Jiří Berka na podzim roku 2006, tehdy stanul u táborského soudu.

Jiří Berka na podzim roku 2006, tehdy stanul u táborského soudu. | foto: Dan Materna, MF DNES

Soud rozhodl o amnestiích v kauze Berka, líčení bude nejdřív na podzim

  • 11
Vrchní soud v Olomouci rozhodl o stížnostech na amnestie v kauze konkurzního soudce Jiřího Berky. Jak, to zatím tají. Jeho krok může napovědět, zda dostane Berka zpátky plný plat i zaměstnání. Určí také podobu hlavního líčení. Soudce Zdeněk Kučera je plánuje nařídit nejdříve na podzim.

"S ohledem na to, že soud rozhodl v neveřejném zasedání, je žádoucí, aby se účastníci způsob a důvody rozhodnutí dozvěděli z našeho rozhodnutí a nikoliv z médií," řekl iDNES.cz mluvčí vrchního soudu Petr Angyalossy.

O stížnostech soud rozhodl už ve čtvrtek, ale informace vyšla najevo až v pondělí. Nyní se pracuje na písemné podobě rozhodnutí, poté jej rozešle Krajskému soudu v Českých Budějovicích, pobočce Tábor.

Ten obešle všechny účastníky řízení. Angyalossy odhadl, že se veřejnost rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci proto dozví za několik málo týdnů.

Teoretické možnosti

Vrchní soud v Olomouci teoreticky může rozhodovat dvěma základními způsoby. Buď stížnosti žalobkyně zamítne (jako nedůvodné, kvůli opožděnému podání či kvůli tomu, že je podala neoprávněná osoba - tato varianta je v případě kauzy Berka vyloučena).

Stížnostem také soud může vyhovět a rozhodnutí o amnestiích zrušit buď zcela, nebo zčásti. Zrušení by mohlo znamenat, že věc by se mohla vrátit k soudu prvního stupně nebo rozhodnutí udělá sám Vrchní soud v Olomouci. Obě řešení se mohou také prolínat. Soud může také rozhodnout o zrušení bez dalších variant.

Stížnosti proti usnesením, kterými byla na pět obžalovaných aplikovaná amnestie prezidenta Václava Klause, podala žalobkyně pražského vrchního státního zastupitelství Daniela Smetanová už v lednu.

Vrchní soud v Olomouci následně čekal, až mu pošle Krajský soud v Českých Budějovicích spis. Do Olomouce doputoval 13. února.

Táborský krajský soud v plném rozsahu v lednu amnestoval Jiřího Berku, Daniela Thonata a Lubora Kindla. Částečně pak Vladislava Větrovce a Martu Čihákovou (více o rozhodnutí čtěte zde).

Aktuální krok se týká jen stížností, nikoliv samotné kauzy. Angyalossy navíc naznačil, že Vrchní soud v Olomouci nemusí mít při případném amnestování obžalovaných poslední slovo. V celé věci existují ještě možnosti podání dovolání. Nebo varianta, že se o amnestiích bude rozhodovat znovu.

Samotná kauza pokračuje a místopředseda táborské pobočky krajského soudu Zdeněk Kučera iDNES.cz řekl, že bude nařizovat její hlavní líčení. "Nejdříve to bude na podzim," uvedl Kučera. Rozhodnutí o stížnostech na amnestii pak ovlivní samotnou podobu hlavního líčení. Pokud amnestie bude zčásti či zcela uznána, obžalovaného by se líčení již netýkalo.

Berka může dostat právo vrátit se na místo a dostat zpátky plat

Rozhodnutí může mít dopad také na chod Krajského soudu v Ústí nad Labem, kde Berka pracoval. Pokud by platilo jeho amnestování v plném rozsahu, soud bude muset Berku vzít znovu do práce a zpětně mu doplatit plat - celkem 5 milionů 76 tisíc korun hrubého.

"Protože ale zatím rozhodnutí o amnestii nenabylo právní moc, pan Berka tady nepracuje a peníze mu vyplaceny nebyly," ujistil předseda Krajského soudu v Ústí nad Labem Milan Kohoutek.

V dubnu 2010 dostalo devět obžalovaných od 6,5 do 9 let vězení. Berka dostal devět let vězení za účast na zločinném spolčení a zneužívání pravomoci veřejného činitele. Kauza byla výjimečná tím, že šlo o první případ, kdy byl v souvislosti s majetkovou trestnou činností využit právě paragraf o zločinném spolčení.

Berka vyhlašoval údajně konkurzy na vybrané společnosti, aniž měl dostatečné podklady o tom, že jsou skutečně v úpadku. Tehdejší prorektor Vysoké školy Karla Engliše v Brně Větrovec pak měl zprostředkovat úplatek, aby nebylo ohroženo zločinné spolčení. Podle obžaloby gang způsobil škody za stovky milionů korun.


Video