Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vše pro občana?

  9:44aktualizováno  9:44
Jak jistě již každý ví , do nového roku se do našeho města přestěhovalo dosti velké množství nových úředníků a tím i odborů , za kterými jsme museli dříve dojíždět do okresního města . Na první pohled si člověk řekne "konečně něco pro občana" Dovolte mi se ovšem zamyslet nad celým smysle této změny a to hlavně z pohledu uživatele ,tedy již zmíněného řadového občana. To že tato vymoženost zajisté nebyla pro Nás levná je jistě každému jasné, vždyť co je dnes zadarmo. Je také pravdou ,že nových úředníků bylo přijato opravdu minimum ,většinou přešli z již zmíněného okresu a tak by si občan řekl že velké zádrhely v chodu nových odborů jsou zažehnány. To bychom ale nesměli být u Nás s našimi již zmíněnými úředníky, kteří vychytávají nový systém opravdu po Našem .Našeho úředníka se totiž občan musí bát , kdybychom zřeli byť náznak vlídnosti či úsměvu na tváři úředníka ,tak to by asi nic nefungovalo ,jinak si počínání vy stresovaných a nevlídných lidiček pachtících se za stohy nesrozumitelných lejster nedovedu vysvětlit.
Opravdu si myslím že nebude na škodu se společně zamyslet nad fungováním třeba odboru dopravy a silničního hospodářství ve Slavkově. Tuto instituci jsem měl tu čest letos navštívit již dvakrát  a to v době kdy probíhal již třetí úřední den . Poslyšte tedy příhodu , kterak občan a úřad přišel.
6,1,2003. Evidence motorových vozidel : Již 12,12,2002 jsem byl ve Vyškově odkázán na evidenci ve Slavkově se slovy ,že se stěhují a tak musím přijít až po novém roce . Nu co se dalo dělat jak jsem zjistil nebyl jsem zdaleka sám . To se dalo předpokládat a tak vyzbrojen trpělivostí a denním  tiskem jsem 6. ledna zasednul do plné chodby zoufalců již brzy po ránu. Zoufalců přibývalo a trpělivosti ubývalo a to tak že se již nedalo ani soustředit na čtení .Mnohem zajímavější bylo sledovat chod této prapodivně fungující instituce.Prvně co se člověk dozvídal od okolí(a ne od úředníkú) bylo , že nejdou počítače a tak se zdálo že úředník úřadovati nebude. Budiž mu požehnáno ,úřadoval i bez PC , v dnešní době klobouk dolů , ale kdo za to mohl ? ví onen počítačoví král kolik lidí tím připravil o spoustu času a nervů ? Mám mnoho příkladů kdy takový člověk dostal výpověď ,protože  zodpovědnost něco stojí , ale z toho Náš úředník strach nemá strach má přeci občan , aby dostal vytoužené razítko a hlavně nerozhněvat pana byrokrata . Ona totiž byrokracie je mocná čarodějka, to malý český občánek již desetiletí zná. Naši úředníčci to první den vyřešili bravurně, aby nemuseli nechávat na oko prázdnou kancelář bez "zákazníků" tak vždy jednoho ,a to tam v jedné kanceláři sídlí tři, občánka zoufalce pozvali dál ,tam se nad jedním případem všichni svorně radili , učili , snažili, poté občánka zoufalce vyzvali k zaplacení správního poplatku a to v protější kanceláři . Takže se člověk odebral přes chodbu  k úřednici která čeká a vypisuje příjmové doklady , zajisté zodpovědná ,náročná práce , vyžadující samostatnou kancelář. Po úspěšném zaplacení úkonu , kterým se občan stává v podstatě zákazníkem , se vrací do již jednou navštívené kanceláře , ale co se nestane - po zaklepání je vyzván aby počkal na vyzvání no a to v mé přítomnosti se přihodilo čtyřikrát a vždy nejméně na 23 min. Tak zoufalec občánek zákazník čeká a úředník má čas a kdo ví na co , jen se můžeme domnívat , že na spravení počítač a nebo což je pravděpodobnější na diskusi co a jak se vlastně má v oné kanceláři dělat , je to přeci jen první den na novém pracovišti a je to k pochopení ,ale vždyť Náš úředníček není nový to jen ta kancelář, tak si myslím že to krásné nové prostředí má na Naše úředníky neblahý dopad . Nějak se mi zdá že ono okénko ve Vyškově na dopravním inspektorátu, kde bylo dobře vidět na paní která kmitala jako fretka ,našim úředníčkům chybí .
13,1,2003 . Evidence motorových vozidel: Po mém nedokonalém předložení všech potřebných lejster a potvrzení jsem byl nucen navštívit ono místo zkoušky trpělivosti podruhé. Po čtyř a půl  hodinovém čekání první úřední den , jsem kráčel do oné budovy s nadějí že se úředníčci v neúřední dny , kterých je samozřejmě u nás víc jak těch úředních, něco doučili a zhodnotili postřehy z minula. To by ovšem nesměl být český úředník českým úředníkem.Již  při čekání si nedokážete nevšimnout , že bezchybně  vyplněné formuláře má opravdu málokdo , to jsme asi národ geniálních úředníků a přihlouplých občanů , a úředník nechápe jak to někdo nechápe , ale klobouk dolů , úředník to opraví  trpělivě s vámi , již nemusíte znovu na chodbu . Jen se zamýšlím nad tím , že jakou by to asi dalo práci vyplnit onen formulář s žadatelem a ne to potom složitě přelepovat a přepisovat. To by asi Náš úředníček přišel o to potěšení významně  zakroutit hlavou nad zoufalým teď již nervózním občánkem žadatelem a především zákazníkem, jenž se postupně stává nedůstojným  žadonitelem. Jakmile vstoupíte do oné kanceláře kde pořád sídlí tři úředníci a dnes se snaží vyřizovat již dva zákazníky současně , tak pochopíte že jejich práce je opravdu asi velice náročná . Při přepisu vozidla jsem na oné židličce setrval bezmála půl hodiny . V tomto čase se jeden úředník kouká na druhého co a jak a třetí se snaží pracovat samostatně ovšem po vykázání zákazníka k zaplacení přes chodbu jej opět nevpustí zpět a ten nebožák čeká 15 min. než se vyřídí pár telefonátů ohledně přístupu do celostátní databáze kam se náš nebohý úředníček ne a ne dostat.V podstatě to vypadalo tak ,že za hodinu jsou Naši nebozí úředníčci schopni vyřídit tři až čtyři žadatele. Tak si nějak myslím že ono Vyškovské okénko opravdu chybí , protože tam se stihlo uspokojit  u jednoho okénka  šest až deset žadatelů za hodinu . Kdepak ty systéme dírku máš?
Ještě si dovolím upozornit na jednu nemálo důležitou skutečnost , a to že úředník má hlad ! To je věc samozřejmá a nepobuřující ,ale polení přestávka v úřední den od 11,30 do 12,30 začíná v podstatě  v 11 kdy Vás příslušný orgán upozorní že nastává siesta  a oni již uspokojí max. dva žadatele . Tak náš občánek se musí rozhodnout buďto setrvá po dobu oběda, aby nedošel o dvě hodiny již tvrdě vy sezených v pomyslné nekonkrétní a nepřesně se definující frontě a nebo se také půjde naobědvat či vyřídit jiné záležitost např. do KB  kde polední pauzu řeší inteligentněji ,přičemž riskuje a to zcela 100% ztrátu již získaného místa . Po návratu do oné budovy "hrůzy" zjistíte , že je spousta lidí před vámi a vám tak začíná nové dlouhé čekání ,což je pro mnohé nepříjemně strávená dovolená ,kterou si dnes musí tvrdě pracující člověk v soukromé firmě vzít, aby si přepsal svou vysněnou škodovku do svého vlastnictví. Lidé se ještě  pěkně po česku dohadují kdo tu byl před polednem a kdo kdy , no a ten kdo na chodbě setrval přes úřednickou siestu dochází na řadu v pořadí které právem nechápe. Proto se ptám je tak složité pro českou úřednickou hlavičku vymyslet systém pořadových lístečků , když už očividně nezbyli prostředky na moderní elektronický lístkový pořadový systém ?
Nejsem nelida ale na místo vedoucího tohoto odboru bych dosadil tvrdého poctivého českého Baťu , který ví a uvědomuje si že bez poplatků platících občanů a především bez nich samých  bude on i  jeho ovečky bez práce.
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

VIDEO: Kevin ze Sám doma se ztratil v Praze. Před Putinem ho zachrání Trump

Sám doma s Donaldem Trumpem

Týden před Vánoci se na internetu objevilo video, ve kterém se herec Macaulay Culkin alias Kevin z filmu Sám doma...

Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Blahuta podal rezignaci

Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeněk Blahuta rezignoval na...

Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeněk Blahuta rezignoval. Informovalo o tom na webu ministerstvo...

Starostka Obrnic složila funkci, dává přednost práci pro kraj

Starostka Obrnic Drahomíra Miklošová.

Drahomíra Miklošová, která v roce 2014 převzala ve Štrasburku cenu Rady Evropy za integraci Romů, rezignovala na svůj...Najdete na iDNES.cz