Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vrtulníková základna slaví deset let

  14:09aktualizováno  14:09
Základna vrtulníkového letectva v Přerově slaví deset let od svého založení. Představitelé okolních měst i letci doufají, že se základna dočká i dalších oslav a nebude se muset stěhovat do Náměšti nad Oslavou.

"Deset let bylo především o budování této základny, která vznikla ze dvou pluků. Museli jsme se přizpůsobit standardům NATO," shrnul zastupující velitel 23. základny vrtulníkového letectva Jiří Sikora.

Stejně jako on i další letci a představitelé okolních měst doufají, že se základna kvůli reformě ozbrojených sil nebude muset do roku 2008 přestěhovat do Náměšti nad Oslavou.

"Doufám, že se dočkáme oslav založení i patnáctého či dvacátého výročí základny," prohlásil bývalý velitel základny Čestmír Tesařík.

Proti stěhování základny protestují představitelé Olomouckého kraje i zástupci okolních měst. Starosta Přerova Jindřich Valouch věří, že základna v Bochoři zůstane. Tomu má pomoci i schůzka s ministrem obrany Karlem Kühnlem.

"Termín setkání vyšel přitom přímo na den oslav desátého založení. Chceme, aby ministr viděl vše přímo na místě," řekl Přikryl.

Velitel základny Jiří Sikora připomněl, že "musí plnit rozkazy, ale i přesto má on osobně i jeho kolegové ke stěhování řadu profesních a praktických připomínek".

Samotné oslavy deseti let novodobé historie základny vyvrcholily dopoledne slavnostním nástupem a prezentací jednotky přímo na ploše letiště v Bochoři. Pro pozvané hosty letci připravili přelety bitevních vrtulníků, ukázky pilotáže a seskoky výsadkářů.

"Musím se poklonit umění pilotů vrtulníků...při některých kouscích se nám klasickým pilotům zatajuje dech," řekl předseda svazu letců České republiky Stanislav Filip.

Starosta Lipníka nad Bečvou Miloslav Přikryl, který dříve působil jako přednosta okresu, připomněl, že za deset let existence si příslušníci přerovské základny vysloužili řadu uznaní především během povodních na Moravě v roce 1997, ale i v zahraničních misích v Kosovu nebo Bosně.

Vrtulníková základna v Přerově je domovským letištěm proslavené tygří letky. Předloni právě přerovští piloti v soutěži tygřích letek v Portugalsku zvítězili a byli oceněni jako nejlepší tygří letka NATO. Tygří letky přitom platí v zemích aliance za elitu vojenského letectva.

Letos získali na dalším tygřím setkání v Německém Schleswig Jagel získali ocenění za nejlepší kamufláž vrtulníku, který zdobí velký portrét tygra a malba tradiční pruhované srsti.

Pro výsadkáře by stěhování základny z Přerova znamenal omezení výcviku.

Hosté sledují atraktivní pilotáž vrtulníku W3A Sokol.

Bitevní vrtulník Mi-24 v tygřích barvách. Předloni přerovští piloti v soutěži tygřích letek v Portugalsku zvítězili a byli oceněni jako nejlepší tygří letka NATO.

Oslavy deseti let novodobé historie základny vyvrcholily dopoledne slavnostním nástupem a prezentací jednotky přímo na ploše letiště v Bochoři.

Oslavy deseti let novodobé historie základny vyvrcholily dopoledne slavnostním nástupem a prezentací jednotky přímo na ploše letiště v Bochoři.

Příslušníci 231. vrtulníkové letky z Přerova patří mezi elitní tgyří letky NATO a smí nosit specifické šátky.

Příslušníci 213. letky ze základny v Přerově patří mezi elitní letky NATO a smí nosit specifické šátky.

Oslavy deseti let novodobé historie základny vyvrcholily dopoledne slavnostním nástupem a prezentací jednotky přímo na ploše letiště v Bochoři

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

NATO má oficiálně svou hymnu. Melodii, kterou hraje už 29 let

Hymna NATO od André Reichlinga

Severoatlantická aliance po desetiletích přijala oficiálně svou hymnu. Je jí melodie beze slov, kterou kdysi ke 40....

Závod v přežití Winter Survival poprvé vyzkoušejí policejní zásahovky

Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky

Na start extrémního armádního závodu Winter Survival napříč Jeseníky se na konci ledna poprvé v historii postaví také...

Slováci dostali vojenský letoun pozdě. Výrobce slevil přes 22 milionů

První z dvou nových letounů C-27J Spartan pro slovenské letectvo

Za zpoždění při dodávce prvního ze dvou nových transportních letounů C-27J Spartan pro armádu vyjednalo Slovensko u...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz