Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vrtbovská zahrada je chloubou Malé Strany

  8:57aktualizováno  8:57
Malá Strana - Vrtbovská zahrada v Karmelitské ulici je jednou z nejpůvabnějších barokních zahrad v metropoli. Jméno má po Janu Josefovi starším z Vrtby (1669 - 1734), jehož rod získal po bitvě na Bílé hoře dům popraveného Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic a dům Eliáše Schmidgrobnera z Lusteneku. Oba paláce si udržel až do konce 18. století.

Jan Josef nechal oba domy, které zdědil v roce 1687, přestavět a v letech 1715 až 1720 založil na místě vinice na petřínském svahu terasovitou zahradu. Jeho architektem byl pravěpodobně František Maxmilián Kaňka, který pro něj pracoval už dříve. Na kompozici zahrady spolupracoval se sochařem Matyášem Bernardem Braunem. ´

Celkovou prohlídku Vrtbovské zahrady pořádá Pražská informační služba ve čtvrtek 12. července. Sraz je v 16.00 hodin před hlavním vchodem do Vrtbovského paláce na nároží Karmelitské ulice a Tržiště. Vstup 30 Kč + vstupné do objektu 20 Kč.
Kaňka stál zřejmě před nejtěžším úkolem ve své praxi. Na stísněném prostoru nepravidelného tvaru s prudce stoupajícím svahem měl vybudovat zahradu odpovídající modernímu názoru na roli přírody jako součásti reprezentačního sídla. Svého břemene se však zhostil tak dokonale, že si návštěvník problematický terén prakticky neuvědomuje.

Zahrada začíná za palácovým nádvořím branou s vrtbovským znakem a sochou Atlanta, provázenou alegoriemi Hojnosti a Bohatství. Brána se nachází na místě někdejší staré cesty vedoucí k petřínským vinicím.

Vlastní zahrada má však orientaci, která se odvíjí od saly terreny a je členěná terasami směřujícími k vrcholovému pavilonu. Z terasové plošiny je přístupné giardinetto se salou terrenou, v níž jsou fresky Václava Vavřince Reinera asi z roku 1721 a motivy průhledů malovanými trhlinami ve zdivu. Plocha zahrady se směrem nahoru klínovitě zužuje a je rozdělena do tří teras. Zděné parapety schodišť i teras zdobí Braunovy sochy antických božstev a dekorativní vázy.  Na první terase je kruhový bazén. Kompozice zahrady vrcholí glorietem a vyhlídkou.

Zahrada byla deset let nepřístupná veřejnosti. Památkáři ji museli kvůli havarijnímu stavu uzavřít, hlavní zeď se vyklápěla, drenážní systém byl nefunkční. Původní rozpočet na opravu byl stanoven na devatenáct milionů korun, nakonec se však vyšplhal na více než třicet milionů. Památkáři nechali v zahradě vysadit zeleň podle původních barokních plánů, které se našly v archivech, opravy se dočkaly také všechny zdi i spodní třetina zahrady se salou terrenou, salonkem a vstupní branou.Program dalších procházek v tomto týdnu:

středa 11. července - Vodní mlýny v Praze a okolí
Vycházka se bude zabývat mlýny na malostranském břehu. Sraz v 16.00 hodin u Malostranských mosteckých věží. Vstup 30 Kč + vstupné do objektu 20 Kč.

sobota 14. července - Na rozhraní Starého a Nového Města
Procházka bere zvláštní zřetel na hotely, vinárny a hospody, které v těchto místech existovaly. Sraz v 15.00 hodin v Havlíčkově ulici před Masarykovým nádražím. Vstup 30 Kč.

neděle 15. července - Středověká tvrz v Litovicích
Sraz v 10.00 hodin na železniční stanici Hostivice po příjezdu vlaku, který jede z Masarykova nádraží v 9.22 a v Hostivicích je v 9.56 hodin. Vstup 30 Kč.

neděle 15. července - Lodí po Vltavě
Letní vycházka, během níž se účastníci nejprve budou hodinu plavit po Vltavě lodí Tomáš Baťa a poté se projdou po nábřeží. Počet účastníků je však omezen na třicet tři osob. Vstup 40 Kč + lodní lístek 60 Kč.

Zdařile zrenovovanou Vrtbovskou zahradu najdete v Karmelitské ulici hned u Malostranského náměstí. (2. listopadu 2000)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Část Česka ve čtvrtek zasáhne silný vítr. Na Moravě hrozí ledovka

Ilustrační foto

Čtvrteční den přinese srážky, které mohou zejména na Moravě vytvářet na silnici nebezpečnou ledovku, a silný vítr,...

Bouchly ve mně saze, vysvětlil Genderman roku, proč natočil video o MeToo

Pavel Houdek k MeeToo

Gendermanem roku, tedy mužem, který nějakým způsobem podpořil rovnoprávnost mezi muži a ženami, se stal instruktor...

Nejkrásnější alej je z Dubé. Jsou jí dva roky a vysázeli ji trampové

Alej na Staré Husí cestě nedaleko Dubé zvítězila v prestižní soutěži Alej roku.

Jsou jí teprve dva roky, ale už vyhrála soutěž krásy. Alej na Staré Husí cestě nedaleko Dubé zvítězila v prestižní...

Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc
Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc

Padající stromeček a nekončící úklid. I takové jsou Vánoce.Najdete na iDNES.cz