Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vrtochy počasí přinesly kalamitu i radost, běžkaři mohou vyrazit

  15:14aktualizováno  15:14
Jesenicko a Šumpersko se po celý pátek vzpamatovává z přívalů sněhu, které jim nevyzpytatelné počasí v posledních dnech nadělilo. V regionu tak stále zůstávají lidé bez elektrického proudu, některé silnice jsou neprůjezdné a na dvou tratích nejezdí vlaky. Naopak běžkaři se mohou radovat, v Jeseníkách se dá nyní vyrazit na první trasy.

Sněhová kalamita - Jeseník (16. října 2009) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

"Ve čtvrtek napadlo třicet centimetrů, v noci na dnešek dalších pět. Na příští týden se hlásí oteplení, takže se vesele můžeme připravit na další sněžení," komentovali v této roční době zcela neobvyklou situaci železničáři, kteří včera po ránu v Koutech nad Desnou na Jesenicku čistili výhybky.

Na Jesenicku a hlavně Šumpersku zůstávaly i včera ještě stovky domácností bez proudu a vlaky nejezdily na dvou trasách z Hanušovic do Dolní Lipky a do Starého Města. Kvůli popadaným stromům řidiči neprojeli z jesenické strany na Rejvíz a na Šumpersku byly uzavřeny silnice z Hanušovic do Králík, z Bedřichova směrem na Bruntálsko a několik silnic v okolí Malé Moravy.

Neprůjezdný byl i Hřebečský tunel, a tak na silnici přes Studenou Loučku mezi Mohelnicí a Moravskou Třebovou platil zákaz jízdy pro vozidla o váze nad tři a půl tuny.

Kalamita v Jeseníku zatím trvá

V samotném městě Jeseník zůstával v platnosti kalamitní stav. "Část noci nesněžilo, od půlnoci už ale sníh opět padá. V terénu máme veškerou techniku a využíváme i pomoci hasičů. S odklizením sněhu ze silnic a chodníků až tak problém není, práci máme se stromy, které nadále padají pod tíhou sněhu. Pokračujeme v prořezávání větví," uvedl ředitel technických služeb Jan Prejda.

Jak dlouho kalamita potrvá, bude podle něj záležet na počasí. Minimálně do soboty by však platit měla.

Lidem nevěřili, že je do práce nepustil sníh

Z otřesu se pomalu probrala i obec Hynčina na Šumpersku, která byla téměř čtyřiadvacet hodin bez proudu a odříznutá od světa. "Teď už je silnice protažená a elektřinu máme z generátorů, takže většina domů včetně obecního úřadu a obchodu proud má, ve čtvrtek jsme ale byli odříznutí. Nejezdily autobusy a lidé se nedostali do práce. Nikdo jim to nechtěl věřit," popsala situaci jedna z obyvatelek obce.

Dvě stě metrů v údolí pod Hynčinou totiž po sněhu nebylo ani památky. "Nám tady ale nefungovaly ani mobilní telefony. Teď máme padesát centimetrů sněhu a už jen čekáme, kolik ještě popadá stromů," řekla.

Před nakloněnými stromy obalenými těžkým mokrým sněhem, které by se mohly zlomit a někoho zranit, varují i hasiči. Nebezpečné jsou například cesty mezi Bušínem a Bukovicemi, Jindřichovem, Brannou a Pustými Žibřidovicemi, Domašovem u Šternberka a Jívovou a Hanušovicemi a Malou Moravou.

Dvě železniční tratě zůstanou mimo provoz zřejmě až do soboty. Mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla potvrdil, že s obnovením provozu na kolejích z Hanušovic do Dolní Lipky železničáři počítají dnes okolo poledne, na další trati z Hanušovic do Starého Města v průběhu dne.

Předpověď počasí Aktuální předpověď počasí:
pocasi.idnes.cz
Předpověď počasí

Dlouhé Stráně nezamrzly, drží si energii z teplých dnů

Elektřinu v Olomouckém kraji stále nemají stovky lidí. "Na Šumpersku se energetikům podařilo obnovit dodávky do většiny postižených obcí, nyní pracujeme na odstranění zbývajících dvou poruch na vysokém napětí. V noci se bohužel situace zhoršila, začalo znovu sněžit. Z bezpečnostních důvodů jsme z mnoha míst museli stáhnout poruchové čety, neboť je ohrožovaly pády stromů a větví," uvedl mluvčí ČEZ Jaroslav Jurča.

Jako uprostřed ledna vypadá nyní počasí také na tuzemské nejvýkonnější vodní elektrárně Dlouhé Stráně. Provozu elektrárny se však nenadálé zimní běsnění nedotklo. Obě nádrže mají ještě poměrně teplou vodu, která si energii nastřádala v nedávných horkých dnech. Led zde zatím podle energetiků nehrozí.

"Přívodní linky dvaadvacet kilovolt jsou trochu labilní, proto jsme už ráno měli záskok a teď jedem na Českou Ves místo Šumperka, kde linka čtyři sta kilovolt z rozvodny Krasíkov zatím drží," sdělil vedoucí oddělení elektro Antonín Kašpárek. Příjezdovou cestu k elektrárně udržují energetici sjízdnou. "Už ráno v pět hodin jsem hodil motorovku do sypače a jel jsem cestu prohrnout," potvrdil mistr zimní údržby Václav Pěček.

Běžkaři mohou vyrazit

Radost naopak mohou mít běžkaři. Na hřebenech Jeseníků totiž leží až pětašedesát centimetrů sněhu. Náčelník jesenické horské služby Michal Klimeš však upozornil, že stopy si v těžkém sněhu budou muset běžkaři vyšlapat sami.

Na horách stále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí, jde o oblasti Králického Sněžníku, Velkého a Malého Kotle, Kamzičníku, Červené hory a žlebu u pramene Moravy. Po celý včerejšek zde stále drobně sněžilo a foukal vítr, počasí by se nemělo příliš měnit.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz