Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vstup do EU: do konce června 2004

  11:25aktualizováno  11:25
Sevilla - Od zvláštního zpravodaje MF DNES - Česko se stane členem Evropské unie mezi 1. lednem a 1. červnem 2004.
Unie na summitu ve španělské Seville vyhlásila, že vyjednávání o vstupu deseti kandidátských zemí skončí letos.
"Potvrdili jsme náš rozvrh: letos dokončení jednání, v roce 2003 podpis vstupních smluv a v roce 2004, ještě před volbami do Evropského parlamentu, vstup uchazečů," uvedl po summitu španělský premiér José-Maria Aznar, jehož země do konce června řídí unii.

Je to poprvé, co EU stanovila lhůty pro všechny kroky, které ještě zbývá udělat do připojení Čechů, Poláků a dalších uchazečů k unii.

Je to také poprvé, co řekla, že nejpozději v červnu mají být uchazeči plnoprávnými členy. Politici EU navíc potvrdili, že do unie vstoupí až deset zemí - ovšem jen "pokud budou připraveny".

"Unie je odhodlána uzavřít jednání do konce roku 2002. Jak se zdá, lze rozumně očekávat, že smlouva o přistoupení může být podepsána na jaře 2003. Cílem zůstává, aby se tyto země účastnily voleb do Evropského parlamentu v červnu 2004 jako plnoprávní členové," usnesli se účastníci evropského summitu v Seville.
Ujištění ze Sevilly mají především rozehnat obavy uchazečů, že jejich vstupní plány ztroskotají na sporech uvnitř EU. O ty není v unii nouze zvláště nyní, když se začíná jednat o financích pro nové členy.

Termín

Co se má stát

počátek listopadu 2002 unie dořeší své spory okolo financování nových členů
prosinec 2002 summit v Kodani řekne, které země budou přijaty - zatím se počítá se vstupem 10 uchazečů včetně ČR
do 31. prosince 2002 mají být dokončena veškerá vstupní jednání
březen 2003 Češi a další přijatí podepíší smlouvy o svém vstupu do EU
2003 až 2004 ratifikace vstupních smluv v parlamentech, referenda o vstupu v kandidujících zemích
leden až červen 2004 očekávaný český vstup do EU
červen 2004 zvolení českých zástupců do Evropského parlamentu
U nich zatím vyvolává spor nejvíce obav o dotace pro zemědělce. S tímto problémem unie neúspěšně zápasí již řadu měsíců. Země jako Německo či Británie odmítají, aby farmáři z nových zemí do roku 2006 vůbec nějaké dotace dostali. Francie je naopak pro.

Podle kritiků chce Paříž touto cestou blokovat každou reformu společné zemědělské politiky unie. Na ní vydělávají nejvíce francouzští rolníci. Ti dostávají asi polovinu z 24 miliard eur, které unie každý rok rozdává svým zemědělcům ve formě přímých plateb.

Německý kancléř Gerhard Schröder v Seville zdůraznil, že "není možné jednoduché pokračování" tohoto systému. "Něco se musí stát," prohlásil. Do zářijových voleb v jeho zemi se vyřešení sporu o dotace nečeká.

V Seville si ale unie stanovila lhůtu, ve které chce spor o finance vyřešit. Má to být do počátku listopadu. To je dobrá zpráva pro uchazeče - jenže šéf Evropské komise Romano Prodi je také upozornil, že pokud má celý proces jednání skončit v prosinci, zbude jim na jednání o sporných bodech jen málo času.

A diplomatický zdroj EU uvedl: „Bude to (podle hesla) Ber, nebo nechej být!, protože uchazeči nemohou vstoupit do nekonečných jednání o změně unijního stanoviska, aniž by riskovali odklad vlastního vstupu."

Unie už nyní žádá od uchazečů „konstruktivní a realistický přístup" v těchto věcech. To znamená, že podle ní by Češi a další neměli příliš protestovat proti tomu, co jim bude ze strany EU nabídnuto.

Po vyřešení sporů o finance by ale nic nemělo bránit v ukončení jednání. Aznar už v Seville optimisticky tvrdil, že „splnění cíle, jímž je ukončení rozhovorů v roce 2002, je na dosah".

Pokud to nejsou planá slova, začne unie za půl roku chystat znění vstupních smluv. Do března 2003 tak bude muset vypracovat asi čtyři tisíce stran právních dokumentů, které k unii přičlení až 75 milionů lidí.

Zbytek roku 2003 zabere ratifikace smluv a referenda ve vstupujících zemích.
Unie a uchazeči pak budou mít rezervu šest měsíců, aby dořešili zbývající problémy a spory. Z konečné verze usnesení totiž zmizel španělský podnět, že ratifikace musí proběhnout tak, aby „se umožnil vstup (smluv) v platnost v lednu 2004". Unie počítá jen s tím, že v červnu 2004 budou Češi a další „plnoprávnými členy".

Rozšíření bylo jedním ze tří klíčových témat summitu, vedle ilegální imigrace - a fotbalu. Kvůli zápasům Německo-USA a Španělsko-Jižní Korea si státníci buď „brali volno“ ze summitu nebo prostě odložili celý blok jednání.


Průběh summitu doprovodilo několik bombových útoků, které jsou připisovány baskické separatistické organizaci Baskicko a jeho svoboda (ETA).

Páteční exploze
*V centru jihošpanělského turistického letoviska Marbella po poledni explodovala bomba nastražená pod vozem. Podle policie nebyl nikdo zraněn, výbuch způsobil jen hmotné škody.
*Ráno zranil výbuch nálože ukryté pod automobilem na parkovišti hotelu v nedaleké Fuengirole šest lidí, jednoho těžce.
*Večer vybuchla nálož pod autem v severošpanělské Zaragoze. Jeden člověk byl zraněn.
- více čtěte ZDE

Sobotní výbuchy
*Na jihošpanělském pobřeží Costa del Sol v sobotu vybuchla balíčková bomba. Nikdo nebyl zraněn.
*O dvě hodiny později vybuchla v severošpanělském Santanderu bomba nastražená v autě. Výbuch se obešel bez zraněných.
- více informací

Rozšiřování EU bylo vedlejší
Rozšiřování EU bylo tentokrát spíše vedlejším tématem; šéfové států a vlád se věnovali hlavně potírání ilegální imigrace, budování společné azylové politiky a ovlivňování třetích zemí, aby v tomto směru s Evropou spolupracovaly. Výsledkem jsou relativně konkrétní program koordinace počínání při ostraze vnějších hranic i termínované úkoly při slaďování azylového práva.

Zemím, odkud přistěhovalci nejčastěji proudí, EU vzkázala, že by měly spolupracovat při omezování těchto toků a při readmisi zamítnutých azylantů. Pokud nebudou chtít, lze proti nim uplatnit blíže neurčená opatření, ovšem po jednomyslném rozhodnutí a nikoli na úkor rozvojové pomoci. V opačném případě se mohou naopak těšit na podporu EU. "Patnáctka" se dále dohodla na několika reformách fungování Rady ministrů EU, které budou uplatňovány už od července; důvodem je především blížící se rozšíření EU a složitosti, které vnese do chodu institucí. Nejzajímavější je rozdělení dosavadní Rady pro všeobecné záležitosti na dvě, z nichž jedna se bude věnovat jenom zahraničním věcem. Je na členských zemích, zda do obou budou vysílat šéfa diplomacie, nebo zda pověří dva ministry.

Sevilla může ukončit skepsi a potvrdit rozšíření

Unie hodlá přitvrdit vůči přistěhovalcům

Začátek summitu EU doprovodily exploze

Ve Španělsku vybuchly další bomby

EU pozvala k obědu prezidenty a premiéry kandidátských zemí; mluvilo se samozřejmě o ilegální migraci. Předseda české vlády Miloš Zeman se velmi důrazně přihlásil ke kontroverznímu návrhu budovat společné evropské pohraniční jednotky, který na summitu normálně neprošel.

Visegrádská čtyřka se dohodla na obnově spolupráce
Na okraj summitu se Zeman sešel se svými třemi kolegy z visegrádské "čtyřky". Dohodli se, že obnoví politickou spolupráci a napraví pošramocené vztahy, a to hned příští sobotu na schůzce v Ostřihomi. Setkání skončí na slovenském břehu Dunaje, aby Maďarsko symbolicky předalo předsednictví ve Visegrádu Slovensku.

Více než kdy předtím poznamenal sevilleské rokování sport - kvůli mistrovství světa ve fotbale se začínalo každý den později; celkově zkrátil fotbal summit alespoň o tři hodiny. Okázalý zájem státníků o kulatý míč byl ovšem jen málo platný - ze tří celků EU, které vstupovaly do čtvrtfinále, ho přežilo jediné Německo.


Antiglobalizační demonstrace v Seville se obešla bez násilí
Krátce poté, co v sobotu večer skončil ve španělské Seville summit Evropské unie, kterého se zúčastnili i představitelé kandidátských zemí, prošel městem mohutný průvod stoupenců antiglobalizačních idejí. Místní bezpečnostní síly odhadly počet demonstrantů na zhruba 20 tisíc osob.

Sociální fórum, které demonstraci organizovalo, ale doufalo, že se protestní akce "proti Evropě velkého kapitálu" a "za práva imigrantů bez dokumentů" zúčastní nejméně 100 tisíc lidí z různých zemí Evropy. Hlavním sloganem demonstrace byla teze "žádná osoba není nelegální".

Žádné informace zatím nenaznačují, že by došlo k nějakým násilnostem, jak to bylo v posledních letech obvyklé při všech podobných vrcholných událostech. Ve městě, zejména v oblasti kolem místa, kde rokovali účastníci summitu, se ale stále soustředí mohutné policejní síly, které mají zabránit násilí, kdyby přeci jen k nějakým incidentům došlo pod rouškou noci, připomínají agentury.

Demonstranti, nad jejichž hlavami vlála řady komunistických, kubánských a palestinských vlajek, se vydali do ulic ve v osm hodin večer. Průvod, který vyšel z hlavního nádraží a skončil po dvou hodinách u mostu Barqueta přes řeku Guadalquivir, provázelo skandování hesel namířených proti kapitalismu. Ve městě panují vysoké teploty, takže spršky vody, kterými místní obyvatelé polévali průvod, přijímali demonstranti s úlevou.

Ačkoli průvod byl namířen i přímo proti summitu EU, který byl zasvěcen boji proti ilegální imigraci, průvod se nemohl s účastníky vrcholné schůzky dostat do kontaktu, protože ti už vesměs z města odjeli. Mimořádná bezpečnostní opatření nadále panují nejen v centru města, ale i na přístupových cestách, kde policie kontroluje projíždějící vozidla, zejména na hlavní silnici z Málagy.

Přísné kontroly byly v souvislosti se summitem zavedeny dočasně i na hranicích země. Z Portugalska se tak nepodařilo dostat do Sevilly několika autobusům s 500 demonstranty, dočasné kontroly probíhají i na přechodech z Francie.

Český premiér Miloš Zeman přichází na jednání summitu EU, které pokračovalo 22. června v Seville.

Předseda Konventu Evropské unie, bývalý francouzský prezident Valéry Giscard d'Estaing na summitu EU, který pokračoval 22. června v Seville.

Mohutný průvod stoupenců antiglobalizačních idejí prošel 22. června Sevillou krátce poté, co zde skončil summit Evropské unie.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Rusko by nám mělo více pomáhat s KLDR, řekl Trump po telefonátu s Putinem

Americký prezident Donald Trump na setkání se svým ruským protějškem Vladimirem...

Prezident USA Donald Trump komentoval telefonát s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Zásadním bodem rozhovoru bylo...

Severokorejky na prodej. Číňané si kupují nevěsty z Kimovy říše bídy

Od katastrofálního hladomoru, který v polovině 90. let postihl KLDR, byly do...

Čínští vesničané jim říkají slepice. Přijedou z KLDR, porodí dítě a utečou. Takový je příběh tisíců severokorejských...

Indonésií otřáslo silné zemětřesení. Na místě je nejméně jeden mrtvý

Dopravní zácpa v centru Jávy poté, co úřady vydaly varování před hrozbou vlny...

Nejméně jednoho mrtvého a pět zraněných si vyžádalo silné zemětřesení, které v pátek zasáhlo nejlidnatější indonéský...Najdete na iDNES.cz