Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vraždil v Dubaji Mosad, nebo poddaní královny? Británie se zlobí a vyšetřuje

  14:07aktualizováno  16:02
Vraždu jednoho z předních členů Hamasu v Dubaji provází stále více nejasností. Kvůli falešným pasům, které použilo zřejmě izraelské komando, si britský šéf diplomacie pozval na kobereček izraelského ambasadora. Většina z dokladů byla totiž britská. Současně se ale ozvala dubajská policie s tím, že pasy jsou pravé a že "nová zjištění" zveřejní co nejdříve.

Skupina jedenácti podezřelých, kteří údajně zvraždili vysoce postaveného člena Hamasu Mahmúda Mabhúha. | foto: Sky news

"Na 99 procent, ne-li na 100, je za vraždou Izrael," uvedl podle Reuters šéf dubajské policie generál Zahí Chalfan Tamím k případu, který už přesáhl hranice několika států a který by mohl ochladit vztahy mezi Británií a Izraelem.

Vše začalo koncem ledna smrtí padesátiletého nákupčího zbraní pro palestinské radikální hnutí Hamas Mahmúda Mabhúha v Dubaji. Tamní policie od počátku podezřívala izraelskou tajnou službu Mosad, k čemuž se ale židovský stát odmítl vyjádřit. "Izrael nikdy neodpovídá, nikdy nepotvrzuje a nikdy nevyvrací," uvedl podle amerického listu The New York Times šéf diplomacie Avigdor Lieberman. (přečtěte si o případu více)

IZRAEL A MABHÚH

Palestinci nesou portrét zavražděného obchodníka Hamasu Mahmúda Mabhúha.Radikální Palestinec byl v Izraeli spojován s vyzbrojováním Hamasu íránskými zbraněmi a s únosem a vraždou dvou izraelských vojáků v roce 1989.

Začátkem tohoto týdne dubajští vyšetřovatelé zveřejnili jména jedenácti Evropanů z Británie, Irska, Německa a Francie, na které Interpol vydal mezinárodní zatykač a zařadil je na seznam nejhledanějších zločinců. (více o podezřelých Evropanech zde)

Netrvalo však ani den a ozvala se šestice Britů, kteří mají dvojí občanství a žijí v Izraeli, že policie zveřejnila jejich údaje a že jim kdosi "ukradl identitu". Ozvaly se i irské a německé úřady, že ani jejich dokumenty nejsou pravé. (viz předchozí článek)

Musíme vědět jak a hlavně proč, uvedl britský premiér

Británii otázka "kradených identit" jejích šesti občanů samozřejmě rozhořčila a vláda se rozhodla situaci okamžitě řešit. Pokud se prokáže, že cestovní doklady využil Mosad, Londýn by mohl přerušit spolupráci svých tajných služeb s Izraelem, napsal The Daily Telegraph.

"Musíme získat přesné důkazy o tom, co se doopravdy stalo. Jak a hlavně proč," uvedl britský premiér Gordon Brown. "Je nutné, abychom tyto důkazy získali dříve, než budeme moci vydat jakékoli prohlášení," dodal v rozhovoru pro londýnskou radiovou stanici LBC.

"V minulosti měl Izrael pověst státu, který umí svým přátelům ztížit život. Opravdu doufáme, že tentokrát tomu tak není," uvedl vysoce postavený diplomat z britského ministerstva zahraničí a připomněl krátké přerušení vztahů Británie s Mosadem v roce 1986, taktéž kvůli zneužití britských pasů agenty izraelské tajné služby.

JEDENÁCT "EVROPANŮ"

- Z jedenácti podezřelých jich šest mělo britské pasy, tři irské (včetně jedné ženy).

- Zbylí dva muži přicestovali s dokumenty, které zdobily státní znaky Německa a Francie.

Britské ministerstvo zahraničí (FCO) si pro vysvětlení pozvalo na kobereček i izraelského velvyslance Rona Prosora a vláda vyzvala nevládní Agenturu pro závažný organizovaný zločin (SOCA), aby zjistila, jak se komando mohlo dostat k údajům bezúhonných občanů Spojeného království.

Prosor ale po zhruba dvacetiminutové schůzce se stálým tajemníkem FCO Sirem Peterem Ricketsem prohlásil, že "byl spíše pozván, než povolán" a navíc podle britského The Times "nemohl siru Ricketsovi k případu dodat žádné doplňující informace".

Pasy jsou pravé, hlásí dubajská policie

Vyšetřování ale nebude vůbec snadné. Zdá se, že v tomto případu nelze nikdy s určitostí říct, co je falešné a co ne.

Podle posledního prohlášení dubajského policejního šéfa jsou totiž cestovní dokumenty, které vyšetřovatelé začátkem týdne zveřejnili, pravé.

Policie slibuje, že v nadcházejících dnech zveřejní "nová zjištění", která se útoku na palestinského radikála týkají, včetně záznamu z bezpečnostních kamer a fotografií. "Tyto nové důkazy odstraní jakékoli pochybnosti ohledně totožnosti útočníků," dodal Chalfán Tamím s tím, že policie v souvislosti s případem prošetřuje dalších sedm nejmenovaných lidí.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Historické poprvé. Papež oddal na palubě letadla letušku a stevarda

Devětatřicetiletá Paula Podestová a jedenačtyřicetiletý Carlos Ciuffard si...

Papež František cestou na sever Chile oddal v letadle letušku a stevarda, kteří ho od začátku týdne doprovázejí při...

Případ uškrcené mladé dívky pomohla vyřešit fotka na Facebooku

(Ilustrační snímek)

Kanadská policie vyřešila dva roky starý případ vraždy osmnáctileté Brittney Gargolové. Dívku uškrtila její kamarádka....

Kyjev schválil zákon o reintegraci Donbasu, za okupanta označil Rusko

Ukrajinská armáda u Avdijivky - severního předměstí Doněcku, kde v současnosti...

Ukrajinský parlament po dlouhých diskusích schválil takzvaný zákon o reintegraci Donbasu, který stanoví podmínky pro...

Najdete na iDNES.cz