Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vrtulníky opět shazovaly letáky nad Bosnou

  0:01aktualizováno  0:01
Sarajevo - Vrtulníky mezinárodních mírových sil SFOR vedených Severoatlantickou aliancí za úsvitu opět shazovaly nad východobosenskými městy letáky nabízející obyvatelům odměnu pět milionů dolarů za informace vedoucí k zatčení bývalého bosenskosrbského vůdce Radovana Karadžiče.
Je to již druhý případ, kdy síly NATO v Bosně rozšiřují letáky nabízející odměnu za informace o osobách podezřelých z válečných zločinů. Letáky jsou šířeny v rámci amerického vládního programu "Reward for Justice" (odměny za spravedlnost).

Letáky byly shozeny u měst Srebrenica, Vlasenica a Han Pijesak ve východní Bosně.
Karadžič je, stejně jako bývalý šéf bosenskosrbské armády Ratko Mladič, obviněn Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) z genocidy a válečných zločinů spáchaných za bosenské války z let 1992-1995. Oba stále unikají spravedlnosti a o místě jejich pobytu kolují dohady.

Aby byl vzbuzen zájem obyvatelstva o letáky, Američané je nechali zhotovit ve velikosti bankovek místní měny o hodnotě 50 konvertibilních marek, což představuje zhruba 25 dolarů. Na jedné straně letáku byla kromě toho vytištěna faksimile bankovky. Na druhé straně je ovšem fotografie Karadžiče, detaily nabídky pěti milionů dolarů a telefonní číslo.

"Myšlenka spočívá v tom, že lidé budou zvědaví a seberou letáky a jakmile je obrátí, uvidí informaci," vysvětloval mluvčí NATO v Bosně major Scott Lundy a tvrdil: "Každý den po prvním shozu letáků 13. března přijímáme 50 až 80 telefonických hovorů."

Americká vláda se obrátila na Severoatlantickou alianci, aby šířila informace o odměně za informace o Karadžičovi poté, co bosenskosrbské televizní stanice odmítly odvysílat inzerát na toto téma a co plakáty o nabídce byly krátce po svém vylepení strženy.

Vrutlníky SFOR rozhodily na východě Bosny posměšné bankovky s portrétem Radovana Karadžiče. Propagují tak odměnu pět milionů dolarů za dopadení bývalého bosenskosrbského předáka, obviněného z válečných zločinů. Letáky obsahují také kontaktní telefonní číslo a e-mail. Karadžič mírovým silám NATO, které považují oblast u města Foka za jeho pevnost, už dvakrát unikl. (12. března 2002)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

NATO má oficiálně svou hymnu. Melodii, kterou hraje už 29 let

Hymna NATO od André Reichlinga

Severoatlantická aliance po desetiletích přijala oficiálně svou hymnu. Je jí melodie beze slov, kterou kdysi ke 40....

Ochranu Pobaltí převzali Dánové. Američané měli 30 ostrých startů

Dánské stroje F-16 a americké F-15 během převzetí ochrany vzdušného prostoru...

Ochranu vzdušného prostoru tří pobaltských republik převzaly dánské stíhačky F-16 a italské stroje Eurofighter Typhoon....

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

Najdete na iDNES.cz