Vsetínští strážníci čelí častým útokům

V s e t í n - Slovní urážky, rozbité auto, rozřezané pneumatiky, počmáraný dům, někdy i fyzické napadání. Strážníci městské policie ve Vsetíně musí v poslední době stále častěji čelit podobným nepříjemným situacím. Lidé, kteří je nemají příliš v lásce, si je začali dobírat především tehdy, když je poznají v civilu, mimo službu. "Pro strážníky je to vždy velmi nepříjemné. Někdy přijdou například do restaurace, kde jim začnou lidé sprostě nadávat," uvedl velitel vsetínské městské policie Zdeněk Kamelander.

Jak se může strážník bránit
Verbálnímu napadání:
Ať je v uniformě nebo v civilu, může se bránit jako každý jiný občan - podat návrh přestu-pkové komisi.
Poškozování majetku:
Podat trestní oznámení na státní policii. Prokázat někomu, že poškodil policistovi majetek právě kvůli jeho povolání je ale obtížné.
Fyzické napadení:
Pokud je napaden v pracovní době, jde o napadení veřej-ného činitele. Prokáže - li se jako strážník i mimo pracovní dobu například odznakem nebo jen oznámením, je útok na jeho osobu hodnocen stejně. Sám se pak musí chovat jako při běžném pracovním postupu.

Strážníci už loni podali dokonce jedno trestní oznámení za napadení veřejného činitele.

Jejich kolegu někdo nejprve takřka pronásledoval a poté i napadl. Poničil i jeho majetek. "Jedině fyzickým útokům se můžeme bránit. Nadávkám, urážení nebo ničení majetku můžeme čelit jako běžní občané, přitom tak naše lidi někdo napadá jen proto, že jsou policisty. To se ale samozřejmě nedá dokázat," poznamenal šéf strážníků.

Musí se držet vždy zpátky
Policista by si navíc ani v civilu neměl podle něj dovolit oplácet útoky některých naštvaných a mstivých občanů stejnou mincí. Stále totiž zůstává veřejným činitelem. "Není možné, aby se policisté v civilu prali v hospodě. Při slovních urážkách může maximálně podat návrh na přestupkovou komisi," vysvětlil.

Zásadní chybou, kvůli níž se nyní nemohou strážníci bránit, je podle něj zrušení paragrafu v trestním řádu, který postihoval verbální útok na veřejného činitele. "Teď proti tomu nelze dělat nic. Policisté pak zvažují, zda jim ta práce vůbec stojí za to," dodal Kamelander.

Podobná situce je i v Rožnově
Slovním  narážkám musí občas čelit i strážníci v Rožnově pod Radhoštěm. Podle jejich velitele, ale žádné vážnější podobné problémy s občany nemají. "Nestává se nám to ani v práci ani mimo ni. Snažíme se s občany vycházet dobře, komunikovat s nimi, především pak s těmi, kteří si občas rýpnou," poznamenal šéf městské policie v Rožnově Ladislav Poruba.

"Strážník musí být jednoduše profesionálem, diplomatem i psychologem v jednom, a ke každému zákroku přistupovat jinak," dodal.

Vsetínští radní nevylučují, že by práci strážníků více ocenili alespoň platem. Narozdíl od úředníků, městská policie jako organizace města totiž povinné zvyšování platů vůbec nepocítila.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video