Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vrstva ledu na hladině sílí

  15:36aktualizováno  15:36
Fryšták - Dlouhotrvající mrazivé počasí, kdy teploty vzduchu ani přes den nevystupují nad bod mrazu, má za následek stále sílící vrstvu ledu zejména na stojatých hladinách vodních nádrží. Ledový krunýř už někde znehybnil i větrné čeřiče vody, které mají udržovat nezamrzlá okna pro kontakt vody se vzduchem a odvětrávání škodlivých plynů.
Zamrzlý Paulátův rozmrazovače na hladině Fryštácké přehrady

Zamrzlý Paulátův rozmrazovače na hladině Fryštácké přehrady - Mráz způsobil souvislé zamrznutí hladiny Fryštácké přehrady. V ledovém příkrovu uvízl a přestal se točit i čeřič vody, který měl udržovat nezamrzlé okno pro styk vody se vzduchem. | foto: Vojtěch CekotaMF DNES

Tvrdý led už zcela znehybněl i lopatky takzvaného Paulátova rozmrazovače na hladině Fryštácké přehrady nedaleko Zlína. Jde o zařízení plovoucí na hladině, ukotvené uprostřed vodní nádrže, jehož lopatky, poháněné větrem, čeří vodu a zamezují zamrznutí hladiny v jeho blízkosti. Led tak zcela uzavřel okno, které mělo sloužit ke styku vody se vzduchem a k uvolňování nežádoucích plynů, které se mohou pod zamrzlou hladinou hromadit.

„U vodních nádrží, které nejsou určeny k intenzivnímu chovu ryb, však tato opatření nejsou nutná,“ ujišťuje Richard Klement z brněnského ředitelství Povodí Moravy. Pracovníci povodí podle něj umisťují rozmrazovače na Fryštácké přehradě více ze setrvačnosti než ze skutečné nutnosti, protože jde o rezervní vodárenskou nádrž, ve které se ryby intenzivně nechovají. „Ani při zamrznutí těchto otvorů se na Fryštácké přehradě v podstatě nic neděje. Ryby jsou v zimním klidovém stavu,“ dodal Klement.

Ledová vrstva na hladině Fryštácké přehrady u Zlína už má tloušťku 26 centimetrů. Na Brněnské přehradě však ve stejnou dobu registrovalo Povodí Moravy led o síle 35 centimetrů a na vodní nádrži u Slušovic dokonce 38 centimetrů. Za poměrně bezpečný pro pohyb lidí už se považuje led o síle kolem osmi či devíti centimetrů.

„Nevzpomínám si, že by se v posledních letech do zamrzlé přehrady někdo probořil,“ konstatoval hrázný Fryštácké přehrady Jiří Ondráček. Přesto však před přecházením přehrady po zamrzlé hladině varuje. V ledu mohou být praskliny nebo vzduchové bubliny, které pod vrstvou sněhu člověk neuvidí. Velmi tenký může být led i v blízkosti rozmrazovačů nebo u propustků, kterými vtéká do hlavní nádrže voda z postranních jezer. Zvýšené riziko existuje také u vypouštěcí věže. Voda je zde hluboká asi devět metrů.

Přestože je na několika místech zamrzlé Fryštácké přehrady sníh umeten a po hladké ploše ledu se prohánějí bruslaři, lidé z Povodí Moravy je na přehradě rádi nevidí. „I když se z přehrady nyní voda pro pitné účely neodebírá, je to pořád vodárenská nádrž a platí zde pásmo hygienické ochrany,“ upozornil hrázný. Hlásají to i tabulky rozmístěné v okolí. Bruslení na této přehradě je tak podobným přestupkem jako v létě koupání a mohlo by být i pokutováno.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Česko, obří staveniště. Ťok chce letos stavět 360 kilometrů nových silnic

Stavba dálnice D8 v Prackovicích nad Labem.

Ministr dopravy Dan Ťok slibuje, že promění Česko v obří staveniště. Během letošního roku by podle plánu úřadu měli...

Tři králové útočí v Moravskoslezském kraji na rekord. Lidé byli štědřejší

Tři králové v ulicích Ostravy. (ilustrační foto)

Ještě není sečteno vše, ale už teď výsledky Tříkrálové sbírky v Moravskoslezském kraji lámou rekordy. Například jen v...

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz