Náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana Pavel Komár hovoří...

Náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana Pavel Komár hovoří s novináři. | foto: Vít Šimánek, ČTK

Šéf policie musí k výslechu. Odstranění Šlachty se plánovalo, tvrdí žalobci

  • 272
Vrchní žalobci si na příští týden zvou k výslechu policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho náměstka. Během vyšetřování dvou kauz totiž měli informace, že se chystá elegantní odstranění šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachty. A právě to se nyní děje, řekl MF DNES náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár.

„My zde vidíme obrovské riziko, protože ve dvou našich živých trestních věcech jsme zaznamenali informace, že jsou tu snahy některých subjektů o takzvané elegantní odstranění plukovníka Šlachty. A to tím, že dojde ke sloučení ÚOOZ s jiným celorepublikovým útvarem,“ vyjádřil své obavy pro MF DNES Komár.

A právě tento scénář, o kterém měli už nějakou dobu informace, se nyní stává skutečností - Šlachta podal k 30. červnu rezignaci a od července má vznikat nová policejní centrála (o rezignaci čtěte zde).

Šlachta o své rezignaci:

Komár se domnívá, že za vším může být boj o citlivé informace z vyšetřování. „Motivací takovéhoto jednání může být snaha o získání informací z citlivých živých kauz, aby s nimi dále mohlo být nakládáno,“ uvedl.

Podle něj totiž panuje nespokojenost určitých lidí s tím, že tyto informace od nyní už bývalého šéfa ÚOOZ Šlachty nedostávali. „To nám vyplynulo ze dvou trestních věcí, takže z tohoto důvodu to vidíme jako velice nebezpečné,“ poznamenal Komár.

„Takže za tímto účelem už jsou naplánované na příští týden výslechy pana policejního prezidenta a jeho náměstka, abychom si vyjasnili, zda ta naše podezření mají nějaký základ či nikoliv,“ dodal Komár.

Policejní prezident Tomáš Tuhý o pozvánce k výslechu zatím neví. „Je to pro mě nová informace. Nebudu to nijak komentovat, mohu však ubezpečit, že jediným důvodem plánovaných změn je lepší efektivita policejní práce,“ uvedl v reakci pro MF DNES.

Chovanec: Chování žalobců je skandální

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) tvrdí, že ho Tuhý a jeho náměstek Zdeněk Laube před několika dny informovali, že se s olomouckými žalobci před pár dny bavili po telefonu. „Předmětem těchto telefonátů byly nepříliš konkretizované náznaky ohledně reorganizace celorepublikových útvarů a možné kriminalizace zodpovědných osob,“ uvedl Chovanec.

Dění u policie komentují blogeři iDNES.cz. Nejnovější texty najdete zde.

Podle ministra je tato komunikace ve služebních záznamech vyjádřena jako obava, že šlo o nátlak s cílem změnit rozhodovaní obou generálů (Tuhého a Laubeho) ve věci připravované reorganizace. „O těchto záznamech jsem včera informoval nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Pokud by mělo jít o účelové chovaní státního zastupitelství s cílem ovlivnit nezávislé rozhodování jiné instituce, pak jde o naprosto skandální záležitost,“ zdůraznil ministr vnitra.

Žalobci stahují spisy od policie

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci se také rozhodlo stáhnout k sobě od policie spisy ke kauzám, které považují za zásadní a o jejichž osud se pod novým vedením protimafiánského útvaru obává. „Ty naše kroky jako stahování spisů činíme bezodkladně, protože to je riziko, které nemůžeme podcenit. Samozřejmě povedeme další kroky a budeme se v rámci prověřování našich trestních věcí zabývat i tím, zda toto riziko má reálný základ či nikoliv,“ řekl náměstek vrchního žalobce Iva Ištvána.

Podle serveru Novinky.cz se stahování týká dosud neskončených částí tzv. kauzy Nagyová – údajné korupce exposlanců ODS a darů pro někdejší šéfku kabinetu premiéra Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) a také kmotrovské větve, kde je dosud stíhán jen někdejší náměstek pražských vrchních žalobců Libor Grygárek.

Druhým případem má být loňská říjnová kauza s názvem Vidkun, v níž ÚOOZ obvinil šéfy olomoucké policie z vynášení i ovlivňování trestních případů, navíc se stíhání pro údajnou korupci nevyhnul ani tamní hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD).

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video