťovně speciální formulář nebo Evropskou zdravotní kartu a ty pak předložit u lékaře.

Bez nich se cizinci bez cestovního pojištění může stát, že bude muset platit hotově a až pak si vše vyběhat u své pojišťovny. Tím, že se staneme občany EU, se nám otevřou také brány velvyslanectví ostatních členských zemí.

To znamená, že se čeští občané, kteří se v zemích bez české ambasády v ocitnou v nouzi, budou moci obrátit o pomoc na zastupitelské úřady všech členských zemí EU.

Autoři:


ZPRÁVY: Nepolíbili jsme prsten, komentoval Stanjura nezvolení Fialy do čela SněmovnyHlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...Najdete na iDNES.cz