Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tajemná vražda z konce války. Archivy vydaly příběh ubitého policisty

  20:04
Před 72 lety skončila v Evropě válka. O rok později, na konci května, jeden český kriminalista objasnil zmizení kamaráda při Pražském povstání. Celý příběh se začíná odvíjet v Praze 5. května 1945. Historik Radek Galaš ho nyní znovu zrekonstruoval.

Jedenatřicetiletého policistu Pavla Korábka (na snímku) zavraždili nacisté v květnu 1945. | foto: archiv R. Galaše / Muzeum PČR

Po poledni se strhává zuřivá přestřelka u budovy rozhlasu na dnešní Vinohradské třídě. Hlavní město povstává proti německým okupantům. Boje potrvají čtyři kruté dny.

Zhruba ve stejnou chvíli, kdy povstalci obsazují rozhlas, proběhne v Jindřišské ulici první dějství dramatu, jehož smutným hrdinou je vrchní strážmistr Pavel Korábek ze 4. policejního revíru.

Pražské velitelství vydává hodinu před polednem rozkaz k obsazení strategických bodů ve městě. Je jím i budova hlavní pošty v Jindřišské – klíčové komunikační centrum Prahy. Čerstvě jmenovaný policejní velitel pplk. Rožek záhy vyzývá všechny policisty, aby „se postavili za svatou věc národa a nedbali obětí, které snad si boj vyžádá“.

Korábek je jedním z prvních, který výzvu vyslyší. Spěchá do nedaleké budovy pošty, v níž číhá posádka asi třiceti esesmanů.

Dosud se přesně neví, proč tak učinil, ale je docela možné, že zjišťoval, jak Němce odzbrojit. Policista vyjednává.

Ovšem když o chvíli později dorazí důstojník SS ozbrojený automatem, situace se rázem mění. Nacista vráží českému policistovi zbraň do břicha a odvádí ho pryč. Po Pavlu Korábkovi se v tu chvíli slehne zem.

Jisté je jen to, že po válce se domů nevrátí. Není ani mezi zraněnými či padlými. Prostě zmizel. Úřady ho prohlašují za nezvěstného.

Hledání kamaráda začíná

Nikdo by se nedivil, kdyby tady příběh strážmistra skončil. Ostatně nebyl jediný, kdo se během povstání nadobro ztratil. Ovšem jeho kamarád, štábní strážmistr František Dražan, hrdina z květnových bojů o rozhlas, se s tím nechtěl smířit.

„Bylo mu líto především paní Jaroslavy Korábkové a čtyřletého syna, kteří zůstali prakticky bez prostředků. Ani rok po skončení války neměla Jaroslava vdovský důchod a penzi po svém manželovi. Dostala pouze jakousi zálohu, která však byla nedostatečná,“ vysvětluje historik Radek Galaš z Policejního muzea v Praze, který zapomenutý případ před pár týdny rekonstruoval.

To byly hlavní důvody, proč se Dražan rok po válce rozhodl ve svém volném čase nalézt tělo svého kamaráda a objasnit okolnosti jeho zmizení. Policie po něm pochopitelně celý rok oficiálně pátrala, ale bez úspěchu.

Štábní strážmistr pátral v okolí někdejšího sídla gestapa, Petschkova paláce, na nároží dnešních ulic Washingtonova a Politických vězňů. Hledal svědky, kteří tam v květnu roku 1945 bydleli nebo pracovali. Měl totiž indicie, že protektorátního policistu Korábka esesáci odvlekli z Jindřišské právě tam.

Několik svědků skutečně našel a zároveň zjistil, že v paláci a v jeho blízkosti bylo v květnu 1945 pohřbeno několik mrtvých. Byl mezi nimi i jeho kamarád?

„Dražan dostal od nadřízených povolení vést vyšetřování na vlastní pěst, a tím se mu otevřela cesta do vazební věznice na Pankráci. Tam na soud čekali příslušníci gestapa, které sem svezli z různých zajateckých táborů,“ popisuje Galaš.

Gestapák spláchl kaluž krve

Dražan se pouští do výslechů. Ačkoliv gestapáci mlží, přece jen od nich nějaké informace získává. Zmiňované hroby v parku před Pečkárnou jsou nicméně falešnou stopou. Leželi v nich padlí němečtí vojáci, které po skončení války úřady odvezly. Zoufalý Dražan proto překopává dvory uvnitř paláce. Marně. Stále mu chybí klíčové svědectví. Nicméně věří své intuici a dalšími výslechy gestapáků se k němu dopracuje. Potvrdí tak smutnou skutečnost: Korábek nepřežil.

Policista Dražan si udělal skicu situace z tragického dne v členité budově Petschkova paláce. Zakreslil i Korábkův hrob.

Gestapáci na svého uvězněného kolegu Omara Wilckeho prásknou, že o květnové události nejenom slyšel, jak původně vyhýbavě tvrdil, ale také mrtvého Korábka viděl. A to 5. května 1945 na nádvoří paláce poblíž tamní garáže. Wilcke vzápětí přizná, že tělo do večera zmizelo a že on osobně vodou spláchl kaluž krve, která tam zbyla.

Policista cítí, že je blízko vyřešení záhady, ale to nejdůležitější – kamarádovo tělo – stále nemá. Výslechy pokračují, až se v polovině května 1946 nakonec rozpovídá i Sturmbannführer SS Gerhard Andres, v květnových dnech nejvýše postavený úředník v Petschkově paláci.

„Andres konečně udal pravděpodobné místo Korábkova hrobu. Dražan tedy esesáka vzal přímo na místo, ale mlžení se opakovalo i tam. Nicméně policista byl dobrý pozorovatel a všiml si, že se Němec při přecházení dvora krátce zarazil na jednom místě. Právě tam proto začal 25. května kopat. A po hodině odkryl ruku,“ vypravuje Galaš. Mrtvola zmučeného muže oblečená do stejnokroje protektorátní policie patří nešťastnému Pavlu Korábkovi.

Jistotu přinášejí nálezy kapesníku a snubního prstenu, které vdova bezpečně pozná. Strážmistru Dražanovi se po vyčerpávajících týdnech uleví, ale práce pro něj nekončí. Chce najít i vraha svého přítele.

Jedinou stopou je svědectví Karla Kloubka, který byl tehdy v Petschkově paláci vězněn. Osudného 5. května 1945 ho kolem 13. hodiny odvedli k práci v garáži. Uslyšel výstřel, a když vyhlédl na dvůr, spatřil na zemi českého strážníka. Z hlavy mu vytékala čerstvá krev. „Mezi diváky, tj. gestapáky, jsem viděl mladého Němce pocházejícího z Jugoslávie – z Banátu, který měl v ruce pušku. Náš strážník byl zastřelen z pušky, a jak jsem viděl, nikdo jiný pušku neměl,“ zapsal si Dražan výpověď.

Perzekuce čekala i Dražana

Vraha se nikdy nepodařilo vypátrat. Neví se ani to, proč byl Korábek odvlečen, mučen a zastřelen. Jisté je jen tolik, že byl posmrtně povýšen na praporčíka, s poctami pohřben a jeho ženě přiznána vdovská penze, příspěvek na výchovu a další zvláštní příplatky. Dražan splnil to, co si předsevzal.

Dlužno dodat, že Korábkova smrt nebyla ojedinělá. Za okupace bylo povražděno 650 českých četníků a policistů.

A jaký byl osud dalších důležitých postav tohoto příběhu? Esesák Gerhard Andres a gestapák Omar Wilcke byli popraveni. Perzekuce však čekala i Františka Dražana. Po komunistickém puči byl nadřízenými šikanován a později ze služby vyhozen. Ostatně jako tři tisíce jeho kolegů, z nichž 22 dokonce totalitní režim popravil. „Dodnes až na výjimky nebyl nikdo oficiálně rehabilitován. Ani morálně,“ dodává Galaš.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...