Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (vlevo) pověřil 7. listopadu v Praze

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (vlevo) pověřil 7. listopadu v Praze Stanislava Mečla dočasným vedením Vrchního státního zastupitelství v Praze a uvedl ho do funkce | foto: ČTK

Vrchní státní zastupitelství má dočasného šéfa, podle Peake nezákonně

  • 12
Kritizovaného Stanislava Rampulu vystřídal v křesle pražského vrchního žalobce Stanislav Mečl. Je to jen provizorium, funkcí byl pověřen do konce ledna. Kdo se stane vrchním státním zástupcem definitivně, zatím není jisté. To se nelíbí místopředsedkyni vlády Karolíně Peake.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil odvolal Rampulu definitivně v polovině října. Rampula podal proti rozhodnutí ministra rozklad, ale neuspěl. Proti odvolání se chce bránit a podá žalobu ke správnímu soudu.

Právě proto byl náměstek nejvyššího státního zástupce Mečl funkcí jen pověřen. Pospíšil chce zabránit situaci, kdy by odvolaný šéf svůj spor vyhrál, vrátil se do funkce, kde by ale už seděl jeho nástupce. Definitivní jmenování vrchním státním zástupcem tak záleží na rozhodnutí soudu.

Hádali se o Rampulu, hádají se o Mečla

Pospíšilův krok ale možná předznamenal další spor uvnitř koalice. Stejně jako se politici často nemohli shodnout s hodnocením Rampuly, nyní se objevil spor kvůli Mečlovi. Místopředsedkyně vlády Karolína Peake totiž s dočasným pověřením Mečla nesouhlasí. Podle ní nemá tento krok ministra Pospíšila oporu v zákoně, který podle ní nezná institut pověření či dočasného pověření vedením.

"Respektuji její názor. Ona by chtěla pana Grygárka (současný náměstek na pražském vrchním zastupitelství, pozn. red.), ale my chceme reformní vedení," reagoval na prohlášení Pospíšil. Je prý překvapen, že mu Peake své výhrady neřekla přímo, ale vzkázala přes média.

"Odmítám vměšování politiků do otázek, které jsou v podstatě právní," dodal vzápětí nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Institut dočasného pověření byl podle něj již několikrát v minulosti použit - například i bývalou nejvyšší žalobkyni Renatu Veseckou vláda po odchodu Marie Benešové na čas funkcí pouze pověřila.

Peake ale okamžitě na tato slova reagovala vyjádřením, podle kterého odmítá posouvání svého prohlášení do personální roviny. "S panem doktorem Mečlem úspěšně spolupracujeme v rámci poradního sboru. Pana Grygárka neznáme, vadí nám však postup ministerstva spravedlnosti, který je mimo zákon," uvedl kabinet místopředsedkyně vlády. Ta se odvolává také na posudek odborníků legislativního odboru Úřadu vlády.

Kdo za Rampulu?

Mečl je ale podle všeho jen dočasným řešením. Velké šance na post pražského vrchního žalobce má severočeská žalobkyně a prezidentka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová. O Bradáčové se mluvilo už v souvislosti s hledáním nástupce na post nejvyššího státního zástupce v době odvolání Renaty Vesecké. Tehdy získal tento post Pavel Zeman. Právě on bude nástupce Rampuly navrhovat Pospíšilovi.

"Víte, že personální otázky nekomentuji. Kandidát ale musí mít praxi s vedením státního zastupitelství a samozřejmě být uznávaným odborníkem," řekl Zeman na otázku iDNES.cz, kdo pražské žalobce definitivně povede. Bradáčová přitom tyto požadavky i podle odborníků splňuje. Zatím nemá žádný profesní renonc a zvládá vedení zastupitelství v kraji s vysokou zločinností.

Podle Zemana by se měl Mečl zaměřit na vyšetřování závažných hospodářských trestných činů, tedy na oblast, kde podle něj dřívější vedení pochybilo. Při svém jmenování se Mečl omezil  na obecná prohlášení. V debatě s novináři ale naznačil, že už v nejbližších týdnech chystá některé personální a organizační změny.

Mečl působí u Zemana jako náměstek pro oblast legislativně-analytických a netrestních agend, vnitřní správy a kabinetu nejvyššího státního zástupce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video