Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Všetečné mikrofony ztropily faux pas Reaganovi i princi Charlesovi

  16:15aktualizováno  16:15
Nejodvážnější věty politiků zaznívají, když se domnívají, že hovoří soukromě. Nevybíravá prohlášení ale čas od času zachytí zvědavé mikrofony. Naposledy si to vyzkoušel Nicolas Sarkozy, když si Baracku Obamovi postěžoval na ulhaného izraelského premiéra. Všudypřítomné mikrofony ale doběhly i vyšší šajby.

Silvio Berlusconi si stěžuje Baracku Obamovi na italské soudy na summitu G8 | foto: AP

Nicolas Sarkozy minulý týden v kuloárech summitu G20 žehral prezidentu Obamovi, že už izraelského premiéra nemůže vystát. Na jeho adresu navíc utrousil, že je lhář. Obama mu nijak neodporoval a postěžoval si, že s Netanjahuem musí jednat každý den. (více o jejich rozhovoru čtěte zde)

Ze současného šéfa Bílého domu si pár měsíců předtím udělal vrbu i italský premiér Silvio Berlusconi. Na květnovém summitu G8 zaskočenému Obamovi dvě minuty brečel na rameni, že jsou levicové italské soudy zaměřené proti němu. (o Berlusconiho stěžování více zde). Zapnuté mikrofony ale mohou spustit i válku.

Reagan vtipkoval o vyhlazení Sovětského svazu

Při mikrofonové zkoušce uprostřed zuřící studené války vtipkoval na účet Sovětského svazu Ronald Reagan. "Mí drazí Američané. Jsem potěšený, že vám mohu oznámit, že jsem dnes podepsal zákon, který Sovětský svaz navždy zničí. Bombardovat začínáme za pět minut," vtipkoval prezident. Nahrávka se později dostala na veřejnost a byl z toho poprask.

Britskému premiérovi Gordonu Brownovi zase soukromé láteření zachycené mikrofony prohrálo volby. To když si po předvolebním mítinku v anglickém Rochdale zapomněl sundat mikrofon a ulevil si na adresu Gillian Duffyové, jež se ho dotazovala na přistěhovalectví a nezaměstnanost.

Rozrušený ministerský předseda nasedal do auta a reptal: "To byla katastrofa. Nikdy mě s tou ženou neměli dát dohromady. Čí to byl nápad? Je to prostě absurdní," řekl svým poradcům. Na dotaz jednoho z nich, co Duffyová říkala, odpověděl: "Všechno. Byl to prostě ten typ bigotní ženy." Později se omluvil, ale hláška mu pomohla prohrát volby. (více o rozmluvě čtěte zde)

Mikrofonový přeřek si neodpustil ani princ Charles, který se vyznal ze své nenávisti k médiím. Při prohlášení pro média na zimní dovolené s rodinou v roce 2005 se přitočil k synům a plísnil média v čele s korespondentem BBC Nicholasem Witchellem, který se věnoval zpravodajství o královské rodině.

Mikrofony usvědčily ze sprosťáren Langera i poslance

"Tito zatracení lidé," reptal následník britského trůnu. "Toho chlapa nemohu snést. Myslím, že je tak odporný, opravdu je," dodal. Obnažení politiků zachytily mikrofony i u nás. Do paměti lidí se vryla i ostrá rozprava Ivana Langera, kterou pronesl k Martinu Bursíkovi při prezidentské volbě v roce 2008.

ODS tehdy vyčítala zeleným, že otočili a spolu s ČSSD a KSČM prosadili veřejné hlasování. "Vytíráš si prdel s těma ostatníma. Jinými slovy říkáš, že tihleti, tihleti si vytřou prdel s tam těma. Tak já ti to povím, jaká hra kolem toho byla. Jaká špinavá hra kolem toho byla, kolik lidí půjde bručet!" navážel se Langer do šéfa zelených. (více o vulgaritě Langera čtěte zde)

Jenže jadrné výrazy na pódiu ve Španělském sále zachytily mikrofony TV Nova. Langer se pak bránil, že si dva chlapi mezi čtyřma očima mohou taková slova dovolit. Mikrofony zachytily v prosinci 2008 i slovní průjem zákonodárců v Poslanecké sněmovně.

Koaliční předáci počastovali opozici vulgaritami za to, že blokovala vyslání vojenských misí. "Co budou hlasovat příště, debi....? Že nesmějí nosit střelné vesty?" kritizoval jeden ze zástupců koalice opoziční jednání. (více o nevybíravých útocích poslanců zde)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Sýrii zemřel raper IS, který měl vztah s překladatelkou z Československa

Denis Cuspert se v Německu snažil prosadit jako raper Deso Dogg

V Sýrii zemřel jeden z mediálně nejznámějších bojovníků Islámského státu, německý raper Denis Cuspert. Mimo...

Putin před volbami ukázal vypracované tělo, ponořil se do díry v ledu

Vladimir Putin se zúčastnil tradiční tříkrálové koupele v ledové vodě jezera...

Vladimir Putin se dva měsíce před prezidentskými volbami opět snažil ukázat, že je v 65 letech v perfektní fyzické...

Obrana USA bude modernizovat, chce se soustředit na Rusko a Čínu

James Mattis hodnotí bezpečností situaci v USA i hrozby ze zahraničí (19. ledna...

Jádrem nové obranné strategie Spojených států již není boj s terorismem, ale vytvoření protiváhy velmocenským ambicím...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz