Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Všechny obchody by o nedělích a svátcích měly zůstat zavřené, myslí si starosta Bánova

  10:08aktualizováno  10:08
Za nejdůležitější základ pozitivní změny naší společnosti, považuji upřímný návrat ke křesťanským kořenům, píše v úvodu "své" České vize starosta Bánova Zbyněk Král. Změna vnímání církve jako instituce, která nás chce pouze omezovat. Často doplňuje nebo nahrazuje stát v oblastech péče o těžce nemocné, seniory, nebo postižené.

Zbyněk Král, starosta obce Bánov

Za nejdůležitější základ pozitivní změny naší společnosti, považuji upřímný návrat ke křesťanským kořenům. Šíření dobra a pokoje, poctivost ve všech oblastech našeho života. Pesimismus nahraďme pozitivním myšlením. Změna vnímání církve jako instituce, která nás chce pouze omezovat, a nechtít vidět v kolika oblastech nám pomáhá. Často doplňuje nebo nahrazuje stát v oblastech péče o těžce nemocné, seniory, nebo postižené. Ale především usiluje o změnu myšlení většiny naší společnosti zasažené konzumem k trvalejším hodnotám. Stavějme na tradici náboženské i kulturní.

Dobrý příklad všech představitelů veřejného života, jak ve veřejných funkcích, tak v osobním životě. Dodržování zákonů a omezení poslanecké imunity tak, aby vedla i představitele našeho státu ke slušnosti a kultivovanosti svých projevů a chování. Při tvorbě zákonů poctivá snaha o nejlepší řešení bez postranních úmyslů. Politici by měli být elitou národa, zatím ale představují spíš jeho vzorek. Přijetí veřejné funkce, jak ve vrcholné politice, tak na komunální úrovni, by mělo být všeobecně vnímáno jako poctivá služba lidem.

Odstranění korupce ze všech úrovní naší společnosti a její nahrazení poctivostí. K tomu může výrazně pomoci zrušení přidělování dotací městům a obcím a jejich nahrazení spravedlivým rozdělováním státních prostředků všem krajům, městům a obcím tak, aby samy mohly určit své priority.

Práce šlechtí. Je velmi nepříjemné být nezaměstnaným, ale je potřeba si i podporu v nezaměstnanosti zasloužit. Mít povinnost, byť na krátkou dobu, pokorně přijmout i práci, která neodpovídá mé kvalifikaci, ale může mě vést k poznání nových možností. To vede také k intenzivnějšímu hledání nového zaměstnání.

Věrnost v partnerských vztazích je důležitá pro zdravý vývoj našich rodin. Komunikace a vzájemná úcta dokáže překonat i názorové rozdíly nebo momentální neshody. Považuji za velmi nešťastné snahy o zrovnoprávnění registrovaného partnerství a rodiny. Pouze rodina je zárukou zajištění zdravé budoucnosti našeho národa a takto by měla být i vnímána a podporována.

Škola by měla nejen zajišťovat vzdělání dětí a studentů, ale také je vychovávat. Neobejde se to bez spolupráce s rodiči, bez toho, že děti poznají, že je máme rádi, ale také bez jasných mantinelů, při jejichž překročení musí následovat trest. Jsem zastáncem přiměřených tělesných trestů. Vychovávat musí nejen rodina a škola, ale také obec a všichni, kterým není lhostejné, co z našich dětí vyroste. Pak se nemůže stát, že projdeme kolem dětí, které na ulici ubližují druhému, bez toho, aniž bychom nezasáhli.

Umět slavit svátky s rodinou, přáteli, scházet se, utéct od televize a počítačů, podporovat radost ze vzájemných setkání, spolky a zájmové skupiny. Lépe se komunikuje nad sklenkou vína než v soudní síni. Za zásadní v této oblasti považuji zákonem stanovenou zavírací dobu všech obchodů od prodejen potravin až po největší hypermarkety o nedělích a svátcích a to nejen proto, abychom změnili svůj životní styl, ale také proto, aby mohli mít volno také všechny prodavačky, všichni pekaři a mnoho dalších, které není vidět a kteří i ve sváteční dny musí do práce. Často to bývají matky, které pak chybí v rodinách.

ČESKÁ VIZE

89 významných českých osobností pomáhá formulovat Českou vizi. Jde o desítku nejdůležitějších hodnot, na kterých by měla stát budoucnost naší společnosti.

Od pondělí 3. srpna do pátku 13. listopadu 2009 bude každý den kromě soboty vycházet jeden esej v Kavárně on-line. Soubor se pak stane podkladem pro setkání Václava Havla, Jacquesa Rupnika a Václava Bělohradského v Kabinetu Havel 19. listopadu.

Pořádají Masarykova univerzita v Brně, Divadlo Husa na provázku a DIALOG centrum, o.s. pod patronací Václava Havla a záštitou rektora Masarykovy univerzity Petra Fialy.
Více informací na www.usvitvcechach.cz.

Autor:


ZPRÁVY: Nepolíbili jsme prsten, komentoval Stanjura nezvolení Fialy do čela SněmovnyHlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz