Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vrchní ochránce papeže se obává sektářů i babiček s hůlkou

  4:00aktualizováno  4:00
Co je pro české bodyquardy složitější? Chránit prezidenta USA Baracka Obamu, anebo hlavu Vatikánu a navíc papeže katolické církve Benedikta XVI.? "U každého to má svá úskalí," vysvětluje šéf ochranné služby Lubomír Kvíčala, jehož lidé budou papeže chránit.

Papež Benedikt XVI. | foto: AP

Zatímco Obama se při návštěvě Prahy pohyboval většinou v uzavřeném kruhu politických elit, u Benedikta XVI. je tomu naopak - na jeho mši v Brně má přijít 120 000 lidí a do Staré Boleslavi až čtyřicet tisíc. "V tom je ochrana papeže obtížnější než jiných hlav státu," říká Kvíčala.

Čeho se bojíte nejvíce?
Sektářů. Ti mohou, třeba i v dobré víře, Svatému otci v nekontrolovatelném nadšení ublížit. O lidech, kteří nemají katolickou církev v lásce, ani nemluvě.

Izolovat papeže ale určitě nejde.
Vymínil si, že bude projíždět či procházet davem. Jeho přání musíme respektovat.

Papamobil ve Voršilské ulici, kde sídlí vatikánské velvyslanectví (17. září 2009)A co když si papež bude chtít podat, tak jako prezident Obama, s lidmi ruku?
Pan prezident si bezprostřední kontakt s lidmi vyloženě přál. Nepředpokládám, že by se to nyní opakovalo. Protokol přesně stanoví, kdo a v jaké situaci může k papeži přistoupit.
Taková situace může nicméně spontánně nastat a my nemůžeme Benediktu XVI. nic zakazovat.

Doufám, že nesejmete babičku s hůlkou, která se k papeži protlačí?
Ochránce se jí ani nedotkne. Projeví-li navíc papež vůli, že mu babička může políbit prsten, nic s tím nenaděláme. Jen budeme bedlivě sledovat babiččinu hůlku, aby ji nezvedla. Zvláště pokud bude mít ocelový hrot. V té chvíli se ochránce ocitá v dost ošemetné situaci. Vyžaduje se od něj bleskový úsudek a správné rozhodnutí.

Z teroristů strach nemáte?
Se zpravodajskými službami jsme podnikli takové kroky, aby neměli šanci. Ani podle Bezpečnostní informační služby by z této strany nemělo hrozit riziko.

To aby jste to teď zapíchli, ne?
Já tu informaci BIS čtu jinak: papež přijíždí do země, kde bude v bezpečí. To je důležité říct. Neznamená to ale, že něco podceníme.

Nestraší vás atentát na papežova předchůdce Jana Pavla II.?
Nikdy nelze stoprocentně vyloučit, že při návštěvě významné osoby se něco nestane. Na scéně se může vždy objevit duševně nemocný člověk, který se začne náhle chovat agresivně. Proto bude náš ochránce v papežově blízkosti, aby předešel útoku z pominutí mysli nějakého sektáře.

Lubomír Kvíčala

Co se změnilo v ochraně papeže od atentátu v roce 1981?
Objevil se papamobil. Papež je chráněn mnohem důsledněji. Do podobných akcí je nasazováno nesrovnatelně více policistů - zvláště když papež projíždí davem lidí. Papež se konečně od té doby už nepohybuje mezi lidmi tak volně, jako před atentátem na Jana Pavla II.

A kde budete stát vy?
Přímo ve středu dění, v bezprostřední blízkosti Benedikta XVI. Jen tak mohu jeho ochranu koordinovat, samozřejmě vysílačkou.

Vy ale nejste typ rváče?
K tomu nejsem ani vycvičen. Něco ale vím o vyhodnocování informací, které se ke mně budou sbíhat. Rozhoduji tedy o povolání posil, jejich nasazení či papežově bezpečném přesunu. V terénu budou i naši analytici, od nich dostávám zprávy o možných rizicích.

Budou přítomni i odstřelovači?
Na některých místech ano.

Pokud chci hodit papežovi pugét...
Neradil bych vám to. A stejně tak lidem vykukujícím z okna.

To mě zastřelíte?
Ne. Policie si vás prověří. Střílí se jen krajním případě. Chcete radu? Při mších se chovejte normálně a nebudete mít s policií potíže.

Kolik budete mít v terénu lidi?
Jen od nás to budou asi tři stovky. Zaměříme se zejména na mši v Brně a ve Staré Boleslavi. K tomu si připočítejte muže s Útvaru rychlého nasazení, policisty z jihomoravského a středočeského kraje.

Půjde tedy o tisíce policistů?
Dohromady? To je docela dobře možné.

Nakolik vás papežova ochrana přijde?
Za přesčasy a dopravu to jen náš útvar vyjde asi na dva miliony.

Jaké bude z hlediska ochrany nejhorší místo?
Bez diskuse Stará Boleslav. Na velmi stísněném historickém prostoru se sejdou desetitisíce lidí.

Kdo ale bude Benedikta XVI. fyzicky chránit?
Bezprostředně u něj bude špičkově vycvičený ochránce. I papamobil bude řídit náš člověk. Vozil ostatně i Jana Pavla II., když tu byl. Jeho zkušenost se teď moc hodí. Jízda s pancéřovaným vysokým mercedesem je totiž velmi specifická. A nejde jen o vysoké těžiště vozu, ale třeba i o to, že zcela jinak reaguje i na vítr či různé otřesy. Pro řidiče to není žádná legrace.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Najdete na iDNES.cz