Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vraťte mi děti, žádala matka soud

  19:14aktualizováno  19:14
Vrátit děti po šesti letech rodičům, nebo je ponechat dál v pěstounské péči? Na tuto otázku musí odpovědět táborský okresní soud, který začal rozplétat kauzu manželů Wallových ze Soběslavi, jimž úředníci odebrali a umístili do pěstounské péče dvě děti.

Emilie a Jaroslav Wallovi tvrdí, že jim úředníci neměli právo děti sebrat. | foto: MF DNES

Šestiletá Maruška a devítiletý Jaroslav jsou v rodině Mazačů v Huslenkách nedaleko Vsetína. Soudní jednání bylo plné emocí. Znalec z oboru psychologie Petr Goldmann návrat dětí k biologickým rodičům nedoporučil.

"Vraťte mi děti a nechte mě konečně být. Nikdy jsem nedala souhlas s umístěním dětí do pěstounské péče," argumentovala Emílie Wallová, která sama vyrůstala v dětském domově a nyní má invalidní důchod.

Některé děti jsou už zpátky u rodičů
Sociální úředníci před šesti lety kvůli bytovým a finančním potížím odebrali Wallovým pět dětí a umístili je do dětských domovů. Dnes plnoletí Jan a Anděla už jsou zpět u rodičů, stejně tak i jedenáctiletý Rostislav, kterého domů k rodičům poslal soud.

Dvou nejmladších dětí, které ale byly nejprve v dětském domově v Kamenici nad Lipou a nyní u pěstounů, se zatím rodiče domáhají marně. Mezitím do kauzy vstoupil i Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, který tvrdí, že za rozdělení rodiny může stát, protože se nedostatečně snažil rodině z problémů pomoci.

Wallovým tak svitla po letech naděje, že by děti mohli znovu získat. Odborné posudky jsou ale proti nim.

"Vztah dětí k biologickým rodičům není vůbec vytvořen, naopak vůči pěstounům ano. Děti pěstounům říkají maminko a tatínku. Změna prostředí a návrat k biologickým rodičům by pro ně byl zatěžující a komplikovaný," napsal ve svém posudku soudní znalec Goldmann.

Právník Wallových František Musil ihned posudek zpochybnil a označil jej za tendenční. "Doktor Goldmann je uznávaným odborníkem v psychologii dospělých, ale s nezletilými nemá vůbec zkušenosti," namítal právník.

Ten také za strůjce všech problémů - i třeba toho, že dnes Wallovi splácí dluh za péči o tři starší děti v dětském domově ve výši 160 tisíc korun - označil sociálního pracovníka táborské radnice Vlastimila Bejdla. Toho viní z odebrání dětí.

"Odebrat pětiměsíční dceru matce od prsu může jen člověk, který nemá svědomí. Za zpřetrhání vztahů v rodině může sociální odbor," rozčiloval se u soudu právník Musil.

Otec dětí Jaroslav Walla pak na chodbě úředníkovi vyhrožoval, že ho zbije. "Stejně vám jednou dám do držky," křičel Walla, kterého držel a uklidňoval právník.

Úředník Bejdl však veškerá obvinění odmítá a poukazuje na fakt, že odebrání dětí schválily soudy všech typů včetně ústavního.

Odebrání dětí doporučila soběslavská radnice
"Rozhodně se nechci rodině mstít, není to žádná zlovůle nebo šikana, " tvrdí úředník.

Tady v posudku, který nevypracovával náš odbor, ale soběslavský, se třeba píše, že při šetření ve Vestci, kde rodina také bydlela, byly takové podmínky, že v bytě bylo rozházené prádlo, na kuchyňské lince špinavé nádobí a zbytky jídla, v bytě se neuklízelo a celkově byl zanedbaný," četl před soudem ze zápisu z kontroly sociálních pracovníků Bejdl.

Soudkyně Jaroslava Novotná ještě o osudu dětí nerozhodla. Chce vyslechnout znalce v oboru psychologie Goldmanna přímo v jednací síni, proto odročila soud.

Otci přitom přikázala za uplynulé dva roky zaplatit státu výživné za pěstounskou péči o dvě nejmladší děti. "Matčin příjem necelé čtyři tisíce korun měsíčně neumožňuje uložit placení výživného, ale otec ze svých dvanácti tisíc měsíčně, ze kterých platí šest tisíc korun za bydlení a splácí dluh, bude platit symbolické výživné," vysvětlila soudkyně Novotná.

Celkově tedy splatí 7,3 tisíce korun, které může hradit po stokorunových splátkách.

Pěstouni Mazačovi k soudu nepřijeli. Poslali pouze e-mail, ve kterém vyjmenovali několik dopisů, které Wallovi dětem za celou dobu poslali, a obvinili je, že nemají o děti zájem.

"Děti jsem viděla naposledy, když byly v domově v Kamenici nad Lipou, celkem třikrát. Zkoušeli jsme psát Mazačovým, ale ti na žádné podmínky nepřistoupili," oponovala Wallová, která ale už příliš nevěří, že by děti soud vrátil zpět do původní rodiny.

"I kdyby, tak se sociálka odvolá a bude dělat vše pro to, abych děti nezískala," předpovídala další události po soudním líčení matka Wallová.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Nesmím číst spis, stěžuje si řidič, který měl konflikt s policisty

Neobvyklý zásah policistů v civilu na řidiče z Karlovarska

Ani po třech měsících není u konce vyšetřování případu policistů v civilu, kteří v září v Plzni hrubě zakročili proti...

Při nehodě na Tachovsku zemřela žena. Policisté zjišťují, kdo vůz řídil

Při dopravní nehodě na Tachovsku zemřela osmadvacetiletá žena.

Tragicky skončila dopravní nehoda mezi Mariánskými Lázněmi a Chodovou Planou na Tachovsku. Ve Škodě Octavia zemřela...

Tramvaj v Praze odtlačila auto do sloupu, řidiče vyprošťovali hasiči

V pražském Hloubětíně se srazila tramvaj s autem. (13.12.2017)

V Poděbradské ulici v pražském Hloubětíně se dopoledne srazilo auto s tramvají. V autě cestovali dva lidé, řidič ve...Najdete na iDNES.cz