Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vraždu Duckého vyšetřuje i česká a ruská policie

  16:36aktualizováno  16:36
- Vraždu exministra Jána Duckého, který byl v pondělí zavražděn, vyšetřuje slovenská, česká i ruská policie. Policie se nyní zabývá dvanácti možnými vyšetřovacími verzemi. Do zkoumání případu, jehož stopy směřují i do ruského Gazkomu, byla zapojena i slovenská tajná služba.

Do zkoumání případu byla zapojena i slovenská tajná služba, která vyšetřovatelům již předala údajně cenné dokumenty; o pomoc požádal bratislavský policejní ředitel i českou kriminální policii a prostřednictvím styčného policejního důstojníka v Moskvě se prověřuje možné spojení exministra s tamními obchodními kruhy. V kuloárech se proslýchá, že Ducký odmítl zaplatit značnou částku ruskému plynárenskému gigantu Gazpromu.
Policie ve středu provedla domovní prohlídku v jednom z východoslovenských měst na základě informace, že jsou tam osoby podobné podobizně muže v brýlích, možného významného svědka nebo dokonce pachatele, který se podle více svědectví od pondělního rána zdržoval v Bratislavě v okolí domu, u jehož vchodu byl později Ducký zastřelen.
Ačkoli policisté novinářům nejprve přislíbili poskytnout informace o výsledcích prohlídky bytu, později na žádost vyšetřovatele tak odmítli učinit.

Ducký se těsně před smrtí sešel s obchodním kurýrem, ten ho provázel až do domu
Podle policejního viceprezidenta Imricha Angyala, jenž zodpovídá za boj s organizovaným zločinem i za vyšetřování případu exministrovy vraždy, již byl vyslechnut muž, s nímž Ducký krátce před smrtí vcházel do panelového domu, kde bydlel. Šlo o kurýra obchodní firmy z Popradu, který měl v nedalekém baru Hotelu Nivy předat Duckému obálku.
Ducký zásilku údajně odmítl převzít a oba se rozhodli jít do jeho bytu. Čekání na výtah prý zkomplikovalo několik dětí, které nastoupily do zdviže dříve; oba muži se rozhodli počkat. Ducký chtěl mezitím vybrat svou poštovní schránku, tam na něj však čekal vrah a z boku jej zasáhl třemi výstřely do hlavy a čtvrtou ranou do pravého ramene. Kurýr v panice utekl; po návratu domů a domluvě s nadřízenými se však přihlásil policii.
Podle Angyala kurýr vraha neviděl a ani neslyšel střelbu. Starší pistoli ráže 7,65 milimetrů s tlumičem tedy vrah zřejmě opatřil tlumičem a později vyběhl jiným vchodem.
Angyal nepotvrdil informace tisku, podle nichž měl Ducký v doprovodu dvou ochránců v pondělí dopoledne vypovídat na policii. "Ducký v době tragedie nebyl střežen," uvedl Angyal.
Policie však potvrdila, že na Duckého byl založen policejní spis v souvislosti s jeho obchodními aktivitami. Podle policejního prezidenta Pipty by nyní nebylo korektní zveřejnit obsah, a to i proto, že podezřelým nebyl pouze Ducký. Exministrova smrt podle Angyala ale nemůže ohrozit zkoumání podezření ohledně nezákonných obchodních aktivit. "Dohady jsou zadokumentovány, kontrola proběhla a dokumenty máme k dispozici," řekl Angyal. Podle něj policie zatím nezkoumala "vztahové záležitosti", takže nelze říci, zda by Duckého výpověď mohla ovlivnit jiné, vysoce postavené osoby na Slovensku.

Parlamentní výbor pro obranu a bezpečnost včera po neveřejném jednání vytvořil komisi složenou ze zástupců vládní koalice i opozice, kterou zastupuje exministr vnitra za HZDS Gustáv Krajči, jež má dohlížet na průběh vyšetřování.

Vrah Duckého střílel pistolí 7,65 milimetru

Tři rány zasáhly Duckého do hlavy a jedna do ruky. Ve vchodu do obytného domu, kde exministr bydlel, Duckého tělo náhodně nalezl mladík zřejmě hned po činu a případ ve 12:59 SEČ ohlásil policii. Ducký měl na sobě sportovní šusťákovou soupravu a tenisky, přes ramena přehozenou bundu. Policie se domnívá, že sešel ke vchodu poté, co na něho někdo zazvonil od vchodových dvěří, nebo do domu dorazil společně s vrahem.
Z dosud získaných svědeckých výpovědí bylo zjištěno, že se Ducký krátce předtím, než byl zavražděn, okolo půl jedné, zdržoval v nedaleké restauraci hotelu Nivy, odkud se vracel do svého bydliště.
Policie vyzvala občany, aby pomohli při pátrání po neznámém pachateli, jehož počítačově sestavený portrét byl zveřejněn v médiích. Jakékoli informace, které by mohly vést k odhalení pachatele, lze oznámit kterémukoli slovenskému policejnímu útvaru či na policejní telefonní lince 158.
Slovenské Rádio Twist uvedlo, že z portrétu někteří lidé poznali člověka, který byl zapleten do únosu syna bývalého prezidenta Michala Kováče mladšího.

Ministr vnitra: Ducký byl možná nepohodlný svěděk
Slovenský ministr vnitra Ladislav Pittner  prohlásil, že z možných hypotéz při vyšetřování vraždy Jána Duckého, se rozhodně bude zkoumat i ta, která může naznačovat, že někomu by bylo nepříjemné jeho svědectví.
Pittner dále poznamenal, že už několik měsíců jsou indicie o tom, že se po loňských zářijových volbách vytvářela paralelní tajná služba, která má mít nějakým způsobem napojení na podsvětí. Zatím podle něho není možné nikoho zavřít, protože jde o indicie, které je nutné ověřit. Případ vraždy Duckého možná podle něj pomůže, že se v tomto ověřování pokročí dále.
Vláda je odhodlána použít všech prostředků na to, aby pachatelé činu byli odhaleni, uvedl premiér Mikuláš Dzurinda. I podle něho motivů činu může být mnoho. Jedním z nich by mohl být i jistý signál některých pachatelů nebo skupin pachatelů vůči vládě, aby se nepostupovalo v objasňování některých podezření z trestných činů, aby se nepokračovalo v objasňování toho, jak se v minulosti v zemi hospodařilo.
I kdyby se tyto motivy potvrdily, podle Dzurindy by to pro vládu nemohlo být důvodem, aby polevila ve snaze objasnit všechny případy. Vláda je právě naopak odhodlána vystupňovat své úsilí a zaměřit se na to, aby na Slovensku platila zákonnost a aby se zaváděla pravidla právního státu.
Duckého smrt je podle Dzurindy možná i důsledkem toho, že ministerstvo vnitra začalo razantně jednat v 11 speciálních a konkrétních případech.
"Pokud se někdo zavražděním Duckého snažil nás zastrašit. znemožnit pokračování kontrol, znemožnit poukazy na porušování zákonů a vyvození odpovědnosti, tak je na omylu. Nenecháme se zastrašit a budeme v kontrolách dále pokračovat," uvedl ministr hospodářství Ĺudovít Černák, jenž byl předchůdcem a nyní je nástupcem Duckého ve vedení resortu.
Černák po svém nástupu do funkce nařídil hloubkovou kontrolu z SPP, kde byl Ducký do listopadu loňského roku generálním ředitelem a kde došlo pod jeho vedením k mnoha podivuhodným finančním transakcím. Jako nejpravděpodobnější motiv vraždy Duckého vidí Černák něčí snahu umlčet svědka.

Ducký byl v čele SPP
Ducký stál do loňského listopadu v čele nejziskovější státní firmy Slovenského plynárenského průmyslu (SPP). Po loňských zářijových volbách, počátkem listopadu 1998, nový ministr hospodářství Ĺudovít Černák odvolal Duckého z funkce ředitele SPP a zároveň začalo vyšetřování podezřelých aktivit spojovaných s Duckého jménem, z nichž některé se týkají i českého trhu.
Mluvčí českého republikového úřadu vyšetřování Soňa Jindráková nemá z republikového ani pražského úřadu vyšetřování informace o tom, že by Duckého jméno provázelo policejní šetření. Rovněž mluvčí BIS Jan Šubert uvedl, že nemůže sdělit nic k tomu, zda se tajná služba někdy v minulosti osobou Duckého zabývala.
Rovněž podnikatel Radim Masný, který je uváděn ve skupině podnikatelů, kteří získali značný podíl v Chemapol Group a mezi nimiž podle některých informací měl být i Ducký, odmítl jakoukoli spojitost s Duckým.
Společnost Chemapol Group ve faxu zaslaném ČTK uvedla, že Ducký nikdy nebyl jejím akcionářem a že "vazba s Chemapol Group nikdy neexistovala a neexistuje". "Nikdo z vedení Chemapolu nebyl s Jánem Duckým v žádném kontaktu. Všechny zprávy spojující tuto událost s Chemapolem považujeme za tendenční a nesmyslné útoky proti naší společnosti," uvádí se ve vyjádření, které podepsala Věra Bečvářová z útvaru Public Relations společnosti Chemapol Group.

Ducký býval i poslancem
Ducký býval poslancem Hnutí za demokratické Slovensko; v loňských zářijových volbách nekandidoval. Byl také ministrem hospodářství ve druhé i třetí Mečiarově vládě, ze které přešel do čela nejziskovější státní firmy, Slovenského plynárenského průmyslu (SPP). Toto jmenování se dávalo do souvislosti s připravovanou dohodou SPP s ruským Gazpromem, kterou novopečený ředitel Ducký během návštěvy ruského premiéra Viktora Černomyrdina na Slovensku v dubnu 1997 skutečně podepsal.
Po loňských zářijových volbách, počátkem listopadu 1998, nový ministr hospodářství Ĺudovít Černák odvolal Duckého z funkce ředitele SPP. Zároveň začalo vyšetřování podezřelých aktivit spojovaných s Duckého jménem, z nichž některé se týkají i českého trhu.
Jde například o obchody s akciemi SPP v Severomoravské plynárenské a Východočeské plynárenské, o nákup výpočetní techniky za více než šest miliard korun, o dary sportovním klubům, včetně půlmiliónu marek pro fotbalisty Petry Drnovice a 367 miliónů korun společnosti Slovan Športmédia. Ducký rovněž podepsal směnku společnosti Sezoop Holding ve výši 400 miliónů korun, které měly být využity při koupi akcií Chemapol Group; podle dosavadních informací však směnka nebyla uplatněna.
Pondělní tisková konference SPP začínala oficiálním oznámením, že pracovní poměr inženýra Duckého ve firmě končí 31.ledna.

Ducký byl prezidentem Slovanu
Ján Ducký získal velký vliv i ve slovenském fotbalu. Stal se prezidentem nejslavnějšího klubu SK Slovan Bratislava.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Další z rubriky

Američané vyšetřují smrt muže, kterého před lety osvobodili z KLDR

Aijalon Gomes před odletem z Pchjongjangu (27. srpna 2010)

Americké úřady vyšetřují smrt osmatřicetiletého Aijalona Mahliho Gomese, který byl v roce 2010 propuštěn ze...

Analytička: Merkelové chyběla jasná vize, ale odepsaná ještě není

Německá kancléřka Angela Merkelová (22. listopadu 2017)

Německo se po krachu koaličních jednání ocitlo v hluboké politické krizi. Oproti povolební situaci v Česku je tu však...

Zeman se setkal s Gorbačovem, dostal od něj knihu „Zůstávám optimistou“

Miloš Zeman se v Moskvě setkal s bývalým sovětským prezidentem Michailem...

Prezident Miloš Zeman, který je nyní na státní návštěvě v Rusku, se ve středu v Moskvě setkal s bývalým sovětským...Najdete na iDNES.cz