Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vrazi a výmluvy

  0:01aktualizováno  0:01
Otec a syn, dva šílenci, vyhrožovali několik let spoluobčanům, že je zabijí. Pak je zabili. Spoluobčané se mezitím dovolávali pomoci policie. Ta byla nečinná, občany před násilníky nechránila. Podala nejodpornější výklad práva u nás: "Nejprve musí být vražda, pak může přijít policie."

Ministr vnitra po zločinu slíbil, že prosadí zlepšení zákona. Dnes říká, že je to věcí ministerstva spravedlnosti. To však nic nechystá.

Je to starý český zvyk, když něco nefunguje, vymlouvat se buď na "špatné zákony", nebo že věc má na starosti někdo jiný. Zákonů už máme takový přebytek, že se v nich samy úřady obtížně orientují a málokdy je umějí užitečně používat.

Ctižádostí českých legislativců asi je popsat v nějakém zákoně absolutně všechny lidské situace. Jenže situací člověka je nekonečné množství. Zdá se, že efektivita zákonů klesá s jejich ustavičným množením.

Voláním po speciálním zákonu "o vyhrožování občanům zabitím" Gross vlastně říká, že dodnes je takové jednání beztrestné, že ten, komu se vyhrožuje smrtí, se ochrany u policie dovolat nemůže, protože to zákon nedovoluje. Říká, že nám různí násilníci mohou vyhrožovat a mohou nás ohrožovat a policii nezbývá než k tomu mlčet. I dítě asi postřehne, že takové tvrzení není pravda.

Policie samozřejmě měla jednat, měla vyvinout úsilí k ochraně života těch zastřelených občanů a neměla svou neschopnost zastírat výmluvami na "nedostatečnou legislativu". Policie zde není od toho, aby kličkovala v paragrafech a kombinovala nejrůznější výmluvy, nýbrž aby ochraňovala bezpečí občanů. To však často nedělá.

Policajt s duší pedanta, který se ponoří do houštin našich zákonů, výmluvu si vždy najde. Místo výmluv by policie měla říci, proč na obavy a stížnosti občanů nereagovala, proč ignorovala jejich základní, řekněme to jako neprávníci, právo na život.

Žijeme ve státě, který chrání život svých občanů, nebo ne? Místo abychom slyšeli jasné: policie selhala, budeme přihlížet jakémusi nesmyslnému legislativnímu ping-pongu. Jeho výsledkem může být další zbytečný zákon s jediným smyslem: zastřít neschopnost policie.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....Najdete na iDNES.cz