Senátorka Veronika Vrecionová sehnala 21 podpisů pro ústavní stížnost kvůli možnosti blokovat internetové stránky podle zákona o regulaci hazardu.

Senátorka Veronika Vrecionová sehnala 21 podpisů pro ústavní stížnost kvůli možnosti blokovat internetové stránky podle zákona o regulaci hazardu. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Senátorka sehnala podpisy pro ústavní stížnost proti blokování internetu

  • 28
Senátorce Veronice Vrecionové z ODS se podařilo získat potřebných 21 podpisů členů horní komory parlamentu pro ústavní stížnost proti možnosti blokování internetových stránek kvůli nelegálnímu hazardu. Vrecionová požaduje zrušení části zákona, který umožňuje úředníkům ministerstva financí zablokovat jakýkoliv web.

„Andrej Babiš protlačil další zákon, jenž posiluje Velkého bratra. Jde o významné omezení svobody lidí, kteří tak ztrácí právo na informace dostupné na síti. Největší chybu vidím v tom, že nikým nevolení úředníci ministerstva financí mohou svévolně zablokovat jakýkoliv web,“ uvedla v pátek Vrecionová.

Babiš má podle ní díky zákonu mocný nástroj, jímž může eliminovat svou konkurenci a jemu nepohodlné informace. „Věřím, že se soudci postaví na stranu demokracie a svobody a zákon zruší,“ říká Vrecionová, která v říjnu obhajuje svůj mandát na Mělnicku.

Babišovi úředníci dostanou pravomoc blokovat weby. Změny neprošly

O ústavní stížnosti mluvila spolu s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem a právníkem Markem Antošem z iniciativy Přichází cenzor.

„Pirátská strana se od počátku staví proti snahám kohokoliv ovládnout internet - jedno z posledních svobodných médií, kde neplatí primární vliv majitelů vydavatelských domů či televizních a rozhlasových stanic ani cenzura prosazovaná některými vládními politiky. Jakékoliv podobné tendence jsme historicky atakovali, pokud se objevily v libovolných zákonech, ale i v rámci chování největších poskytovatelů internetového připojení. Vždy úspěšně,“ řekl předseda Pirátů Bartoš.

„Nový zákon dává státu dva základní nástroje, jak bojovat s nelegály. Jde o blokaci nelegálních webových stránek a blokaci bankovních převodů. Nelegálních webových stránek znamená stránek, které jsou v češtině, které míří na hráče v Čechách. Jde o nástroje, které doporučuje Evropská komise a dnes je standardně používá osmnáct zemí Evropské unie. V žádném případě tedy nelze hovořit o cenzuře nebo porušování ústavy,“ hájil Babiš zákon v dubnu při schvalování ve Sněmovně (více o zákonu zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue