Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Všechno je Turkmenbaši Veliký

  0:03aktualizováno  0:03
Kam se na něho se svým osobním kultem hrabe severokorejský diktátor Kim Čong-il. A co se týče výstředností, ze světových vládců může turkmenskému prezidentovi Saparmuradovi Nijazovovi konkurovat snad jen libyjský požitkář Muammar Kaddáfí. Bez nadsázky platí: Turkmenistán rovná se Nijazov a Nijazov rovná se Turkmenistán. Však si také nechává říkat Turkmenbaši, Otec všech Turkmenů.

Ostatně posuďte sami: Turkmenbaši má absolutní kontrolu nad vším, co se v zemi jen pohne. Všude visí jeho obří portréty. MetropoAšchabadu vévodí obrovská pozlacená socha šéfa státu, umístěná na otočném podstavci, který umožňuje, aby jeho tvář byla stále osvícena sluncem.

Všechny místní bankovky nesou portrét Velkého Turkmenbašiho, státní televize stále ukazuje v pravém horním rohu obrazovky malý zlatý profil drahého otce národa. Jeho kniha Ruchmana, jakási turkmenská bible, je povinnou četbou na školách i na úřadech, kde je každý týden vyhrazena hodina na diskusi o díle. Jméno po něm nese řada měst, letišť, paláců i mešit. Školáci mu každé ráno před začátkem výuky slibují věrnost.

Vždy 11. srpna slaví chudičká středoasijská země Den melounu. Samozřejmě dle rozhodnutí Nijazova. Cílem oslav je prý obnovení světové proslulosti turkmenských melounů.

Od dob Stalina si zřejmě nikdo nevybudoval tak silný kult osobnosti. Turkmenbaši proslulý sloní pamětí však není žádný šílenec, jak by se snad mohlo zdát. Naopak, tento poslední vůdce komunistické strany sovětské Turkmenské republiky, který po rozpadu Sovětského svazu zlikvidoval veškerou opozici a stal se doživotním prezidentem nezávislého Turkmenistánu, je dnes jedním z nových spojenců USA ve střední Asii. Byť jinak vehementně prosazuje svůj politický koncept "trvalé neutrality".

Nijazov, podle všech popisů workoholik, povzbuzuje Turkmeny k vytváření národní identity. Nabízí však také věci zadarmo. Jeho vláda zrušila poplatky za vodu, elektřinu a zemní plyn. Litr benzinu stojí v přepočtu padesát haléřů. Využívá tak jedinou velkou výhodu pětimilionové, převážně pouštní země - bohatství zemního plynu a ropy.

Představitelé vlády, dokonce ministři, se bojí učinit jakékoli rozhodnutí. "Neexistuje tam žádná politika, jedinou politikou je to, co rozhodne prezident," uvedl Michael Wilson, který v zemi zastupuje misi Evropské unie.

Mnozí poukazují na excentrické chování Turkmenbašiho. Jezdí všude sám ve velkém mercedesu doprovázen průvodem a žije sám. Jeho žena, Ruska, bydlí s dcerou v Moskvě. Jí zásadně italská jídla, jež mu denně do paláce s pozlacenou kupolí vozí z hotelu, který vede Ital.

Příznivější stránkou je to, že Nijazov běžně neterorizuje obyvatelstvo. V zemi je mnohem méně politických vězňů než v jiných středoasijských republikách. A tak se zdá bláhové, že by se proti němu mírní Turkmeni mohli vzbouřit.

Ašchabad se podle očitých svědků dramaticky mění. Megalomanský Nijazov utratil miliony za proměnu centra metropole, kde nechal zbudovat monumentální budovy z bílého mramoru. Výsledkem je jakési Las Vegas na východní způsob, pulzující centrum, jehož obří osvětlené budovy září do pouštní noci.

Co na tom, že fajnové obytné domy kolem zejí prázdnotou, neboť skoro nikdo si nemůže dovolit koupit tamní drahé byty. A dominantou toho všeho je 60 metrů vysoká pozlacená socha Turkmenbašiho, osvíceného vůdce, který vede svůj lid do "zlatého" 21. století.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Policie vyšetřuje několikanásobnou vraždu v chatě, kde žili rodiče a tři děti

Policie střeží vchod do zahrádkářské osady, kde se našli tři mrtví.

Policisté vyšetřují vraždu v chatové oblasti u Střížovic na Ústecku. „Na místě byly nalezeny tři oběti,“ uvedl...

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Další z rubriky

Na Slovensku mají šanci na propuštění brutální vrah i mafiánští bossové

Vrazi Lubor Masár (v popředí) a Ján Molnár před bratislavským soudem 17. ledna...

Po pětadvaceti letech se na Slovensku první odsouzení na doživotí mohou dostat na svobodu. V příštích letech by takto z...

V Kosovu zavraždili předáka místních Srbů, Bělehrad je v pohotovosti

Oliver Ivanovič na snímku z října 2004

Čelný politik srbské menšiny v Kosovu Oliver Ivanovič byl v úterý zavražděn v Kosovské Mitrovici. Oznámila to srbská...

Policie zachránila v Kalifornii 13 vězněných dětí, rodiče je poutali do řetězů

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Policie v Kalifornii zachránila třináct sourozenců, které jejich rodiče věznili a mučili hladem. Některé děti byly v...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz