Vrchní soud potvrdil výjimečný trest za vraždu v Německu

Pražský vrchní soud potvrdil v odvolacím řízení výjimečný sedmnáctiletý trest vězení za vraždu v Německu pro dvaatřicetiletého recidivistu Zdeňka Rangla z Prahy. Ten už byl kvůli pokusům o vraždu za mřížemi dvakrát. Vrchní soud dal za pravdu pražskému městskému soudu, který poslal Rangla do vězení v září. Proti rozhodnutí vrchního soudu se nelze odvolat.

Podle zářijového rozsudku zasadil Rangl 27. února sedm ran kladivem do hlavy tehdy šestašedesátiletému Hansi Feilnerovi, německému občanovi, a pak ho s úmyslem usmrtit dusil a topil v potoce.

"O tom, že obžalovaný jednal v přímém úmyslu, není pochyb," řekl před soudem
státní zástupce. Podle něj navíc Rangl spáchal čin obzvlášť brutálním způsobem, ačkoli mu k tomu poškozený nezavdal příčinu.

Rangl pohrdl prezidentovou milostí
Obžalovaný podle státního zástupce pohrdl bezprecedentní milostí prezidenta
republiky. Havel ji Ranglovi udělil na základě jeho žádosti v roce 1994, když si odpykával osmiletý trest odnětí svobody za pokus o vraždu.

Podmínkou však bylo, že během sedmi let nespáchá žádný trestný čin. Tu Rangl nesplnil, a proto si musí prominutou část trestu, která představuje sedm
let, rovněž odpykat.

Rangl, který již měl šest záznamů v trestním rejstříku, na svobodě dlouho čestně a poctivě nežil. Brzy se dopustil další majetkové trestné činnosti a z obavy před vězením se rozhodl opustil republiku a vstoupit do cizinecké legie.

Přijat ale nebyl kvůli chybějícím osobním dokladům. Právě při zpáteční cestě do České republiky Rangl zabil Feilnera, podle své výpovědi v důsledku leknutí.
  
Zločinec seděl po celou dobu líčení na lavici obžalovaných s pouty na rukou. "Měli byste se zamyslet nad tím, zda byste mě mohli odsoudit bez mého doznání," řekl před vynesením verdiktu soudcům.

Uzavření jeho případu dnes přihlížela třída studentů, díky kterým byla jednací síň zcela zaplněna.

Rangl je postrachem věznic
Během několika let se Rangl podle deníku Právo stal postrachem českých věznic. Na pozoru se před ním museli mít především další odsouzení.

V dubnu 1986 těžce zranil v dílně nápravně výchovného ústavu pro mladistvé v Libkovicích Martina F. ranou kladivem do hlavy.

Násilník podle Práva nepopřel, že měl v úmyslu ho zabít, netajil se ani tím, že akt agrese v něm vyvolal rozkoš, zakončenou polucí.

Rangl, nově obviněný z pokusu o vraždu, putoval do pražských Bohnic, aby se tu podrobil odbornému zkoumání. V srpnu 1986 bodl zcela pasívního spolupacienta špičatým hrotem ořezané tužky do oka.


Video