Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vsetínští chtěli rezignaci zastupitelů a donutili je k testu na alkohol

  17:13aktualizováno  17:13
Bouřlivá atmosféra plná emocí vládla odpoledne na jednání vsetínského zastupitelstva. Desítky lidí zastupitele žádaly, aby odstoupili ze svých pozic, na což si někteří protestující přinesli i transparenty. Během jednání si pak lidé vykřičeli, aby zastupitelé absolvovali test na alkohol.

Místostarosta Vsetína Petr Kořenek podstupuje test na alkohol. Tím museli na svém jednání projít na nátlak protestujících obyvatel Vsetína všichni zastupitelé. | foto: Jiří Žůrek

"Jsem tu proto, že nesouhlasím se současnou radnicí, v čele města by měli být jiní lidé," vysvětlil například jednadvacetiletý Martin Ševčík ze Vsetína. Už před zahájením jednání přitom vládla v místě nervozita.

"Situaci sledujeme a jsme připraveni reagovat. Už jsem zvládli, když přišlo na ustavující jednání zastupitelstva čtyři sta lidí. K žádnému fyzickému napadání tehdy nedošlo," uvedl šéf vsetínských strážníků Nikolaj Martinák.

Místnost se začínala pomalu plnit, a lidé pročítali návrhy na odstoupení členů zastupitelstva. Ještě před začátkem pak vystoupila Jana Václavíková, jednatelka sdružení Zdravější Vsetín. "Předáváme k uschování do archivu výzvu občanů města k odstoupení zastupitelstva," řekla Václavíková.

Pak ovšem došlo na poněkud netradiční požadavek. "Než začnete hlasovat, co kdybyste si dýchli do toho testeru," ozvalo se z řad místních lidí.

"Průběh zastupitelstva nesmí být ničím rušen, byť nemám strach si dýchnout. Problémy s alkoholem nemám," reagovala starostka Vsetína Iveta Táborská. Pak teprve začalo bez ohledu na šum a pokřikování jednání zastupitelů, kteří na výzvu k odstoupení nereagovali. "Jste směšní. Pracujete pro lidi, nebo pro sebe?" ozývalo se rozhořčeně z davu.

I když jsem Valach, dnes jsem nepil, odlehčil diskusi Čunek

Lidé pak sami začali předkládat zastupitelům výzvy k odstoupení a transparent přinesli těsně před jednací stůl. Pokračovali také v žádostech, aby byli zastupitelé podrobeni zkoušce na alkohol.

Bouřlivou diskusi uklidnil až Jiří Čunek. "Všichni si dýchněme. Já, i když jsem Valach, jsem dnes výjimečně nepil. Navrhuji, abychom i na tento podivný návrh přistoupili. Když se podívám na své kolegy, vypadají střízlivě," vyzval zastupitele Čunek. "To, že někdo mluví z cesty, nemusí znamenat, že je pod vlivem návykových látek," dodal.

Někteří lidé si na jednání vsetínského zastupitelstva přinesli i transparenty
Místostarostka Vsetína Květoslava Othová podstupuje test na alkohol. Tím museli

Na jednání vsetínského zastupitelstva byly k vidění protestní transparenty i hromadný test na alkohol.

A zastupitelé se postupně k názoru přidali. "Jsem tu proto, abych odváděl práci a nedělal teatrální gesta. Nemám ale problém dýchnout si, pokud je to nutné," reagoval místostarosta Petr Kořenek.

Žádný zastupitel alkohol nepil, dalším tématem byli Romové

Velitel městské policie pak obešel všechny zastupitele s alkoholtesterem. "Nezjistili jsme žádnou pozitivní dechovou zkoušku. Přístroje jsou řádně kalibrované," uvedl Martinák.

Zastupitele ovšem zvláštní požadavek rozladil. "Tohle jsem v životě nezažil. Zastupitelstvo je nejvyšší orgán města, ať už ve vašich očích vypadá jakkoli," reagoval například Vlastislav Antolák.

Z dalších témat se lidé vytrvale dožadovali diskuse k romské problematice. "Romové mi zmlátili rodinu," volal na zastupitele Tomáš Wittich ze Vsetína. "Přepadli nás, žena dostala pěstí, já jsem na nemocenské, syn má psychické problémy," dodal. "Zvolte si mluvčího a předložte důkazy," reagovala Táborská.

"Budeme rádi, pokud se s požadavky obrátíte na mě nebo na paní starostku. Další bod do programu zařadit nemůžeme. Nikdo nechce vaše požadavky bagatelizovat, budeme se tím zabývat," přislíbila také Květoslava Othová, místostarostka Vsetína. V průběhu dalšího jednání už se pak atmosféra uklidnila, a lidé začali pomalu odcházet.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Najdete na iDNES.cz