Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vraždy v klidu

  22:08aktualizováno  22:08
Štrougalův proces byl odročen na příští rok. Mezitím byli Lenárt a Jakeš obviněni z vlastizrady. Další procesy s menšími komunisty jsou v chodu. Můžeme se tvářit vážně toto jsou konečně procesy s naší minulostí. Museli bychom však být slepí a hluší. Jakeš s Lenártem chtěli založit neústavní dělnicko-rolnickou vládu, která by šla s Rusy. To je jejich vlastizrada. Copak všechny předešlé a následující komunistické vlády, které všechny šly s Rusy, ústavní byly? Jestli ano, tak snad podle ústavy, kterou si komunisté sami nadiktovali. Podle předkomunistické ústavy ne.

Podle komunistické ústavy byl Sovětský svaz náš nejvyšší pán a spojenec a Lenárt s Jakešem tuto ústavu naplňovali - jakápak tedy velezrada? Ovšem velezrádná byla už ta komunistická ústava. Ví to soud? On bude podle ní soudit? Proti Štrougalovi svědčí jakýsi papír - nepodepsaný - na téma "ponechat tři vraždy v klidu".

Ostatní politické vraždy byly jich stovky - se snad vyšetřovaly? Dodržoval snad stát, v němž byl Štrougal ministrem i předsedou vlády a členem politbyra, nějaké zákony? Neříkal snad, že spravedlnost je třídní? Není vrchní a ústřední vinou komunistických bonzů právě to, že jimi byli? Že se zmocnili moci, že ji nedemokratickým způsobem drželi a že s ní nakládali protiústavně? Ale podle které ústavy? No přece podle té předkomunistické, kterou nejprve porušili, pak zrušili a nahradili vlastním diktátem.

Komunisté jsou souzeni za prohřešky, které spáchali (či dokonce i nespáchali) proti svým vlastním zákonům a pravidlům. Za to ať si je soudí jejich vlastní, komunističtí lidé. Před demokratickým soudem by měli stát za to, co provedli těm ostatním - nekomunistům.

Těm vzali svobodu, demokracii, majetek a často i život. To vše organizovaně, tajným způsobem a jako spiklenci se zahraniční sovětskou mocí. Říkali sami: Diktatura proletariátu, třídní boj, třídní justice. To musí svobodná demokratická společnost uznat za hlavní zločin, který běžel čtyřicet let. Pokud to neudělá, povzbudí další zájemce o nějakou příští antidemokratickou revoluci - zkuste to i vy, protože tato země svrhávání svobody netrestá.

Hitler nikdy žádný pokyn k vyhlazení Židů nepodepsal: náš soud by jej tedy zprostil viny. Štrougal, Jakeš, Lenárt mohou dopadnout podobně - obvinění, kterým čelí, jsou marginální a možná i nepodložená.

Procesy můžeme číst i takto: my si žádné skutečné porozumění té kruté mizející době nepřejeme. Také si nepřejeme přiřadit k ní nějakou spravedlnost. Minulost redukujeme na otázku: Podepsal Štrougal jeden papír, či nepodepsal?

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Komunisté či Piráti si stěžují u soudu na pokuty od dohledového úřadu

Příprava volebních uren na ÚMO Plzeň 3. (6. října 2016)

Krajský soud v Brně eviduje 13 žalob, kterými se některé politické strany a hnutí brání zaplacení pokuty od dohledového...

Dramatické cvičení záchranářů, referendum o vládě a dopadený znásilňovač

Cvičení záchranných složek na Rozvadově. (21. 5. 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Ukážeme vám cvičení záchranářů, kterého se účastnily stovky zdravotníků, policistů i...

Česko potřebuje pět nových přehrad, řekl bioklimatolog v Rozstřelu

Bioklimatolog Miroslav Trnka v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Sucho v Česku může za nedostatek vody v řekách a deficit vláhy v půdě, který odpovídá 60 milimetrům srážek. V budoucnu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz