Kasl a Rež u soudu

Kasl a Rež u soudu - Miloslav Kasl (vlevo) a Petr Rež před senátem Krajského soudu v Plzni, který je odsoudil na 15 a 14 let za ubití chataře v Pňovanech. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Vraždící lupiči dostali vyšší tresty

  • 20
Plzeň - S výjiměčnými tresty odešli od pražského vrchního soudu dva mladíci, kteří ubili chataře na železniční stanici v Pňovanech na Plzeňsku. Odvolací senát tak výrazně zpřísnil verdikt krajského soudu, který se držel při horní hranici trestních sazeb. Místo 14 a 15 let stráví oba ve vězení 23 let.

Plzeňský krajský soud poslal v dubnu šestadvacetiletého Milana Kasla do vězení na 15 let za vraždu a jeho o rok staršího komplice Petra Reže na 14 roků za loupež.

Oběma současně nařídil léčbu závislosti na alkoholu.

Vrchní soud v Praze ale jejich tresty zpřísnil a podle ČTK je poslal za mříže na 23 let.

Soud zdůraznil, že tehdy sedmapadesátiletý muž, který se stal obětí alkoholem posilněné dvojice, zemřel zvlášť surovým způsobem.

Násilníci do něj kopali, bili ho pěstmi a tloukli mu hlavou o zem. S rozbitou lebkou zemřel na otok mozku.

"Podle znalců měl na sobě zranění, která jsou běžná při vážných dopravních nehodách," konstatoval podle ČTK předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička.

Soud přihlédl i k tomu, že oba útočníci byli už několikrát soudně trestáni, a to i za násilnou kriminalitu.

Kasl s Režem oběť připravili o zlatý prsten a řetízek s přívěškem za sedm tisíc korun a zřejmě také o peníze v hotovosti.

Oba odsouzení muži podle ČTK verdikt přijali naprosto klidně. Na jejich tvářích nebyly po celou dobu přelíčení patrny žádné známky lítosti ani jiné projevy emocí.

Vinu svalovali jeden na druhého
Když Miloslav Kasl a Peta Rež loni v červnu dorazili v noci z hospody na železniční zastávku v Pňovanech na Plzeňsku, páchly z nich pivo a fernet. Podle žalobce tam pak brutálně ubili sedmapadesátiletého muže, který přijel nočním vlakem a šel na chatu.

Vše začalo tím, že se Kasl s Režem a ještě dalším kamarádem rozhodli vyrazit pod stan na Hracholuskou přehradu. Dojeli tam vlakem, ale u vody neskončili. Popíjeli v restauraci Kosatka.

"Trpěl jsem epileptickými záchvaty, ještě před rokem jsem na to bral prášky, neměl bych kvůli tomu pít alkohol," uvedl Kasl. Jenže tehdy pil. A hodně. Nejméně deset piv a několik fernetů.

Kamarádi za ním vůbec nezaostávali. Ani neví, jak se z restaurace dostal na pňovanské nádraží. "Na nic si nepamatuji. Akorát na to, že jsem držel nějakého chlapa a Rež do něj mlátil. Někdy omylem praštil i mne," prohlásil Kasl.

Vyučený malíř pokojů si ještě vzpomněl, jak utíkal od železniční zastávky po kolejích a jak se ráno probudil v lese.

O Režovi, s nímž se vydal na čundr, nehovořil přívětivě. "Byl to rváč, chodil s pistolí a jednou z ní střílel v kulturáku. Hlásil se k nacistickým organizacím."

Rež zase vypověděl, že měl z Kasla strach. "Usnul jsem v čekárně na nádraží a když jsem se vzbudil, viděl jsem, jak se Kasl sklání nad nějakým člověkem a bije ho. Pak od něj běžel a křičel, že je mrtvý," uvedl Rež.

Kasla policisté zatkli druhý den. Ještě nestačil odjet z Hracholusek. Po Režovi, který se skrýval, vyhlásili celostátní pátrání.

Nakonec se přihlásil sám. Třetí účastník výletu byl v době vraždy v hostinci, kam se vrátil pro zapomenutý spacák. S vraždou nemá nic společného.

Na Reže žalobce hleděl jako na zvlášť nebezpečného recidivistu. V roce 2001 byl podmínečně propuštěn z vězení, kde si odpykával čtyřapůlletý trest za ublížení na zdraví.

,

Video